Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Pauza před bojem o juniorské MS: Kvalifikace je výzva. Rozhodne se ve dvou dnech

02/01/2023 | reprezentace
Juniorský národní tým se aktuálně připravuje v Kutné Hoře na klíčovou kvalifikaci. Výběr trenéra Pavla Pauzy naskočí 6. ledna proti Polsku, o den později si zahraje s Norskem. Ještě předtím kádr absolvuje přesun do italské Pescary. „Klíčový bude z hlediska šancí na postup hned úvodní zápas," říká reprezentační trenér v rozhovoru.
Pauza před bojem o juniorské MS: Kvalifikace je výzva. Rozhodne se ve dvou dnech

Za pár dní vás čeká kvalifikace na světový šampionát. Těšíte se a kolik práce před vámi ještě leží?
Těšíme se, je to určitě výzva. A šance vybojovat si po dlouhé době juniorský šampionát. Máme de facto třídenní přípravu v Česku a celkem šest tréninků, není to moc. Ale doufám, že navážeme na dlouhodobou práci a koncepci. Věřím, že se připravíme a budeme důstojnými soupeři. Ve dvou dnech se rozhodne o tom, jestli si mistrovství světa zahrajeme, nebo ne. Je to velká výzva. Vybojovali jsme si kvalifikaci v létě. Myslím, že se na ni ti, kteří se jí zúčastní, opravdu těší.

Čeká vás Polsko a Norsko. Velká síla, že?
Určitě. Jsou to mužstva, která v létě hrála áčkové mistrovství Evropy, byla v lepší skupině. S Polskem jsme hráli v Praze před odjezdem na Championship, takže máme ze vzájemného utkání určitou představu. Norsku se šampionát nevydařil podle představ, uvidíme, do jaké míry posílí na kvalifikaci. Bude to taková neznámá. Necháme se překvapit, klíčový pro šanci na postup bude úvodní zápas s Polskem. Určitě nejsme braní za favority, o čemž vypovídá i rozřazení zápasů. Hrajeme první dva dny ze tří, poslední utkání je Norsko s Polskem. Los napovídá, že jsou favoriti jiní, ale soupeři z nás stejně mohou mít respekt. Nepříjemná je každopádně absence některých hráčů, což mě mrzí.

Absencí není vůbec málo...
Dopředu jsme věděli, že nemůžeme počítat s Mazurkem, Mořkovským a Havranem... To je v podstatě základní lajna spojek. Matěj Havran je kapitán, mentor a lídr týmu. Je to pro nás obrovská, citelná ztráta, ale nedá se nic dělat. Hraje se v nějaký čas a datum, může to postihnout každý mančaft. Nechceme se na to vymlouvat. Budeme se snažit hráče nahradit, i když je to těžké.

Spousta hráčů mladších ročníků se představila na seniorském kempu seniorského národního týmu v Lotyšsku. Vítáte propojení s mužským reprezentačním áčkem?
Samozřejmě to vítám a nejen z pohledu juniorky, ale všech kategorií. Před měsícem jsem se bavil s Jiřím Hynkem (hlavním trenérem dorostenecké reprezentace) o zapojení Dufka jako třetího brankáře. Dan Bláha poté, co předváděl v Chance Extralize, pro nás byl žolíkem na doplnění mančaftu. Celá reprezentační sekce se snaží o koncepční práci, je propojená.

A díky tomu je zapojení hráčů do vyšších kategorií snazší...
Když pracujete v nějakém systému a nad vámi se pracuje v prakticky identickém, pro hráče je daleko jednodušší přesun do vyšší kategorie. Odpadá dlouhé zahřívací kolečko, kdy se musíte sžívat s tím, co se vlastně v mužstvu děje a jak se do něj zapojit. Máte možnost do toho jít naplno už od prvního tréninku.

Harmonogram kvalifikace o MS

pátek 6. ledna (15:00): Česko – Polsko
sobota 7. ledna (15:00): Česko – Norsko

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)