MOL Liga: Most vyválčil v Olomouci výhru o pět branek, Plzeň přehrála na domácí půdě Kynžvart

02/05/2022 | soutěže
Semifinále PLAY-OFF MOL Ligy odstartovalo! Mostecký Baník potvrdil roli favorita a na palubovce Zory vyhrál 31:26, do odvety si tak ponese pětibrankový náskok. První krok k postupu udělala také Plzeň, využila výhodu domácího prostředí a Kynžvart i díky povedené koncovce skolila 27:23. Nejlepší střelkyně základní části Veronika Galušková nasázela deset branek. V PLAY-OUT porazila Poruba Zlín o deset gólů a Slavia přehrála Písek.

Semifinále PLAY-OFF

DHK ZORA OLOMOUC – DHK BANÍK MOST 26:31 (15:19)

Zora vstoupila do utkání s favoritem nebojácně, v páté minutě vedla i díky dvěma brankám Nikoly Jansové 4:2. Za Most pálily v úvodní části zápasu Veronika Andrýsková a Iveta Korešová, v osmé minutě bylo již srovnáno. Oba celky se přetahovaly, na jedné straně skórovala Přikrylová, odpověděla Cholevová, pak se prosadila Kuxová a vyrovnala Mikulášková. Vzorec vývoje skóre přerušila až drtivá mostecká série, která začala po čtvrt hodině hry.

Na šest branek Baníku dokázala reagovat jen Tereza Fryčáková, skóre se otočilo na 13:9 pro favorita a olomoucký kouč sáhl po oddechovému čase. Ale koncovka první půle patřila hostujícímu celku, další dvě branky přidala Cholevová a dvakrát se prosadila také Korešová. Před pauzou stáhly na druhé straně náskok Kubáčková a Kubálková, Zora ale i tak prohrávala 15:19.

Jenže olomouckým házenkářkám perfektně vyšel start druhé půle, čtyřmi brankami v řadě, kdy se prosadila dvakrát Kuxová, Kašpárková a Sovová, bylo najednou opět vyrovnáno, trenér Adrian Struzik se snažil svůj tým nabudit time-outem. Povedlo se, Baník nasázel tři branky za sebou, pak si ale zase oddechový čas vzal Libor Martínek. O vítězství Mostu definitivně rozhodla prostřední část druhé půle, po řadě vyloučení na obou stranách se třikrát v rozmezí sedmi minut prosadila křídelnice Adéla Stříšková, která navíc zvýšila tři minuty před koncem další trefou na 30:25. Deset vteřin před finálním písknutím už jen mírnila rozdíl ve skóre Klára Sovová proměněnou sedmičkou.

„Věděli jsme proti komu nastupujeme. Most byl samozřejmě jasným favoritem. Chtěli jsme hrát důstojnou roli a myslím, že se nám to podařilo. Rozdíl pět branek je jakýsi rozdíl, ale samozřejmě holky si hrábly na dno svých sil. Já musím jenom chválit, byla tam obrovská bojovnost a že se nepromění nějaká šance tak to bohužel někdy je. Teď se musíme připravit na další zápas," komentoval kouč Zory Libor Martínek.

„Jsem velmi rád, že jsme Olomouc doma. Věděli jsme, že to bude těžký zápas, zejména proto, že jsme celý týden nebyli kompletní. Většina hráček byla na reprezentačních soustředěních. Toto však bylo jen první utkání a ještě nás čeká odveta na kterou se musíme připravit. Jsem velmi rád, že jsme Olomouc porazili," dodal jeho protějšek, trenér Baníku, Adrian Struzik.

DHC PLZEŇ - HÁZENÁ KYNŽVART 27:23 (13:10)

Utkání odstartovala dvěma brankami Marija Božović, Plzeň se držela na dostřel. V desáté minutě Západočešky převzaly iniciativu, Tereza Bušauerová a Andrea Vlachová poslaly DHC do vedení 5:3. Dvoubrankový rozdíl platil až do samotného závěru první půle, kdy zvýšila Pavlína Kepková a Veronika Galušková, jež nasázela v utkání deset branek na 13:9. První poločas uzavřela snížením rozdílu Barbora Tesařová.

