Základní část Extraligy je minulostí! Důležité body vybojovaly Hranice, sérii proher ukončily Lovosice

12/03/2022
V sobotu 12. března v šest hodin večer nastoupili do akce házenkáři všech dvanácti extraligových celků. Poslední kolo nejvyšší tuzemské soutěže mužů již nemohlo nijak změnit konečné složení čtvrtfinalistů Chance play off, rozhodovalo se ale o jejich pořadí a následné podobě čtvrtfinálových dvojic. Druhé místo uhájila Plzeň, která na domácí palubovce porazila vítěze základní části, Karvinou. Nerozhodný výsledek se zrodil v Kopřivnici, naopak nejvýraznější vítězství slavila Dukla, která jasně porazila Jičín. Šestizápasovou sérii proher konečně přerušily Lovosice, bez bodu ze svých zápasů odešly oba brněnské celky.

TJ CEMENT HRANICE – SKKP HANDBALL BRNO 28 : 27 (12:13) | 12. 3. 2022

Brněnští házenkáři nedokázali vyhrát ani v pátém extraligovém utkání v řadě! Ve dvaadvacátém kole brali body na jejich úkor hráči Hranic. Třetí extraligové vítězství a důležité dva body do play-out skupiny vystřelil domácímu celku Jan Plaček ze sedmimetrového hodu v závěru utkání.

Úvodní branku vstřelil domácí Jan Zbránek, poté ale převzali otěže utkání do svých rukou na nějakou chvíli hosté. Dvakrát se prosadil Luka Kikanović, vstup do zápasu se povedl také Dušanu Živanovovi, který v desáté minutě zvyšoval náskok hostů na 7:4. Netrvalo ale dlouho a domácí házenkáři se vrátili do zápasu, David Lefan vyrovnával na 8:8, brněnští exekutoři navíc neproměnili dva sedmimetrové hody a osm minut před koncem poločasu vedly Hranice po dvou brankách Nicolase Noworyty 10:8. Do kabin šli s mírným náskokem nakonec hosté, o což se zasloužil svými góly především Vladimír Radkovský.

Zatímco se brněnskému SKKP povedl závěr první půle, úvod té druhé vyšel mnohem lépe Hranicím. Jan Plaček ze značky sedmimetrového hodu otočil stav na 15:14, dvoubrankové vedení následně udržoval Matěj Andrš a Matyas Pinkas dostal domácí celek poprvé v utkání do tříbrankového vedení. Brno se ale nevzdalo a deset minut před koncem zápasu snížil Martin Kocich a posléze také Sebastián Strack manko na jediný zásah. Tím ale hosté nekončili, protože jen o pár minut později Martin Kocich začal a také zakončil čtyřbrankovou šňůru Králova Pole, díky které vedlo Brno čtyři minutky před koncem o jednu branku (24:25). Samotný závěr utkání ale zvládli lépe hráči Hranic, kteří se mohli ze dvou bodů začít radovat poté, co po čase proměnil sedmimetrový hod Jan Plaček. Nejlepším střelcem zápasu byl sedmibrankový Nicolas Noworyta.

„Dneska se mi to hodnotí úplně jinak. Jsem plný emocí a šťastný hlavně za to, že kluci konečně dotáhli dobře rozehrané utkání do konce. Byť jsme ho málem zase ztratili uspěchanou střelbou a netrpělivou hrou. Zase jsme se dopustili v určité fázi neskutečných chyb, ale díky té hře, kterou předvádělo Brno, jsme to ještě dokázali eliminovat. Myslím si stále, že naše obrana je daleko kvalitnější než postupný útok, ale dneska jsem spokojený se vším. Nebudu nikoho vyzdvihovat, nebudu nikoho kritizovat. Jsem šťastný a myslím si, že je to pro ten mančaft psychická vzpruha před play-out, kde bude potřeba takový bojovný výkon a nasazení v každém utkání. Teď musíme opravdu hrát tímto stylem a věřit si. Herní kvalita jde u našich kluků pomalu nahoru, takže věřme, že to půjde dál a dokážeme Hranice udržet v Extralize. Příští sezónu by to mělo být úplně o něčem jiném,“ komentoval kouč Cementu Jaroslav Hudeček.

