Česko – Rumunsko 29:20. Fantazie! Češi neponechali v odvetě nic náhodě a slaví postup na mistrovství světa

12/05/2024 | reprezentace
Mužskou reprezentaci čekala v neděli odpoledne odveta barážového utkání o postup na světový šampionát. Z Rumunska si český tým přivezl jednobrankové manko. Ještě dvacet minut před koncem prvního duelu přitom svěřenci Xaviera Sabateho prohrávali 15:22. V odvetě však národní tým dominoval na palubovce již od prvních minut a po deseti letech si zahraje mezi světovou elitou.

Brněnská Winning Group Arena byla v neděli odpoledne svědkem odvetné bitvy baráže o mistrovství světa v házené 2025. Do moravské metropole se sjeli fanoušci z celé republiky, na které před halou čekala rozlehlá fanzóna, jež přilákala příznivce všech věkových kategorií.

V půl páté už všichni fanoušci byli na svých místech a rozpoutali dlouho očekávané červené peklo. Český tým na nic nečekal a do zápasu vlétl jako uragán. Za skvělé atmosféry zvyšoval v 8. minutě Dominik Solák už na 6:1. Se sebevědomím tým přečkal bez úhony i dvojnásobné oslabení, po němž svítil na kostce stav 8:3. V 15. minutě si po jednom ze soubojů Dominik Solák poranil nos, ale ani to ho nezastavilo v dalším pokračování na palubovce.

V prvním poločase se na české straně střelecky nejvíce dařilo Tomáši Pirochovi, jenž svými průniky skrz rumunskou obranu deptal soupeře. Po jeho trefě ze 17. minuty vedl národní tým 9:5. Celek se lvem na prsou si udržoval svůj náskok i v dalších chvílích. Šest minut před přestávkou se prosadil z pivotu Vít Reichl, který upravil na 12:7. Poslední slovo před odchodem do kabin měl Matěj Klíma a zařídil tak poločasové vedení 15:9.

Po změně stran pokračovali domácí v podobném tempu. Velkou zásluhu na tom měl i vynikající výkon brankáře Tomáše Mrkvy. Když se ve 40. minutě trefil Jan Blecha, vedl český tým rázem 19:11 a ve Winning Group Areně už nebyl snad nikdo, kdo by pochyboval o postupu Česka na světový šampionát. Čtvrt hodiny před koncem zápasu znovu skóroval Reichl a podtrhnul tak dominanci hráčů hrajících v červených dresech (22:14).

FOTO+TOP: Daniel Klement

Poslední minuty si čeští házenkáři již užívali společně s bezmála čtyřmi tisíci diváky. Šanci zahrát si před úžasnou atmosférou dostal i širší kádr. Po brance Lukáše Mořkovského z 53. minuty vedli Češi 24:16, nakonec domácí celek utkání ovládl poměrem 29:20 a získal tím jednu z místenek na světový šampionát, který se uskuteční mezi 14. lednem a 2. únorem 2025 ve třech pořadatelských zemích. Šampionát budou hostit Dánsko, Norsko a Chorvatsko.

„Jsme rádi, že jsme hned od začátku zápasu převzali otěže na naši stranu a bylo dobře, že jsme Rumuny vůbec nepustili do zápasu. Obrana pracovala super, důsledkem toho nás vzadu podržel i Tomáš Mrkva. Navíc nám také fungovala spolupráce s pivotem. V prvním utkání jsme ukázali charakter, když jsme prohrávali o sedm branek, a nakonec jsme prohráli jen o gól. V Brně si to vždycky užívám, je tady pokaždé vynikající kulisa. Přijde hromada fanoušků, teď přišly skoro čtyři tisíce lidí, bylo to super,“ shrnul dění v celé baráži Jakub Štěrba.

Spokojený byl i hlavní trenér týmu Xavier Sabate: „Zaprvé bych rád pogratuloval všem hráčům, hráli skvěle. Před prvním zápasem jsem říkal, že se hraje na 120 minut a postoupí ten lepší až po dvou zápasech. Teď jsme měli trošku více času na přípravu a hráli jsme doma, což je výhoda. Diváci vytvořili skvělou atmosféru a v hale bylo úžasné hrát. Řekl bych, že jsme ukázali naši kvalitu a po zásluze postoupili.“

Svou místenku na mistrovství světa má Česko již zaručenou. Jaké má trenér plány až do startu turnaje? „Právě jsme skončili zápas, světový šampionát bude až za nějakých sedm měsíců. Ještě nás čeká los a podobné věci. Musíme se ale soustředit sami na sebe, neustále růst. Je to něco jiného hrát baráž, kdy máte spoustu času na přípravu před odvetou, ale tam už budeme hrát každý den. Je velmi důležité zapojit více hráčů, a tohle je ta věc, kterou se snažíme krůček po krůčku zavést do naší hry,“ popisoval Sabate.

ČESKO – RUMUNSKO 29:20 (15:9) | 12. 5. 2024
Sestava a branky Česka: Mrkva 1, Hrdlička – Babák 1, Blecha 1, Harabiš 1, Havran, Hrstka 3, Klíma 9, Mořkovský 2, Nantl, J. Patzel, Piroch 4, Reichl 3, Solák 1, Štěrba 3, Zeman.

Sestava a branky Rumunska: Iancu, Vasile – Andrei 1, Buzle 1, Caba, Cabut, Dedu 1, Dragan 5, Dumitrana, Grigoras 2, Ilie 3, Nagy, Nistor Ionita 4, Racotea, Stanciuc 1, Ungureanu 2.