Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

BEACH: Startuje Championships i dorostenecké EURO. Zajistí si české týmy vstupenku na EURO 2025?

02/07/2024 | mládež, svaz, reprezentace, beachhandball
Léto je tu a s ním i vrchol sezony pro plážovou házenou. Český výběry vyrazí do bulharské Varny, kde se nejprve od 4. do 7. července koná mládežnické EURO, poté se na hřišti od 11. do 14. července představí seniorské reprezentace, které v rámci Beach handball Championships zabojují o postup na EURO 2025.
BEACH: Startuje Championships i dorostenecké EURO. Zajistí si české týmy vstupenku na EURO 2025?

První do boje půdou dorostenci a dorostenky
Hned zkraje července zavítají do Bulharska. EURO v plážové házené do 16 let totiž startuje už 4. července a potrvá až do 7. července. Chlapského turnaje se zúčastní 16 družstev ve čtyřech skupinách po čtyřech. Čeští mladící jsou společně s Tureckem, Norskem a Španělskem ve skupině B. „Odjíždíme na mistrovství s tím, že se chceme pořádně poměřit s těmi nejlepšími a zjistit, jak na tom jsme. Bohužel ještě nemáme možnost to zjišťovat během roku. Doufám, že se to změní a budeme moci během roku vyrazit také na přípravné zápasy a turnaje. Náš cíl je se poprat o postup ze skupiny, pak by se vidělo, až kam se můžeme dostat," poodkrývá Martin Hríb, trenér dorostenců.

Zároveň si uvědomuje náročnost skupiny. „Musím se přiznat, že los k nám úplně nakloněný nebyl. Ale chceme se poprat s těmi nejlepšími, a to samozřejmě Španělé i Norové jsou. Takže mi skupina nevadí, protože tam potkáme minimálně dva silné soupeře. Turecko jsme viděli po příletu na tréninku, takže i tři," dodává Hríb.

Důležité bude potlačit nervozitu. „Rozhodovat určitě budou maličkosti a jak se náš tým vyrovná s tlakem sám na sebe. Rozhodovat bude také určitě úspěšnost proměňování šancí, jsem přesvědčen, že se do nich dostaneme, to nás často trápí ve všech kategoriích. Máme tým postavený tak, že už budeme na tomto turnaji odehrávat i kluky ročníku 2010," uzavírá kouč.

Postupový klíč: První dva týmy z každé skupiny se posunou do main round, zbylé se utkají o 9. - 16. místo.

Nominace dorostenců:

Adam Čutek

Šimon Chotěborský

Filip Kuchař

Adam Heřmanovský

Kristián Pelc

Matouš Khek

Dominik Hríb

Luděk Kylíšek

David Lintymer

Adam Štochl

Filip Štochl

Matěj Štochl

Do dívčího turnaje nakonec zasáhne 18 družstev ve třech skupinách po šesti týmech. Češkám náleží skupina A, kde se potkají se Španělskem, Portugalskem, Francií, Švédskem a Švýcarskem. Odlétáme s cílem bojovat o postup ze skupiny. Ta je těžká, ale na ME není lehkých soupeřů," hlásí trenérka dorostenek Eva Vostárková.

Utkáme se s týmy, které mají lepší podmínky pro trénink, širší členskou základnu, více zkušeností z těžkých utkání. Tým je mladý, výběry se začaly formovat vloni v září. Máme za sebou několik oficiálních soustředění, snažily jsem se o co největší tréninkový objem. Pokud se podaří dodržet všechny taktické pokyny, je šance na úspěch. V týmu jsou pro budoucnost zajímavé hráčky," doplňuje Vostárková.

Postupová klíč: Do čtvrtfinále se podívají dva nejlepší týmy z každé skupiny a nejlepší celek ze třetích míst. Zbylé tři týmy umístěné na třetích místech se společně s týmy na čtvrtých pozicích utkají o konečné 9. - 12. místo, páté týmy se střetnou o 13. - 15. místo a poslední celky skupin o konečné 16. - 18. místo.