Po pauze se navíc prosadily Veronika Dvořáková a Kristýna Königová, Kynžvart byl znovu ve hře. Druhá jmenovaná v 36. minutě vyrovnávala na 15:15. Plzeň ovšem vytáhla šňůru tří branek za sebou a znovu si vytvořila náskok. Hostující hráčky ale opět dotáhly skóre na remízový stav – 19:19 zásluhou tref Kristýny Hejkalové, Nikoly Švihnosové a Annamarie Patrnčiakové. Vyrovnané bylo skóre až do času 27:23, kdy vystřelila vedení DHC Pavlína Kepková a na ni přesně o minutu později navázala Veronika Galušková. Povedenou plzeňskou koncovku nezpomalil ani time-out kouče Miroslava Straky, čtyři góly k dobru vystřelila Západočeškám dvě vteřiny před koncem Kepková.

„Jsme v poločase, teď musíme zregenerovat a dobře se připravit na odvetu. Oba týmy dnes předvedly dobrou házenou a bylo znát, že se hraje o hodně. Oba týmy byly nervózní a hrály trpělivě. Zvládli jsme koncovku a dokázali se trhnout až v samotném závěru,“ shrnul vývoj zápasu pro klubový web trenér domácích Richard Řezáč. „Děvčata zaslouží pochvalu za velmi disciplinovaný výkon a bojovnost. To jsou naše nejsilnější stránky. Atmosféra zápasu byla opravdu velmi euforická z obou stran, a to vždy přidá takovému zápasu na kvalitě ode všech účastníků. Stejná atmosféra se dá očekávat i za týden. Lepší pozvánka než tento zápas nejde napsat,“ přidal ještě.

PLAY-OUT

HANDBALL PSG ZLÍN – DHC SOKOL PORUBA 23:33 (10:17)

Ve druhém kole PLAY-OUT se odehrál souboj o předposlední pozici. Zlín mohl v případě výhry významně stáhnout náskok Poruby, hostující celek si ale svoji pozici bez potíží uhlídal. Úvodní nápor, který skončil vedením Sokolu 3:0, sice domácí hráčky zachytily, manko ale postupně narůstalo až do skóre 10:4 a záhy 14:7. První poločas nakonec Poruba ovládla o sedm branek – 17:10, rozdíl se měl navíc ještě navyšovat.

Mezi 11. a 16. minutou vstřelily hostující hráčky pět branek v řadě, třikrát se prosadila produktivní Silvie Polášková. Další čtyřgólová série Poruby mezi 22. a 24. minutou byla přerušena jen brankou Jany Hvozdecké, Sokol vedl už o deset branek. V poslední minutě utkání sice neproměnila sedmičku Karolína Rajová, to však svěřenkyně trenéra Stanislava Pupíka moc mrzet nemuselo. Zlín porazily 33:23 i díky devíti brankám už zmiňované Poláškové.

„S utkáním jsem velmi spokojený. Děvčata hrála v obraně výborně. Pochválit musím výborně chytající Hanku Mučkovou, ale také ostatní holky. Jsem rád, že příležitost dostaly všechny hráčky ze sestavy," komentoval krátce porubský trenér pro klubové stránky.

SOKOL PÍSEK – DHC SLAVIA PRAHA 29:31 (17:16)

Atraktivní bitvu plnou zvratů viděli diváci v Písku, kam zavítala Slavia. Domácí hráčky prohrály poslední tři utkání a negativní bilanci si nenapravily ani tentokrát. Začaly přitom dobře, v páté minutě zvyšovala Michaela Součková už na 4:1. Slavia vyrovnala po oddechovém času kouče Jana Salače v osmé minutě, kdy se za sebou prosadila Tereza Vostárková a dvakrát Adriana Míšová. Přetahovaná nakonec vyústila ve vedení slávistek o dvě branky, to ale ovšem na konci první půle opět přelilo na stranu Sokola díky trefám Jany Chlupové a Alexandry Merglové.

Zkraje druhého poločasu bylo opět vyrovnáno, v 39. minutě pálila přesně Vendula Fryčáková, předtím se dvakrát prosadila Tereza Vostárková. Vzápětí se Pražanky dostaly do komfortního náskoku tří branek, ani ten ovšem nevydržel. Šest minut před koncem Adéla Velková, Michaela Pešková a Eva Svobodová svými brankami srovnaly na 28:28. Hostujícím hráčkám ale koncovka vyšla lépe, po dalším time-outu trenéra Salače skórovala Tereza Vostárková a dvakrát proměnila sedmimetrový hod Adriana Míšová.