Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Trenér Trtík povede reprezentaci na EURO 2022. „Asi jsem specialista na těžké mise“

28/06/2021
Trenér Rastislav Trtík zůstává v pozici hlavního trenéra mužské reprezentace i pro EURO 2022. Vedení Českého svazu házené se po úspěšné kvalifikaci rozhodlo prodloužit se zkušeným trenérem smlouvu do konce ledna 2022. „Chemie v týmu funguje. Jsem rád, že do EURA půjdeme společně, i když nás čeká vražedná skupina,“ říká trenér Rastislav Trtík.
Trenér Trtík povede reprezentaci na EURO 2022. „Asi jsem specialista na těžké mise“

 

„Poté, co se v lednu neodjelo na mistrovství světa, se vytvořil prakticky nový mladý tým. Málokdo věděl, co od toho očekávat a navíc měl tým před sebou neuvěřitelně náročný program. Hráči hráli dva kvalifikační bloky, v každém z nich tři zápasy v pěti dnech s náročnými přelety. A zvládli to perfektně. Ta házená se mi ohromně líbila, hráli možná nejlepší házenou za poslední dva roky. Práci, kterou odvedl Rastislav Trtík, hodnotím velmi vysoko. Na hráčích byla vidět chuť a energie a i proto jsme se rozhodli, že trenérem reprezentace bude do konce ledna nadále Rastislav Trtík,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci prezident ČSH Ondřej Zdráhala.

A trenér Rastislav Trtík jeho slova ocenil. „Jak řekl prezident, při prodloužení spolupráce hrála roli spokojenost s tím, jakou hru jsme předváděli. Kromě toho snad i moje trenérská historie a historie, kterou máme společnou s některými hráči v reprezentaci. Už dříve jsem řekl, že ten nově složený mladý tým vykazuje parametry, se kterými se dá pracovat a funguje tam chemie. Když se toto všechno dá dohromady, tak si myslím, že bychom mohli uspět,“ říká Trtík.

Podle něj také mohla jiné zájemce o trenérskou roli u národního týmu odradit náročná kvalifikační skupina. V ní Češi narazí vedle Bosny a Hercegoviny hlavně na obhájce titulu mistrů Evropy Španěly a stříbrný tým letošního mistrovství světa Švédy. A do hlavní fáze turnaje postupují ze skupiny jen dva nejlepší. „Jednání bylo otevřené. Svaz měl možnost oslovit kohokoliv, ale každý trenér určitě vidí, jak těžký úkol nás čeká. S ohledem na úpravu postupového klíče, kdy ze skupiny postupují jen dva, je to v podstatě skupina smrti, není tam žádná těžší. V každé skupině jsou šance otevřené, ale dva takto silné favority ve skupině nemá nikdo jiný, než my,“ zamýšlí se Trtík a hned na to se lehce usměje: „Možná jsme já a můj realizační tým, který má na postupu na šampionát obrovskou zásluhu, považováni za specialisty na takto těžké mise. Budeme se to snažit potvrdit, ale nebude to vůbec jednoduchý úkol.“

Hlavou se zkušenému trenérovi honí už i plány na společnou přípravu. „Přemýšlím nad tím už dlouho. Vnímám nejen sportovní stránku, ale i starosti a možnosti svazu a Exekutivy. I proto si nebudeme vymýšlet žádnou komplikovanou přípravu náročnou na cestování a budeme pracovat v domácím prostředí. Soustředíme se na závěrečnou lednovou fázi přípravy a nasměrujeme ji osvědčené Ostravy, odkud jsme startovali oba kvalifikační bloky,“ drží se úspěšného plánu trenér. Kromě toho zvažuje i krátký přípravný blok na horách a také zápasovou prověrku. Vše v blízkosti ostravské základny. „Máme to dobře ozkoušené. Rád bych rozšířil naši přípravu na krátký pobyt v Beskydech, abychom využili také přírodní podmínky i pro jakousi psychologickou průpravu. Zvažujeme přípravné střetnutí s Polskem, ale jednání jsou teprve v začátcích. Celkově máme na přípravu jen velmi krátkou dobu,“ ví Trtík.

I proto neplánuje žádné zásadní experimenty ani při skládání týmu pro samotný šampionát. „V kádru máme teď asi 35 hráčů. Pokud se nám z nich podaří dobře vybrat, sedne si to,“ myslí si Trtík. Nebrání se i zapojení talentovaných mladíků, s omezeným časem na přípravu ale bude sázet spíš na zkušenější hráče výběru: „Je pravda, že jsou někteří nadějní mladí hráči, kteří vykazují kvality, díky kterým by se mohli v budoucnu v reprezentaci uplatnit. Ani na jaře před kvalifikací se mi ale nepodařilo prosadit krátké soustředění v průběhu soutěže, abych mladíky více vyzkoušel. Teď nebude času o nic víc a mladým hráčům bohužel chybí zkušenosti, které teď nemají kde nasbírat. To pak bude úkolem pro další období, další vývojovou etapu týmu a případně i pro dalšího trenéra a Český svaz házené, aby našli dlouhodobou koncepci a reálný prostor pro zapojení mladých hráčů.“

To potvrdil i prezident Ondřej Zdráhala: „Máme dlouhodobou vizi. V současné době je jasné, že trenér Trtík povede národní tým do konce ledna, a potom se uvidí. Chtěli bychom pak navázat koncepčně, aby mužská složka byla propojená s juniorskými reprezentacemi. Už teď jsme v kontaktu s některými trenéry, abychom tu vizi dokázali naplnit.“