Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Trenér Bašný hodnotí EURO 2020: „Nejen soupeře trápit, ale udělat ten poslední krok a porazit je. Ten krok byl nejtěžší a nám se nepodařilo ho udělat“

14/12/2020 | EHF EURO 2020
České házenkářky odehrály v Dánsku, ve specifických podmínkách covidového roku 2020, turnaj, který přinesl řadu krásných českých výkonů. V historických tabulkách ale stejně zůstane zapsán jako neúspěšný, neboť za skvělé vyrovnané výkony s týmy absolutní evropské špičky, olympijskými vítězkami či vicemistryněmi světa se body neudělují a brány hlavní části turnaje zůstaly pro český výběr i v Dánsku zavřeny. Přesto trenér Jan Bašný v hodnocení svého výběru vidí řadu pozitiv.
Trenér Bašný hodnotí EURO 2020: „Nejen soupeře trápit, ale udělat ten poslední krok a porazit je. Ten krok byl nejtěžší a nám se nepodařilo ho udělat“

 

Jak hodnotíte s týdenním odstupem výkon českého týmu na vrcholícím Evropském šampionátu?

Výkony týmu musíme určitě hodnotit v kontextu současného stavu družstva, se kterým jsme na EURO jeli. Náš tým byl nejmladším týmem šampionátu, prochází určitou generační přestavbou a potýkal se s aspekty, které jsou možné prakticky jen v českém sportu. Mám na mysli například neuvolnění některých hráček z práce. Na šampionát jsme odjížděli „do neznáma“. Současný tým má za sebou od ledna 16 tréninkových dnů a ani jeden zápas, na rozdíl od soupeřů. Covid samozřejmě neřádil jenom v Čechách, ale přesto ostatní týmy před šampionátem odehrály určitý počet zápasů, většina z nich minimálně tři. Tedy tým s řadou nových hráček, s minimem tréninků a žádným mezinárodním zápasem nemohl odjet na EURO ve své maximální formě. S přihlédnutím k tomuto kontextu tak mohu být s předvedeným výkonem týmu jedině spokojen.

Odehrát tři vyrovnané zápasy se třemi špičkovými evropskými týmy je lepší výsledek než na předchozím šampionátu. Ale samozřejmě to, že se nám nepodařilo jeden zápas vyhrát a postoupit, nás mrzí. Tento poslední krok je ne tyto soupeře trápit, ale i nějaký zápas vyhrát. Je to krok, který je netěžší a ten se nám nepodařilo udělat. Tým zaslouží absolutní pochvalu, protože herní výkony v zápasech byly velmi dobré. A to už ani nemluvím o bojovnosti, nasazení v přípravě a profesionalitě, kterou odvedly hráčky nejen v přípravném bloku. To je to, co tým dlouhodobě zdobí.

 

 

Dostaly se k vám nějaké ohlasy od zahraničních kolegů nebo trenérů soupeřících týmů?

Ohlasy od kolegů ze zahraničí i zahraničního tisku jsou více než pozitivní. Speciálně ve francouzském tisku před utkáním mezi Španělskem a Českem psali o tom, že náš výkon v zápase se Španělkami byl velmi kvalitní a soudcování rozhodčích v našem zápase bylo hlasitě kritizováno. To je ale dnes zbytečné rozebírat. Ohlasy trenérů ze zahraničních reprezentací i klubů byly opravdu pozitivní. Především s důrazem na to, že jsme s nejmladším týmem v daných podmínkách odehráli maximum.

 

Specifikem šampionátu byla tolikrát omílaná covidová „bublina“. Jak zpětně vidíte dva a půl týdne společně stráveného v izolaci? Mělo to nějaký vliv na české výkony?

Říkal jsem už před šampionátem - a myslím, že se to ukázalo -, že na nás měly tyto podmínky malý dopad. Tento tým rád žije a funguje spolu. To, že jsme byli někde zavření, se na nás tedy nijak negativně neprojevilo. Pro nás to ani nebyla velká změna. Na šampionátech fungujeme podobným způsobem. Přidali jsme tam nějaké nové prvky, snažili jsme se zařídit podmínky tak, aby hráčky měly možnost se odreagovat a s ohledem na atmosféru v týmu si myslím, že vše fungovalo.

 

Jak zpětně hodnotíte výkony hráček, které na šampionát jely v roli „nových“ opor?

Tahounky týmu, které se během šampionátu a ale v podstatě již během posledních dvou let vyprofilovaly, splnily svou roli. Byly pozitivními lídry. Markéta Jeřábková, Kamila Kordovská, Veronika Malá, Jana Knedlíková nebo Šárka Marčíková. To jsou několikaleté opory týmu a svou roli splnily.

K nim musíme přidat samozřejmě Petru Kudláčkovou. Jsem moc rád za to, jak se jí šampionát povedl a myslím, že zájem o její služby do dalších let bude jasný. Zahraniční kluby i agenti už o ni projevují opravdu obrovský zájem Před šampionátem byla ve velmi nezáviděníhodné roli, byla pod velkým tlakem a očekáváním a své role se zhostila opravdu skvěle!

 

 

A co „mladé“ hráčky? Samozřejmě i výše jmenované házenkářky jsou pořád velmi mladé, ale přece jen s ohledem na to, že na šampionát jely i jejich mladší spoluhráčky, pro které to byl v řadě případů premiérový start na velké akci, už přece jen patřily k těm zkušenějším. Má otázka tedy směřuje právě na nováčky v týmu. Jaký byl šampionát pro ně?

