Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Historický úspěch České házené, junioři i dorostenci se po více než dekádě vrací mezi elitu

17/08/2022 | reprezentace
Potvrzení správného směru i velký krok dopředu. Česká házená se po letech čekání vrací v chlapeckých kategoriích mezi evropskou a světovou elitu, rozhodly o tom zlaté medaile dorostenců s juniory na béčkových šampionátech. Oba výrazné úspěchy, které znamenají postup na mistrovství světa i Evropy, od sebe dělil pouhý měsíc.
Historický úspěch České házené, junioři i dorostenci se po více než dekádě vrací mezi elitu

Dívčí složka si zajistila elitní turnaje už před třemi lety, juniorky navíc na letošním mistrovství světa fantastickými výkony vyrovnaly nejlepší umístění reprezentace do dvaceti let v historii. Stejnou euforii spustili o něco později také dorostenci s juniory, kteří ovládli své béčkové šampionáty bez jediné porážky a kvalifikovali se o patro výš.

O jak velký úspěch jde?

Juniorská reprezentace se na nadcházejícím mistrovství Evropy 2024 představí poprvé od roku 2012, na dorostenecké MS se národní tým od jeho založení za sedmnáct let ještě nikdy nedostal. Dodatečná kvalifikace na světový šampionát 2023 v Německu a Polsku ještě čeká kategorii U21, která zabojuje o místenku na akci jako vítěz Championshipu.

„Jde o obrovský úspěch celé české házené a potvrzení správného směru. Náš cíl je mít všechny kategorie v elitní skupině a postupně se propracovat do špičky jak v Evropě, tak na světě,“ říká prezident ČSH Ondřej Zdráhala a dodává: „Gratuluji všem, kteří se na těchto úspěších podíleli, a děkuji jim za jejich práci.“

Foto + Foto TOP: Hanka Vrbková (Česká házená)

Vytoužený výsledek měli na dosah dorostenci už vloni, po prohře s Běloruskem v semifinále ale skončili třetí. „Můžeme říct, že se přepisuje historie. Úspěchy jsou motivací pro další mladé házenkáře a házenkářky. V neposlední řadě se o našich hráčích a hráčkách bude ve světě vědět daleko dřív. Věřím, že právě to jim do budoucna pomůže do kvalitních zahraničních klubů,“ uvědomuje si Zdráhala. Jeho slova potvrzuje nedávno uplynulé mistrovství světa juniorek, kde se Charlotte Cholevová prostřílela až k titulu nejlepší střelkyně turnaje.

Teď budou mít stejnou možnost i chlapecké kategorie.

„Je to krok vpřed, který jsme si všichni přáli. Teprve áčkové šampionáty ale ukážou, jak na tom ve skutečnosti jsme. Jsme rádi, že jsme pomohli české házené do elitní skupiny,“ podotýká trenér dorostenců Jiří Hynek a důvod hledá právě v nastavené koncepci. „Jsem přesvědčený, že se před lety začalo dobře pracovat. Tréninková centra mládeže a Regionální klubová centra jsou kvalitní projekty a byla by škoda něco měnit. Je potřeba co nejvíce pracovat na kvalitě, hráče posouvá pouze denní trénink, “ dodává.

Výchově talentů má pomoct i od února nastolená spolupráce s koučem mužské reprezentace Xavierem Sabatem, který právě s dorostenci absolvoval modelové tréninky v rámci trenérského semináře. „Výkonům výrazně pomohla také koncepce NSA XX8, která podporuje ženské kolektivní sporty v cestě na OH 2028. Díky tomu jsme měli možnost nabídnout hráčkám kvalitní přípravu před vrcholnými akcemi,“ zmiňuje prezident ČSH. „V mužské složce vidím přínos kooperace trenéra Sabateho s šéftrenérem mužské složky Janem Filipem. Do budoucna nás může tento směr posunout ještě dál směrem ke světové špičce. Podobný systém bychom rádi nastavili i ve složce ženské. Věřím, že se to podaří.“

Výkony obou kategorií se zájmem sledoval také kouč seniorského národního týmu. „Je to skvělá zpráva. Ukazuje se, že mládežnický projekt funguje. Jde o první krok. Když se chcete měřit s nejlepšími, musíte proti nim hrát,“ komentuje Sabate. Podle něj je postup také závazek. „Musíme věřit v systém, dát do něho ještě víc energie a pokračovat v postupném zlepšování. Ale ukazuje to, že jdeme dobrou cestou,“ dodává.

Právě dorostenecké kategorie jsou při procesu kvalifikací klíčové, systém postupu se odvíjí primárně podle jejich výkonů. „Je to možnost vrátit českou házenou tam, kam patří. Jsme rádi, že naše celoroční práce byla úspěšně zúročena. Vážíme si toho, ale musíme zůstat nohama na zemi a dál pracovat,“ říká jeden z hrdinů finále U18 brankář Vojtěch Košťálek, který v poslední minutě při výhře 25:24 nad Izraelem vytasil dva fantastické zákroky za sebou.

„Reprezentovat zemi v jakémkoliv sportu je snem každého hráče. Zkušenosti to budou velmi cenné, můžeme se díky nim v budoucnu hodně posouvat,“ uzavírá talentovaný gólman narážkou na možnost herní praxe na elitních akcích.

Česká házená na nich konečně nebude chybět.

Foto: EHF

Co je házenkářský projekt TCM a RKC? 


Cílem práce Tréninkových center mládeže a Regionálních klubových center je podpora sportovní přípravy talentovaných sportovců mládežnických a dorosteneckých kategorií a to v návaznosti na jednotnou metodiku a koncepci reprezentačních družstev. Dále pak podpora trvalého zlepšování standardů ve všech aspektech házené, zajištění kvalitního řízení a organizace těchto center a jejich podpora ve všech stanovených kritériích (sportovní, metodická, legislativní a finanční).

Kdy česká reprezentace naposledy hrála v chlapeckých kategoriích elitní šampionáty:
MS U21 – 2009, Egypt (10. místo)

ME U20 – 2012, Turecko (13. místo)

MS U19 – od založení v roce 2005 nikdy

ME U18 – 2016, Chorvatsko (15. místo)

Kdy česká reprezentace naposledy hrála v dívčích kategoriích elitní šampionáty:

MS U20 – 2022, Slovinsko (11. místo)

ME U19 – 2021, Slovinsko (10. místo)

MS U18 – 2022, Severní Makedonie (22. místo)

ME U17 – 2021, Černá Hora (13. místo)

Výsledků juniorů na Championshipu

Česko – Finsko 31:19
Česko – Bulharsko 26:23
Česko – Lotyšsko 43:20
Semifinále: Česko – Nizozemsko 36:29
Finále: Česko – Rakousko 32:26

Výsledky dorostenců na Championshipu
Česko – Řecko 33:31
Česko – Nizozemsko 39:19
Semifinále: Česko – Litva 37:27
Finále: Česko – Izrael 25:24

Foto: EHF