Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

BEACH: Malé Lvice a Lvíčata mají za sebou první sezonu

28/06/2024 | mládež, beachhandball
Dívky a chlapci, ročníku narození 2010/2011, mají za sebou první společnou sezonu v plážové házené. Ta začala na podzim 2023 uspořádáním prvních kempů a mohli se přihlásit chlapci a děvčata z celé ČR, kteří projevili zájem o plážovou házenou, i když ji předtím třeba nikdy nehráli, samozřejmě se souhlasem svého klubu a za podpory rodičů. Případně se trenérkám mohli alespoň nahlásit do evidence hráčů/hráček, když se zrovna v tyto termíny nemohli prvního kempu zúčastnit.
BEACH: Malé Lvice a Lvíčata mají za sebou první sezonu

A co nebo kdo to vlastně Lvíčata a Malé Lvice jsou?
V prvé řadě je třeba zmínit, že se ještě nejedná o reprezentační výběr, jsou to hráči a hráčky, kteří krom klasické (indoorové) házené hrají se svými kluby beachhandball a chtěli by se v tomto sportu zdokonalit a v budoucnu případně rádi reprezentovali ČR v plážové házené, pokud se neprobojují do výběrů v té klasické formě házené. Hráči a hráčky na své vlastní náklady společně trénují, hrají turnaje a trenéři je sledují, zdokonalují v beachhandballových dovednostech a základních herních šablonách. Za rok se ti nejšikovnější vyberou do dorosteneckých reprezentačních výběrů dívek a chlapců (U16).

Dívkám – Malým Lvicím sezona začala výběrovým kempem 14. října 2023 v Beachklubu Ládví v Praze. Tohoto kempu se zúčastnilo 36 dívek z 12 klubů. Neuvěřitelně vysoké číslo velmi potěšilo trenérky Petru Vavříkovou a Báru Plojharovou, a ty se těšily na další společné akce týmu, který nazvaly Malé Lvice. První akcí po kempu byl již tradiční zimní turnaj opět v Ládví.

Bohužel vzhledem ke kolizi se Žákovskou ligou a krajskými žákovskými soutěžemi se lednového turnaje nemohlo zúčastnit větší počet týmů. I tak se sešlo dost děvčat a ta opět získala další zkušenosti na písku převážně s chlapeckými týmy. Na konci května se sjely Malé Lvice zase v pozměněné sestavě do Strupčic u Mostu, kde je přivítal krásný sportovní areál. Mostečtí organizátoři uspořádali třídenní turnaj žactva a dva týmy Lvic se měly možnost sehrát zase o něco lépe, poznat se blíž a utužit partu. Holky se sjely z Mostu, Prahy, Milevska, Plzně, Jičína i Ostravy. Poslední akcí byl již 9. ročník červnového turnaje Prague open Beachhandball opět v Ládví.

Foto + foto TOP: Petr Maťašeje

„Tady nám stejně jako v zimě nepřálo štěstí v podobě absence většího počtu děvčat, která nemohla na turnaj dorazit. Příčinou byla začínající Olympiáda dětí a mládeže, případně zahraniční klubové akce. I tak se nám povedlo jeden tým přihlásit a pak vždy doplnit Lvicemi, které hrály na turnaji za své kluby. Takto se nám podařilo protočit na turnaji 15 hráček ze 7 klubů. Nutno podotknout, že tým Malých Lvic byl letos složen napůl z mladších a starších žaček a hrál v kategorii starších žaček, kde ostatní týmy tím pádem měly věkovou výhodu,“ hodnotily duo trenérek Vavříková/Plojharová povedený turnaj v Praze a Petra Vavříková ještě doplnila: „Na seznamu děvčat máme nyní kolem 50 jmen a přibližně dvě třetiny z nich jsme viděli minimálně na jedné z akcí. Máme mezi nimi velmi šikovná děvčata, která už hrají beachhandball od minižactva a na jejich výkonech to jde poznat. Jsou si jisté jak v otočkách, tak také v rozhodovacích schopnostech a spolupráci. V příští sezoně se nebojíme zapojit další šikovná děvčata, věříme, že se nám povede uspořádat více společných akcí a zapracovat tak na co nejširším kádru pro další sezony už v reprezentačních výběrech. Také děkujeme klubům, které se plážové házené věnují a kromě klasické házené rozvíjejí děti také na písku.“

Foto: Petr Maťašeje

Klukům – Lvíčatům začala sezona o víkendu 4. - 5. listopadu 2023, kam přijelo 27 hráčů ze 13 klubů z Čech i Moravy. Ve dvou dnech proběhly dvě tréninkové jednotky pod vedením trenérky Silvie Matušinské. Všichni kluci již měli menší či větší zkušenosti s plážovou házenou na klubové úrovni a na kempu to bylo znát. První ostrá zkouška proběhla na zimním turnaji Prague open beach 12. - 14. ledna 2024. Jeden tým Lvíčat v kategorii staršího žactva obstál na výbornou a ve své kategorii vybojoval první místo. Během jarní sezony Lvíčata nezahálela a v březnu, květnu a červnu se znova sešla na víkendových kempech. Na tyto kempy se připojili další kluci, jiní pro své klubové povinnosti nemohli. Během květnového kempu se k týmu připojil druhý trenér – Martin Havelka. Na letním POBH jsme se rozhodli postavit dva týmy, aby si kluci dostatečně zahráli a nasbírali tolik cenné herní zkušenosti.

Bohužel někteří hráči se turnaje nemohli zúčastnit kvůli ODM a některé jsme nechali hrát za svůj klub. Oba týmy odehrály celý turnaj bez střídání a v silné konkurenci starších žáků, kde se potkávaly se staršími soupeři, Lvíčata opět obstála na výbornou. Modrý tým ve finále prohrál na shot-outy a červený tým po vyrovnaných zápasech skončil na čtvrtém místě. „Máme radost ze hry, kterou kluci předváděli. Mají v sobě pokoru, chuť se učit a posouvat se dál. Mají výborný základ pro vyšší kategorii,“ hodnotí turnaj trenéři Silva a Martin. V příští sezóně budeme dál pracovat s kluky ročníku 2011 a připojíme kluky ročníku 2012. „Tímto děkujeme rodičům za podporu, kterou klukům dávají!“ doplnila trenérka Silva Matušinská.

„Na turnaji v Praze jsme sehráli také přátelské utkání Malé Lvice x Lvíčata, který měl vysokou kvalitu vzhledem k rychlé a dynamické hře kluků,“ shodly se trenérky obou výběrů a domluvily se, že se pokusí o letních prázdninách uspořádat dvoudenní společný tréninkový kemp, kde by mohli hráči a hráčky pilovat jak individuální herní činnosti, tak souhru a vzájemně odehrát nějaká ta přípravná utkání. „Budeme teď hledat vhodný areál (písek, ubytování, strava), kde bychom se společně setkali a mohli se tak mladé beachhandballové naděje více zdokonalit,“ shodly se trenérky obou mladých výběrů.

Foto: Petr Maťašeje

Pokud máte k dispozici takový areál a chcete podpořit rozvoj plážové házené v ČR, neváhejte se ozvat buď přímo trenérkám nebo na mail kah@handball.cz. Petra Vavříková – 605434620, Silvie Matušinská – 606741222.

Autoři: Petra Vavříková a Silvie Matušinská, foto: Petr Maťašeje