Jeho protějšek Pavel Hladík naopak příliš důvodů k radosti neměl. „Jsme smutní a zklamaní, protože jsme nepředvedli výkon, jaký jsme chtěli. Bohužel i přesto si myslím, že jsme tady měli bodovat. Občas se v Extralize dějí nějaké věci, se kterými se těžko bojuje. Nebyl to asi úplně zápas, který v té Extralize chceme vidět. Hranice bojovaly, tu energii měly, ale ve druhé půlce už tam toho bylo hodně a je to prostě těžké tady s tímto bojovat. Moc děkujeme a vážíme si toho, že nás přijelo podpořit vážně hodně diváků a o to více je nám líto, že se musí dívat na tohle.“

Rozhodčí: Hájek Milan, Kozler Tomáš

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – HCB KARVINÁ 29 : 25 (17:14) | 12. 3. 2022

I třetí vzájemný souboj v tomto ročníku mezi českými házenkářskými giganty zvládli lépe domácí. Plzeň navázala na svůj triumf v semifinále poháru a na domácí palubovce porazila házenkáře Karviné. Zatímco Západočeši si tak pojistili druhé místo, jejich soupeř i přes svoji teprve druhou ligovou porážku v této sezóně zůstal na špičce tabulky.

Zápas otevřel gólem Vojtěch Patzel, vyrovnání zařídil posléze Petr Vinkelhöfer. Téměř po celý první poločas se žádný tým nedostal do výraznějšího náskoku, Petr Linhart srovnával po deseti minutách hry na 5:5, při chuti hrající Slavomír Mlotek na 8:8. Až po dvaceti minutách se jako první utrhla do mírného trháku Plzeň, po brankách Nejdla a Doudy upravil stav na 13:10 Petr Linhart. Nejvyšší vedení v celé úvodní třicetiminutovce vystřelil Talentu Marek Korbel, minutu a půl před koncem narostlo manko Karviné po jeho akci na čtyři góly. Do kabin odcházely oba týmy za stavu 17:14, o snížení se zasloužil ze sedmimetrového hodu Vojtěch Patzel.

Po změně stran pálil nadvakrát přesně domácí Tomáš Nejdl a karvinský Kosta Petrovič. Druhý jmenovaný pomohl svému týmu znovu výrazněji mezi osmatřicátou a šestačtyřicátou minutou, kdy se společně s Denisem Harabišem postarali o čtyři karvinské góly v řadě a obrátili vedení na svoji stranu (20:21). Plzeňští házenkáři ale byli v roli prohrávajícího týmu pouze chvíli, Vinkelhöfer a Režnický znovu přetáhli pomyslné lano na domácí stranu. Definitivní rozuzlení napínavé zápletky nastalo ve třiapadesáté minutě. Na branku Jakuba Doudy navázali další tři plzeňští hráči, včetně brankáře Karla Šmída. Právě on zvyšoval čtyři a půl minuty před koncem na 28:23. V úplném závěru utkání Karviná už jen stáhla manko na čtyři góly, se závěrečnou sirénou se mohli začít radovat plzeňští házenkáři.

Rozhodčí: Kichner Petr, Vacula Michal

SHC MALOMĚŘICE BRNO – PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK 27 : 30 (14:17) | 12. 3. 2022

Nechybělo mnoho a Maloměřice se mohly se základní částí rozloučit vítězně. Namísto toho oslavili házenkáři Frýdku-Místku první vítězství na venkovní palubovce, zároveň se mohou těšit z jistoty účasti v příštím extraligovém ročníku bez ohledu na výsledky v play-out skupině. To se nedá říci o Majlontu, který se nachází v opačné situaci.

Domácí fanoušci museli mít ze vstupu svého týmu do zápasu radost, po pěti minutách hry zvyšoval Tomáš Musil na 3:1, následně upravil stav na 5:2 Michal Dostalík. Skvělý začátek a tříbrankový náskok vzal ale brzy za své, hosté se probudili a ve dvanácté minutě díky brance Ondřeje Güttlera srovnali stav na 5:5. Trápení Maloměřic tím navíc neskončilo, po dalších gólech Radima Chudoby a Martina Hrachovce si musel vzít domácí trenér za stavu 6:10 oddechový čas. Krátká porada přišla Majlontu vhod, devět minut před koncem první půle snížil Jiří Havlát na 10:11. Zdálo se, že do druhého dějství vstoupí Frýdek s jednobrankovým náskokem, Mathias Choleva ale v poslední minutě vstřelil dva góly a druhý poločas začal Frýdek s třemi zásahy k dobru.

