Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Vedení ČSH: Respektujeme stanovisko reprezentačního týmu, nemůžeme riskovat zdraví hráčů

12/01/2021 | MS 2021
Sedmnáct zraněných nebo pozitivně testovaných hráčů, tři pozitivní testy u trenérů a čtyři další v realizačním týmu. Taková byla zdravotní bilance českého týmu v úterý, den před odloženým odletem na mistrovství světa a český reprezentační tým už neměl jinou možnost, než navrhnout vedení Českého svazu házené odvolání své účasti na mistrovství světa.
Vedení ČSH: Respektujeme stanovisko reprezentačního týmu, nemůžeme riskovat zdraví hráčů

 

A Exekutiva Českého svazu házené se po projednání celé situace se zástupci týmu nakonec rozhodla návrh reprezentace přijmout. „Exekutiva ČSH ruší účast reprezentačního družstva mužů na MS 2021 v Egyptě na základě vyhodnocení covidové situace v týmu a s ohledem na stanovisko realizačního týmu a lékařských doporučení,“ stojí v usnesení Exekutivy.

Podle prezidenta ČSH Jaroslava Chvalného bylo rozhodující zdravotní hledisko. „Po testu 11. ledna přibyli další dva nakažení, nepřibyl žádný negativní test. Aktuálně je v týmu 13 nakažených hráčů z jednadvaceti, kteří byli v původní nominaci na šampionát, další čtyři hráči se potýkají se zdravotními problémy. Za tohoto stavu realizační tým vyhodnotil, že ze zdravotního hlediska je účast týmu prakticky nemožná a Exekutiva po zhodnocení informací a návrhu realizačního týmu zaujala stejné stanovisko,“ řekl Chvalný.

Ve hře bohužel nebyla ani alternativa, že by tým odcestoval do Egypta s hráči, kteří byli do Plzně povoláni o víkendu a případně byl doplněn dalšími. „Měli jsme v Plzni nakonec celkem 31 hráčů. Pokud bychom ale odcestovali s hráči, kteří covid ještě neprodělali, bylo velmi pravděpodobné, že v kontaktu s dalšími hráči by se mohli nakazit. Stáli jsme na hraně a za tohoto stavu to Exekutiva vyhodnotila tak, že nebudeme hazardovat se zdravím hráčů,“ dodal prezident svazu.

Podle Daniela Čurdy, předsedy reprezentační komise, již nebylo možné dále sestavu kombinovat a doplňovat. Už takto hráči doplněné sestavy v Plzni neabsolvovali jediný společný trénink. „Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem ve své házenkářské kariéře musel udělat. Ale jedním z klíčových faktorů je skutečnost, že sedmnáct z jedenadvaceti hráčů, kteří tvořili hlavní výběr týmu, se nemůže šampionátu zúčastnit. Druhý klíčový faktor je, že v realizačním týmu bychom neměli ani jednoho trenéra a přestože jsme měli připravenou náhradní variantu, ani jedna z důvodu covidu není v současné chvíli možná. Třetím faktorem je to, že v tento moment už celá příprava týmu byla při nemožnosti trénovat a uzavření hráčů v izolaci absolutní improvizací,“ řekl Čurda.

Přesto je přesvědčen, že celý tým zabezpečující přípravu a účast týmu na šampionátu udělal vše, co bylo v jeho silách. „Troufám si říct, že od funkcionářů přes realizační tým až po hráče jsme udělali maximum pro to, abychom na šampionát mohli odcestovat. Ale v tuto chvíli to opravdu není reálné. Je to kritická situace. V tuto chvíli bychom nebyli schopní naplnit ani zápasovou soupisku. Extrémní problémy máme na třech postech, které nemáme pokryté,“ uvedl Čurda.

O hráče bude postaráno v izolaci do té doby, dokud to bude jejich situace vyžadovat. „Jsme připravení mít hráče izolované a pečovat o ně po dobu, dokud budou potřebovat péči a karanténu v hotelu. V hotelu máme lékařské zabezpečení, komunikujeme s hygienou a hráči setrvají v hotelu do té doby, dokud to bude potřeba,“ přiblížil Čurda.

Podle Chvalného nebyla realizovatelná ani varianta sekundárního náhradního výběru. „Sportovní hledisko a hledisko zachování dobrého obrazu české házené nás vede k tomu, že nemůžeme sestavit tým jen pro účast za každou cenu. Samozřejmě bychom to zvažovali v případě, že by neúčast znamenala soutěžní sankce v podobě například opakovaného zákazu účasti na šampionátech. V situaci, kdy nám vypadlo sedmnáct hráčů, bychom na šampionát stejně jeli prakticky s výběrem z české ligy. Ale kalkulovat jsme museli i s tím, že v dalším výběru byli někteří hráči, kteří nákazu neprodělali a byli by tak ohrožení pro další průběh šampionátu, kdy by mohli být pozitivně testováni a ohrozila by se tak další účast celého týmu. V tomto směru by to byla vrcholná improvizace a to je riziko, které bychom nebyli ochotní podstoupit,“ řekl Chvalný a dodal: „Rozhodli jsme se respektovat stanovisko týmu a vyhodnotili jsme k tomu další aspekty. Uvědomujeme si, že toto rozhodnutí je zásah do mediální prezentace házené, stejně jako do ekonomiky. Ale to musíme pominout. Nechtěli jsme fanoušky zklamat, ale zdraví hráčů nebo pověst české házené ničím nenahradíme.“