Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házenkářský desetiboj pohledem Plzně: Dominance, motivace ke zlepšení i zlatá tečka

22/06/2022 | mládež
Plzeňské DHC vletělo do finálového turnaje Házenkářského desetiboje se vší parádou. Po skvělých individuálních i týmových výkonech Západočešky ovládly všechny disciplíny, což se doposud ještě nikomu nepovedlo. „Celkový výsledek je ale méně důležitý než ochota holek překonat sama sebe," podotýká trenér David Šmrha. Druhým dechem vysvětluje, jak se hráčky díky motivaci v podobě závěrečného klání v dovednostech posouvaly.
Házenkářský desetiboj pohledem Plzně: Dominance, motivace ke zlepšení i zlatá tečka

„Touha holek uspět byla určitě velká, a to už v kvalifikaci, v níž jsme se potkali s naším velkým rivalem ze Slavie VŠ Plzeň, pro kterou byl systém kvalifikací velmi krutý. Toto družstvo by si bezpochyby zasloužilo účast na finálovém turnaji, kde by rozhodně bojovalo o jednu z medailí (letos vyhrálo např. mezinárodní Prague Handball Cup), ale z Plzeňského kraje se bohužel mohlo zúčastnit jen jedno družstvo," říká David Šmrha. „Prvním velkým krokem ke zlatým medailím pro nás byla už právě kvalifikace. Když navíc porovnáme výkony, jakých holky dosáhly v dovednostních disciplínách v kvalifikaci a jakých dosáhly ve finále, je to pro nás jasným důkazem přínosu této soutěže v rámci sportovní přípravy.“

Celky soupeří v deseti disciplínách, kterých se účastní celý tým – hod míčem, rychlý běh, střelba na přesnost, skok do dálky, překážková dráha, aktivita, turnaj v osobní obraně, turnaj v klasické hře, shootouty a fair play (tresty ve hře). Do výsledků také výrazně promlouvá Joker (žolík), který si může každý výběr vsadit na disciplínu, ve které si věří. Následně získává za své umístění dvojnásobek bodů.

Plzeň ovládla vše kromě fair play, cena připadla Milevsku.

„Celkového umístění si velmi ceníme, protože desetiboj považujeme za prestižní akci, na které je velmi těžké uspět. Pro nás tentokrát o to prestižnější, protože akce se konala v našem domácím prostředí a holky byly motivované se před rodiči vytáhnout. Z trenérského pohledu jsou pro nás ale více než celkové vítězství mnohem cennější výkony holek především v dovednostních disciplínách. V těch během sezóny udělaly obrovský pokrok," pokračuje trenér Západočešek. Pozitivní podle něj byla i skutečnost, že celý turnaj probíhal v pohodové atmosféře, k níž přispěla samotná družstva, trenéři i rozhodčí.

Foto: DHC Plzeň

V čem sehrál desetiboj při přípravě hráček roli? „Akce je skvělá právě proto, že se nesoutěží pouze v házenkářských disciplínách, ale že pro úspěch je potřeba zdokonalovat se v dovednostech, jejichž rozvoj je pro holky v tomto věku obzvláště důležitý (rychlost, obratnost, síla apod.). Je proto velká škoda, že některá družstva se ani kvalifikací vůbec neúčastní a o desetiboj nemají zájem," vnímá Šmrha.

„Zatímco pro holky byl úspěch na Házenkářském desetiboji cíl, ke kterému po celou sezonu směřovaly, tak pro nás jako trenéry to byl naopak způsob, jak je přirozenou cestou motivovat k tomu, aby na sobě byly ochotné ještě více pracovat a zlepšovat se. To se dokonale podařilo a promítlo do našich celkových výkonů. Velkou motivací pro holky bylo už vůbec to, aby se dostaly do závěrečné nominace na turnaj. Nejprve jsme vybrali 20 hráček z tréninkové skupiny (z 35 holek) a z nich až těsně před turnajem určili finálovou čtrnáctku. A právě to, že holky neměly účast na turnaji jistou, přispělo k tomu, že o nominaci soupeřily i mezi sebou a snažily se nás přesvědčit, že si účast na finálovém turnaji zaslouží. Za celý přístup k přípravě jim proto patří obrovská pochvala a věříme, že právě pokrok, jakého i díky přípravě na desetiboj v této sezóně dosáhly, pro ně bude odrazovým můstkem k úspěchům i ve vyšších kategoriích. Tady je rozhodně na co navazovat (viz letošní skvělé stříbrné medaile žen a zlaté starších žaček)," popisuje trenér DHC.

Krátkou oslavu rodiče připravili týmu hned v neděli po turnaji.

„Základní cíl, který holky před turnajem dostaly, nebylo nějaké konečné umístění, ale naopak to, že každá z nich dosáhne lepších výkonů v dovednostních disciplínách, než při posledním testování. To jsme dělali týden před turnajem a podle něj jsme určili konečnou nominaci. A že to nakonec vedlo ke zlatým medailím, už je vlastně takový příjemný bonus navíc. I kdyby holky překonaly své předchozí výsledky a skončily na horším místě, tak jen stěží bychom mohli být nespokojeni. Velké poděkování pak patří nejen holkám, ale i kolegům z trenérského týmu, včetně atletického trenéra Lukáše, s nímž dlouhodobě spolupracujeme, a na výkonech holek je to obrovsky poznat," uzavírá Šmrha.

Foto: DHC Plzeň

Lucie Rittichová: Věřily jsme si, že vyhrajeme

Cesta na vrchol začala už během sezony, už daleko dříve než o finálovém víkendu. Plzeňské DHC se poctivě připravovalo a zároveň se probilo krajskou i regionální kvalifikací. Kádr musel bojovat o nominaci na šampionát i mezi sebou.

Jaká byla celá letošní sezona?
Letošní sezona byla velmi náročná a plná pěkných turnajů, ze kterých jsme si odvezly medaile, ale i spoustu zážitků, na které už asi nezapomeneme.

Povedlo se vám vyhrát Házenkářský desetiboj. Jak jste si akci užily a věřily jste si?
Na házenkářský desetiboj jsem se moc těšila a také si ho moc užila. Všechny jsme se tvrdě připravovaly a věřily jsme, že vyhrajeme, a to se také povedlo.

Baví tě takto soutěžit v různých disciplínách a vyzkoušet si své limity? Co tě bavilo/šlo ti nejvíc?
Bavily mě všechny disciplíny, ale hlavně utkání. Nakonec jsem byla vyhlášena nejlepší hráčkou a nejlepší střelkyní turnaje.

Foto: DHC Plzeň