Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

„Český“ Kristiansand, Mrkva těsně za legendou a zářící Kašpárek. Jak se daří legionářům?

25/10/2022 | soutěže, zahraničí
Tuzemští házenkáři se neztrácí ani v těch nejlepších týmech světa. Markéta Jeřábková s Janou Knedlíkovou jsou stálé opory Kristiansandu, Tomáš Mrkva se zabydlel v Kielu více než úspěšně. Nové štace sedí i Stanislavu Kašpárkovi s Tomášem Pirochem. A jak si v úvodu sezony vedli další členové užšího i širšího výběru české reprezentace mužů i žen?
„Český“ Kristiansand, Mrkva těsně za legendou a zářící Kašpárek. Jak se daří legionářům?

Jeřábková s Knedlíkovou táhnou Kristiansand

České duo v Kristiansandu se prosazuje v každém zápase. Zmije jsou v domácí soutěži po pěti zápasech stoprocentní a v Lize mistryň drží druhou pozici, přičemž mají po šesti duelech devět bodů, stejně jako Bietigheim a Bukurešť. Právě k poslednímu vítězství 35:29 nad rumunským sokem dovedly Kristiansand české reprezentantky, které nasázely téměř polovinu branek svého týmu! Markéta Jeřábková se trefila jedenáctkrát, Jana Knedlíková šestkrát.

Daří se i Veronice Malé v Bietigheimu, šampion Evropské ligy se drží i v nejprestižnější soutěži a dokázal zdolat právě i obhájce titulu s Kristiansandu, k čemuž přispěla Malá dvěma góly. V domácí soutěži se šikovná levá křídelnice prosadila čtrnáctkrát za čtyři zápasy.

V Bundeslize na tom je ještě lépe pravé křídlo Anna Franková. Členka reprezentačního výběru za Zwickau vsítila už sedmnáct gólů za pět zápasů. Šest branek za vedoucí Thüringer má na kontě další křídelnice Dominika Zachová. V nové soutěži se zabydluje i bývalá spojka Olomouce Magda Kašpárková, v dresu čtvrtého Buxtehuderu se prosadila třikrát.

Působiště před sezonou změnily i další české házenkářky. Kamila Kordovská vyměnila Německo za francouzské Plan de Cuques. Na předměstí Marseille se jí zatím daří, nastřílela už třináct branek. Ještě lépe je na tom po šesti kolech Markéta Šustáčková (dříve Hurychová). Pravá spojka působící v Saint Amand skórovala sedmnáctkrát. Do slovinského Mercatoru přestoupila na stejném postu hrající Sára Kovářová. V Lize mistryň zatím nedostala příliš prostoru, prosadila se jen proti Mostu, to však dokonce šestkrát.

Mrkva, Kašpárek i Piroch v nových angažmá září

Lepší brankářskou dvojku v Bundeslize nenajdete. Legendární Dán Niklas Landin z Kielu je druhý v procentuální úspěšností zákroků, jen pár desetinek za ním je na třetím místě se 36,36 % česká jednička Tomáš Mrkva. Odchytal sice jen dvě sedminy celkového času, kdykoliv se však postavil do branky, tak Kiel podržel. V domácí soutěži je THW druhé o bod za Liškami z Berlína.

V Lize mistrů se svěřencům Filipa Jíchy tolik nedaří. Mrkva sedmnácti zákroky se 37 % úspěšností vychytal například vítězství nad Szegedem, jeho tým však padl už dvakrát a v osmičlenné tabulce je po čtyřech duelech pátý. Ještě hůře na tom je norský Elverum, kam se vydal 21letý talentovaný gólman Šimon Mizera. V nejprestižnější soutěži čeká na výhru, zaskvěl se však hned při prvním domácím zápase. Proti Aalborgu si připsal devět zákroků a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Champions League hrají ještě dva čeští reprezentanti, obě pravé spojky. Tomáš Piroch s Wislou Plock i Stanislav Kašpárek s Dinamem Bukurešť se pohybují ve středu tabulky. Mladší z české dvojice zazářil čtyřmi góly proti dánskému GOG, pravidelně se prosazuje i v polské lize, ve které vicemistr ještě nezaváhal. Už osmnáct gólů v Lize mistrů nastřílel Kašpárek. Jeho Dinamo je rovněž stoprocentní i v domácí soutěži.

Na třetí pozici v rumunské lize se pak drží Minaur Baia Mare s českou dvojicí křídelníků Tomáš Číp a Milan Kotrč. K tomu přispěl první jmenovaný šesti trefami a druhý dokonce dvaadvaceti. Ve Švýcarsku se daří Curychu s dalším křídlem Davidem Polozem, jenž čtrnácti góly za osm zápasů přispívá ke čtvrtému místu svého týmu.

Na závěr se ale vraťme do Německa, kde působí nejvíce českých reprezentantů. V elitní soutěži Bergischer zatím strádá, vyhrál jen dvě z osmi utkání. Střední spojka Tomáš Babák ale úřaduje, skóroval už čtyřiadvacetkrát, navíc zaznamenal jen o dvě asistence méně. Po postupu do elitní ligy se daří Gummersbachu se Štěpánem Zemanem. Drží osmou pozici, k čemuž český pivot pomohl osmi trefami a čtyřmi bloky.

Svůj první zápas v Bundeslize má za sebou po přestupu do Lipska Matěj Klíma, ale na gól zatím čeká. O soutěž níže ještě v dresu Lübeck-Schwartau jich nasázel čtyřiadvacet, jeho bývalý spoluhráč Vojtěch Patzel osmnáct.

Nejvíce se ve druhé německé soutěži z Čechů daří Jakubu Hrstkovi. Zkušený křídelník DRHV 06 je po sedmi zápasech se 36 góly na čtrnáctém místě střeleckých tabulek. Desetkrát se prosadil pivot Hüttenbergu Vít Reichl, o dva góly méně má na kontě křídlo Elbflorenze Marek Vančo. Pět branek vstřelil pivot Leoš Petrovský.