Ne všechny mladé hráčky, která s námi do Dánska odcestovaly, se dostaly na hřiště na delší dobu, ale už jen to, že některé z nich byly na vůbec prvním šampionátu, je pro ně obrovská škola. Navnímaly si atmosféru velké akce, práci reprezentačního týmu, později to určitě zúročí. I to je naším úkolem do budoucna.

 

S ohledem právě na budoucnost, jaká je ta nejbližší pro český národní tým, který má před sebou zápasy kvalifikace na mistrovství světa?

V březnu nás čeká týdenní příprava, měli bychom mít zajištěné nějaké přípravné zápasy se zahraničními soupeři. V dubnu je pak na programu desetidenní kemp s dvojzápasem kvalifikace o mistrovství světa. Pokud to bude potřeba, měli bychom mít na jaře k dispozici vedle současného týmu z EURA i některé hráčky, stabilní členky reprezentačního výběru, které teď na EURO nastoupit nemohly.

Jinak věřím, že šampionát nám ukázal, že cesta, kterou jdeme už několik let, je vzhledem k současnému stavu české házené správná. Byli jsme schopní odehrát tři vyrovnané zápas s týmy absolutní evropské špičky. Pokusíme se zapracovat další mladé hráčky, některé talenty s námi byly, další pracují v juniorském týmu nebo se s námi připravovaly v Chebu. V budoucnu budou do týmu patřit.

Současně musíme přemýšlet o tom, jak družstvo stabilizovat. Podíváme – li se na soupeře, pětatřicetileté hráčky nejsou výjimkou. U nás je pětadvacetiletá hráčka brána za zkušenou a téměř neperspektivní, to je obrovský paradox! Možná je to proto, že v českém prostředí neumíme vytvořit podmínky takové, aby hráčky mohly u házené zůstat a soustředit se na házenou. Snahou realizačního týmu reprezentace by proto mělo být stabilizovat mladý kádr tak, aby dalších čtyři, pět let byl schopný pracovat se stabilním jádrem sestavy a byl konkurence schopný tak, jak tomu bylo v posledních letech. A mohl těžit z toho, že bude mít víc prostoru na společnou přípravu a maximální souhru na hřišti i v kabině.

 

Česká reprezentace na EHF EURO 2020

 

 

tým

z

v

r

p

skóre

rozd.

b

1.

Rusko

3

3

0

0

85:70

15

6

2.

Švédsko

3

1

1

1

76:76

0

3

3.

Španělsko

3

1

1

1

72:78

-6

3

4.

Česká republika

3

0

0

3

69:78

-9

0

 

Výsledky skupiny B - Herning, Dánsko

Čtvrtek 3. 12. 2020 18:15 Rusko - Španělsko 31:22

Čtvrtek 3. 12. 2020 20:30 Švédsko - Česká republika 27:23

Sobota 5. 12. 2020 18:15 Česká republika - Rusko 22:24

Sobota 5. 12. 2020 20:30 Španělsko - Švédsko 23:23

Pondělí 7. 12. 2020 18:15 Španělsko - Česká republika 27:24

Pondělí 7. 12. 2020 20:30 Rusko - Švédsko 30:26

 

Statistiky českého reprezentačního týmu

Nejlepší střelkyně

Markéta Jeřábková - 22 branek ve střech utkáních,

nejlepší střelkyně EHF EURO 2020 po základní skupině

Jana Knedlíková - 10 branek ve střech utkáních

Veronika Malá - 10 branek ve střech utkáních

 

Brankářky

Petra Kudláčková - úspěšnost 36 % (42 zákroků ze 116 střel, 6 chycených 7m hodů z 19)

 

Týmové statistiky

Sedmimetrové hody 8/13

Celkem 69 gólů ze 134 střel

10 dvouminutových trestů

 

Nejvíce odehraných minut

Petra Kudláčková - 172 minut

Veronika Malá - 168 minut

Markéta Jeřábková - 150 minut

Jana Knedlíková - 143 minut

Michaela Konečná - 123 minut

Kamila Kordovská - 115 minut

Markéta Hurychová - 92 minut

Šárka Marčíková - 88 minut

 

Nominace

Brankářky: Petra Kudláčkova (Kristianstad Handboll Klubb (SWE), Karin Řezáčová (DHC Plzeň), Sabrina Novotná (Slovan Duslo Šaľa, SVK)

Levá křídla: Veronika Malá (Paris 92, FRA), Adéla Stříšková (DHK Baník Most)

Levé spojky: Markéta Jeřábková (Thüringer HC, GER), Hana Kvášová (Sambre avesnois Handball, FRA)

Střední spojky: Šárka Marčíková (Frisch auf Frauen Göppingen, GER), Petra Maňáková (DHK Baník Most), Jana Šustková (DHK Baník Most), Veronika Mikulášková (DHK Baník Most)

Pravé spojky: Markéta Hurychová (HBC Saint Amand les Eaux, FRA), Sára Kovářová (Kastamonu Belediyesi Gsk, TUR), Silvie Polášková (Sokol Poruba)

Pravá křídla: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand, NOR), Dominika Zachová (DHK Baník Most)

Pivotky: Michaela Konečná (Sokol Poruba), Kamila Kordovská (HSG Blomberg Lippe, GER)