Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Svátek házené, 2finále je tu! Obhájí Talent a Most triumf v Českém poháru?

13/03/2023 | 2finále Českého poháru, soutěže
Sezona se již pomalu blíží ke svému závěru a jeden z vrcholů přijde již v polovině března! 2finále se po loňském úspěchu v Karlových Varech stěhuje do hlavního města, respektive do vysočanské UNYP Arény, která je známá také jako hala na Podvinném mlýně. V moderním stánku se během jednoho večera utkají jak mužské, tak ženské týmy o titul pohárového vítěze pro ročník 2022/23. První duel začne již v 17:10, kdy se střetnou v ženském finále Slavia a Most, v 19:30 pak přijde na řadu mužská házenkářská tradice posledních let, když proti sobě půjde plzeňský Talent s karvinským Baníkem. Vedle dvou zajímavých zápasů se můžete těšit i na parádní doprovodný program, v prodeji zbývá už jen posledních pár vstupenek!
Svátek házené, 2finále je tu! Obhájí Talent a Most triumf v Českém poháru?

Slavia touží prolomit 11leté čekání na pohár

Když 29. prosince 2012 porazila Slavia ve finále poháru Porubu o čtyři branky, v sešívaném dresu nastupovala ještě Jana Knedlíková, šesti brankami se na triumfu podílela i Kateřina Keclíková. Od té doby však v Českém poháru Slavia na zlaté medaile čeká. A i přesto, že od té doby se do finále dokázala kvalifikovat ještě třikrát. Jenže v sezonách 2014/15, 2017/18 a 2018/19 stál vždy proti favorizovaný Most.

Právě od posledního zmíněného ročníku nezná Český pohár žen jiného vítěze než Baník. Severočešky jsou v soutěži prakticky hegemonem a ukázaly to i při posledním zisku titulu, kdy vyjma čtvrtfinále s Porubou (31:23) vyhrály veškerá utkání dvouciferným rozdílem. Letos sice tak výrazná dominance ze strany Černých andělů není, na druhou stranu se nemuseli strachovat o postup v žádné fázi. Přes Hostivice, Písek a Kynžvart prošli až do finálového souboje o pohár.

„Na začátku sezony jsme si stanovili, že vyhrát pohár je jeden z našich hlavních cílů,“ říká Marie Poláková, pravá mostecká spojka. Co od finále očekává trenér Jiří Hanus? „Soupeře moc dobře známe, bude to spíše taktický boj než házená nahoru-dolů. Ale věříme, že i v takto těžkých zápasech dokážeme hrát hezkou házenou,“ hlásí odhodlaně zkušený trenér.

Slavia měla o něco lehčí práci, z prvního kola totiž odstoupily Háje, se kterými měl celek z Vršovic hrát. Pražanky tak šly rovnou do čtvrtfinále, kde povedenou druhou půlí vyřadily Plzeň, na domácí palubovce pak uhájily vysoké vedení z prvních třiceti minut a přešly přes Porubu. Pozitivní věcí může pro svěřenkyně trenéra Jana Salače být, že na Most už letos dokázaly vyzrát. V duelu 15. kola MOL Ligy vyhrály na začátku února doma o tři branky. „Je to pro nás šance přidat další trofej,“ hlásí Tereza Vostárková. „Bude to ale těžké, Most je kvalitní soupeř. Přesto uděláme všechno pro to, abychom uhrály první místo,“ burcuje svůj tým česká reprezentantka.

Tradiční souboj dvou rivalů, obhájí Plzeň prvenství?

Střety Plzně a Karviné jsou během posledních několika let reklamou na házenou. Od sezony 2017/18 nebylo finále play-off, ve kterém by se neutkaly jiné než tyto dva nejúspěšnější celky poslední doby. A bilanci mají vyrovnanou, v sudých letech se radoval Baník, v lichých zase Talent. Trochu něco jiného je to však v poháru. Tam se oba rivalové potkali naposledy před pěti lety. V Chebu se tehdy radovali po výhře 33:21 Západočeši.

Plzeň do finále bude vstupovat jako obhájce, když v loňském finále v Karlových Varech doslova Novému Veselí vytrhla pohár z rukou a velkolepým obratem ve druhé půli si pro sebe uzmula zlaté medaile. Cestu letošním ročníkem zahájil celek z města piva až ve čtvrtfinále po kontumačním postupu přes Vršovice. Mezi poslední osmičkou na něj čekal jako první Jičín, po výhře 35:24 šli Plzeňští na Brno, které doma v divokém utkání zlomili fakticky už v prvním poločase. „Finále poháru pro nás znamená hodně, určitě chceme vyhrát,“ nepřipouští si jinou situaci Tomáš Nejdl. „Budou rozhodovat maličkosti, oba týmy se dobře znají, jsou do určité míry propojené. Doufám, že se nám povede první poločas mnohem lépe než loni, kdy jsme museli mocně dotahovat hrou 7 na 6,“ přeje si s úsměvem hlavní trenér Talentu Petr Štochl.

Karviná naskočila do kolotoče v osmifinále a po postupu přes Litovel se v souboji těžkých vah utkala s Lovosicemi. Výhrou o pět branek si zajistila tradiční bitvu se Zubřím, ta se však vlivem marodky na straně Valachů neodehrála a utkání bylo kontumováno. Naposledy se oba finalisté utkali 4. března v rámci 25. kola Chance Extraligy. Ani jeden tým však nehrál v plné sestavě, přesto měl Talent duel pod kontrolou a dovedl ho k výhře o 10 branek. Jak ale po zápase říkal trenér Baníku Michal Brůna: „Ve finále jde o trofej, bude to mít úplně jiný náboj.“

Na Podvinném mlýně se tak dá očekávat vyrovnané utkání, čehož si je vědom i Dominik Solák. „Očekávám opět vyrovnaný zápas, ve kterém budou rozhodovat detaily. My sice máme velmi náročný program, ale to není výmluva, ba naopak. Těšíme se na tvrdý souboj, po kterém chceme zvednout pohár nad hlavu,“ věří si ve Slezsku a doufají, že se jim vrátí pohár po třech letech do rukou.

V prodeji zbývá posledních pár vstupenek, které za jednotnou cenu 250 Kč zakoupíte na Ticketstreamu. Pokud nemůžete dorazit přímo na místo, přímé přenosy obou zápasů odvysílá ČT sport!

Finále Českého poháru žen:
středa 15.3. DHC Slavia Praha - DHK Baník Most (17:10, ČT sport)

Finále Českého poháru mužů:
středa 15.3. Talent tým Plzeňského kraje - HCB Karviná (19:30, ČT Sport)