Hned na začátku druhé třicetiminutovky navíc hosté vstřelili tři slepené góly v řadě a znovu to byl Choleva, kdo navýšil už po dvou minutách na 20:14 z pohledu svého týmu! Hráčům Maloměřic nezbývalo, než začít znovu z náskoku svého soupeře pomalu ukrajovat. Ústřední postavou následujících minut se stal Dan Korger, který nejprve snížil na 17:20 a po sérii branek svých spoluhráčů upravil devět minut před koncem stav na 24:25! Klid nedal hostům ani nejlepší střelec zápasu, Mathias Choleva, který sice vrátil Frýdku tříbrankové vedení, to však v rozmezí několika desítek vteřin smazal Jan Hliničan. Úplná otočka se ale domácím nepodařila, naproti tomu Jakub Ondrušík definitivně potvrdil první vítězství frýdeckých házenkářů na hostující palubovce.

„Očekávali jsme těžký zápas, jednak Maloměřice bojují o to barážové místo a jednak jsme tady dvakrát prohráli. To se do písmene splnilo. Nepodchytili jsme úvod zápasu, ale potom jsme zabrali a mohli jsme odskočit na rozdíl více branek, ale vlastními chybami jsme vrátili Maloměřice do zápasu,“ nebyl i přes vítězství příliš spokojený s výkonem hostující trenér Daniel Valo.

V podobném duchu mluvil také František Urban, kouč Maloměřic. „Bojovali jsme hlavně sami se s sebou. Nasazení hráčů bylo výborné, nastoupili jsme v podobném stylu jako ve Veselí a jsem rád, že jsme na to navázali a vydrželi jsme delší dobu ve velkém nasazení. Neproměňování čistých šancí nás sráželo k zemi.“

Rozhodčí: Deml Tomáš, Dvořáček Michal

KH ISMM KOPŘIVNICE – HC ROBE ZUBŘÍ 32 : 32 (18:14) | 12. 3. 2022

Derby bez vítěze. Házenkáři Kopřivnice už před posledním kolem věděli, že do čtvrtfinále proniknou, avšak až z osmého místa. Před zápasovou sérií s Karvinou se ale předvedli domácí házenkáři v dobrém světle a přetrhli šestizápasovou vítěznou šňůru Zubřanů. Hostující hráči po reprezentační přestávce vstoupí do Chance play-off ze třetí pozice proti Novému Veselí.

Do zápasu vkročil pravou nohou Domagoj Grizelj, jenž se postaral o tři z úvodních čtyř gólů svého týmu. Přesně mířili také hostující hráči, Ondřej Mika srovnal v sedmé minutě na 4:4. Po čtvrthodině hry se začaly misky vah pomalu naklánět k domácím, Kopřivnice totiž donutila Zubří k time-outu poté, co znovu Grizelj navýšil na 9:6. V dobrém výkonu pokračovali domácí i v dalších minutách, Jan Hanus na začátku poslední desetiminutovky první půle upravil stav na 12:7! Stahovat začalo Zubří v závěru prvního dějství, dvě branky vstřelil Pavel Přikryl a Lukáš Hybner snížil na rozdíl tří gólů. Díky Janu Hanusovi se ale mohla Kopřivnice v poločase těšit z pěkného čtyřbrankového vedení.

Ve vedení zůstávali domácí dlouho i ve druhé půli, Marek Bukovský a Jan Polcar drželi svými góly Zubřany v dostatečném gólovém odstupu. Až dvacet minut před koncem byli po delší době hosté v těsném kontaktu, Miroslav Jurka snížil na rozdíl jediné branky (24:23). Dalším důležitým momentem byla červená karta pro Zdeňka Čardu, kterou inkasoval za stavu 27:24 za třetí vyloučení. Miroslav Jurka znovu snížil manko Zubří na jediný gól a osm minut před koncem po dlouhé době vyrovnal Matěj Havran. Závěrečné minuty odstartoval svým osmým gólem nejlepší střelec utkání, Domagoj Grizelj, po něm vyrovnal Tomáš Mičkal. Komplikace v podobě červené karty se nevyhnula ani Zubří, poslední minuty sledoval zápas jen z tribuny Ondřej Mika. Společně s fanoušky Kopřivnice viděl, jak utkání končí nerozhodným výsledkem, o který se minutu před závěrečnou sirénou postaral hostující Josef Dobeš.

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub

HC DUKLA PRAHA – HBC RONAL JIČÍN 32 : 20 (14:11) | 12. 3. 2022

Z převážně těsných výsledků dvaadvacátého kola vybočuje jasné vítězství pražské Dukly. Pražané si především díky druhému poločasu došli pro oba body za vítězství o dvanáct branek. Jičín se přesto může vrátit domů bez větších starostí, šestnáct bodů, které stihli hráči posbírat během základní části, stačí na udržení v nejvyšší soutěži bez ohledu na výsledky v play-out skupině.