Nominace dorostenek:

Stela Koňáková

Ella Pohunková

Viktorie Hrdá

Klára Knotková

Apolena Dudová

Petra Urbanová

Hana Sýkorová

Lucie Rittichová

Jana Burešová

Klára Zajícová

Justýna Romana Tůmová

Nikola Vozková

Na rozpis duelů se můžete podívat zde

Ženy i muži vyhlíží Championships

Jasně stanovaná ambice, probojovat se na EURO 2025. Ženskou a mužskou reprezentaci čeká od 11. do 14. července v bulharské Varně turnaj Beach handball Championships, v rámci kterého se bojuje o místenky na mistrovství Evropy 2025 v plážové házené.

Ženská reprezentace se nachází ve skupině B, v níž se střetne s pěticí soupeřů, a to postupně s Maďarskem, Francií, Švédskem, Itálií a Slovenskem. Ve skupině A jsou celky Polska, Ukrajiny, Chorvatska, Bulharska, Turecka a Švýcarska. Skupina je hratelná, není lehkého soupeře. Maďarky budou patřit k favoritům celé kvalifikace, ostatní soupeři jsou hratelní. Měly jsme možnost se s nimi setkat při poslední kvalifikaci, jen o Švédkách toho moc nevíme," sděluje trenérka Iveta Cvingráfová.

Z každé skupiny první čtveřice bude hrát čtvrtfinále, zbylé čtyři týmy se střetnou o 9. - 12. místo. Kvalifikace je pro nás vrcholem dvouleté práce. Očekáváme, že nám ukáže, kam jsme se za dva roky posunuly a jak si stojíme mezi evropskými týmy, které zkušenost s evropskými šampionáty mají," poodhaluje Cvingráfová.

Hlavním cílem je postup na EURO 2025. „Před ním stojí ale i dílčí cíle, které jsme si stanovili. Chceme jít zápas od zápasu, ve skupině vyhrát alespoň dvě utkání a postoupit do hlavní fáze," poodhaluje trenérka.

„Tým je dobře složený a holky chtějí uspět. Pokud se budeme soustředit samy na sebe, je v našich silách postoupit ze skupiny, tím si už po skupinové fázi zajistit účast na EURU a následně bojovat o co nejlepší umístění," líčí.

Mužský výběr se ve skupině B utká se čtyřmi soupeři, a to s Norskem, Francií, Bulharskem a Maltou. Ve skupině A poměří síly týmy Švédska, Polska, Ukrajiny, Itálie a Turecka. Pro nás to bude na této úrovni další konfrontace s evropskou špičkou. Na finálovém turnaji ve Francii jsme se přesvědčili, že úroveň všech evropských týmů neustále stoupá. My sice neodlétáme úplně v kompletní sestavě vzhledem k několika zraněným, ale doufám, že ve skupině vyhrajeme minimálně jedno až dvě utkání a postoupíme. Pokud podáme výkon, kterého jsme schopni na hranici našich možností, věřím v náš postup na mistrovství Evropy," míní trenér mužské reprezentace v plážové házené Pavel Farář.

První tři týmy z každé skupiny postoupí do hlavní fáze, ze které vzejdou čtyři semifinalisté. Nepostupující týmy do hlavní fáze se utkají o 7. - 10. místo.

Turnaj žen nabídne devět postupových pozic na BH EURO 2025, zatímco soutěž mužů zajistí deset míst. Účast na EURU žen už mají jistou celky Německa, Nizozemska, Španělska, Portugalska, Norska, Řecka a Dánska, u mužů zase Dánsko, Maďarsko, Německo, Portugalsko, Španělsko a Chorvatsko.

Rozpis utkání naleznete zde.

Zápasy turnajů v plážové házené bude po celou dobu vysílat EHF TV.