První půle začala pro hosty přitom velmi dobře, zatímco Dukla sbírala žluté karty, David Krahulec a Martin Kovařík dostali Jičín do rychlého vedení 3:0. Domácí házenkáři ale rychle vyrovnali, už v šesté minutě vstřelil třetí dukelský gól Daniel Křístek. Poprvé ve vedení byla Dukla v desáté minutě po brance Marka Hlinky, gól přidal také Jakub Sviták a Daniel Křístek upravil skóre na 9:6, zároveň donutil hosty sáhnout k oddechovému času. Po něm zvládl Jiří Dolejší snížit manko na jeden gól, do kabin šli přesto díky lepší koncovce s tříbrankovým náskokem domácí.

Většinu druhé půle měla Dukla pevně ve své režii. Už v páté minutě Martin Březina upravil skóre na 17:11, stejný hráč o pár minut později zvýšil na 21:14. Naděje hostujícího celku držel nad vodou Martin Kovařík, jeho góly ale povětšinou neznamenaly víc, než kosmetickou úpravu stále dost výrazného vedení Dukly. Definitivní KO zasadili domácí házenkáři svému soupeři mezi pětačtyřicátou a dvaapadesátou minutou utkání. Nejprve si rovným dílem rozdělili Martin Březina a Jakub Krušberský čtyři góly, po time-outu hostů stačila Marku Hlinkovi necelá minuta a půl na to, aby se sám prosadil hned třikrát v řadě. Pražené vedli o deset gólů a poslední minuty už se pouze dohrávaly. Zápas ukončil Martin Rakouský gólem na 32:20.

„Velká pochvala týmu. I přes ne úplně podařený vstup do utkání jsme se dokázali zkoncentrovat a začít hrát tak, jak bychom si asi představovali i v budoucích zápasech. Začala fungovat obrana, měli jsme slušný přechod do útoku, proměňovali jsme šance. Myslím, že tři čtvrtě zápasu jsme odehráli velmi dobře. Teď máme čtrnáct dní na to, abychom se připravili na další zápasy. Určitě chci pogratulovat celému týmu, že jsme dokázali uhájit čtvrté místo, takže je pro nás pozice před Chance play off velmi dobrá,“ hodnotil zápas Michal Tonar, trenér Dukly.

„Gratuluji Dukle k vítězství a přeji hodně úspěchů v play off,“ popřál po utkání svému přemožiteli Petr Mašát, lodivod Jičína.

Rozhodčí: Moravec Lukáš, Tůma Martin

LOVCI LOVOSICE – HÁZENÁ NOVÉ VESELÍ 27 : 24 (17:17) | 12. 3. 2022

Hráči i fanoušci Lovosic se nakonec přeci jen dočkali. Šestizápasový bodový půst konečně přerušili Lovci v posledním kole základní části, když na domácí palubovce porazili Nové Veselí. Z pátého místa nyní do play-off vstoupí proti pražské Dukle v repríze loňské bitvy o bronzové medaile, Veselí se ve čtvrtfinále pokusí přemoct Zubří.

Přestřelku, která byla k vidění v prvním poločasem, začali lépe hosté, kteří si rychle vypracovali dvoubrankové vedení. Za stavu 3:3 vstřelil tři veselské góly v řadě Roman Dodica, se snížením přispěchali Jan Kupa a Jiří Motl. Vedení překlopili na svoji stranu Lovci poprvé po čtvrthodině hry, Jiří Bouček vyrovnal na 9:9 a desátý gól obstaral Jiří Motl. Netrvalo ale dlouho a domácí házenkáři museli znovu dotahovat, což se dařilo také díky brankám Serhii Petrychenka. První poločas ukončili gólem Robert Halíček a Jan Kupa, do kabin odcházely oba celky za stavu 17:17.

Úvodní patnáctiminutovka druhé půle nenabídla tolik gólů, jako v prvním poločase, většina z nich ale padala k radosti domácích tribun do brány Nového Veselí. Jaroslav Trkovský a Serhii Petrychenko nadvakrát vystříleli Lovcům tříbrankové vedení, Lukáš Malý poté zvýšil na 23:19. Hosté měli velké problémy se prosadit, přesto po ojedinělé brance Jakuba Flajsara ztráceli osm minut před koncem zápasu jen tři góly. Čekání na výhru bylo ale pro Lovosice až přespříliš dlouhé a o dva body z posledního extraligového kola rozhodně přijít nechtěly. O výhře domácího týmu nakonec rozhodli Lukáš Malý a Tim Jenko Bogdanić, kteří na závěr utkání vystřelili svému týmu vůbec nejvýraznější vedení. Veselí v posledních minutách jen snížilo na konečný rozdíl tří branek.

Rozhodčí: Králíček Jiří, Letev Milan