Český pohár: Zubří si to ve 2finále rozdá s Karvinou, Most zase s Kynžvartem!

20/12/2023 | soutěže
První semifinálový duel Českého poháru obstaralo 6. prosince Zubří proti Lovosicím. Domácí ve vyrovnaném utkání zvládli udržet své vedení a nakonec zvítězili 27:25. V úterý 19. prosince na sebe narazily Brno a Karviná. Kénik sice začal lépe, ale postupně začal svůj rozhodující náskok budovat Baník. Oba zápasy v Českém poháru žen se následně odehrály 20. prosince. Kynžvart suverénně rozstřílel Slavii Praha a ve finále narazí na Most, který si pro změnu poradil se Zlínem.

Diváci: 541

Zlomové momenty: Zubří naskočilo do utkání velmi aktivně a hned na úvod si vypracovalo tříbrankový náskok, který ale hosté těsně před koncem poločasu smazali. Navíc poslal Pavel Horák devět vteřin před sirénou do vedení Lovosice. Po přestávce se ale Robe znovu na soupeře vrhlo a odskočilo do vedení. Rozhodující byla desetiminutovka mezi 36. a 46. minutou, kdy se dokázali Lovci prosadit pouze jednou, zatímco si domácí vybudovali nakonec rozhodující vedení.

Zajímavost zápasu: V Chance Extralize jsou Lovci čtvrtí, zatímco Zubří až osmé. Oba celky se spolu střetly v 11. kole, kde vítězství 38:31 slavily Lovosice, přesto ukázalo Robe na vlastní palubovce sílu a postupuje do 2finále.

Nejlepší střelec: Na každé straně se dva nejlepší kanonýři zasloužili dohromady o třináct branek. Domácí tým táhla dvojice Tomáš Mičkal a Pavel Bajer, za Lovosice zase válelo duo Jaroslav Trkovský a Jan Kupa.

Co výsledek znamená: Zubří přehrálo papírového favorita a po výhře 27:25 si v Českém poháru zahraje proti lepšímu z duelu Brna proti Karviné.

Pozápasové ohlasy:
Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „Konečně jsme protrhli špatnou bilanci s Lovosicemi. Jsem strašně rád, že se nám to podařilo. Bylo to o brankářích. Je neuvěřitelné, jak dokáží Lovosice se dvěma luxusními hráči Kupou a Trkovským vyvinout takový tlak. My jsme nastolili velké tempo a soupeř pak odpadl. Sezona je taková, jaká je, měli jsme ale štěstí na los. Jsme šťastní, že jdeme do finále i vzhledem k tomu, jaká pro nás zatím sezona je.”

Štěpán Krůpa, hráč HC ROBE Zubří: „Myslím si, že jsme zvládli takticky obranu. Neměli jsme tam větší výpadek. Zvládli jsme to natrénovat a přenést to do zápasu. Jsme neskutečně šťastní, že jsme postoupili do finále. I když říká trenér, že byl los pro nás šťastný, já to tak nevidím, protože i druholigový tým dokáže porazit extraligový, i to se letos nestalo. Ustáli jsme to v hlavách. Odehráli jsme těžké zápasy v Liberci i na Vsetíně. Jsem rád, že jsme postoupili před domácím publikem. Je to bomba pro Zubří, postup do finále se nevidí tak často.“

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Gratuluji k postupu do finále domácímu týmu. Ten zápas byl o výborných výkonech gólmanů, kdy domácí brankář předčil toho našeho, což rozhodlo o výsledku utkání. Měli jsme stejně neproměněných vyložených šancí jako v Brně. To nás samozřejmě limituje, děláme hloupé chyby. Po zápase v Brně jsem si říkal, že nemůžeme zahrát horší zápas a tentokrát jsme nebyli daleko.”

Jan Heřmanovský, hráč HK FCC Město Lovosice: „Měli jsme velký počet technických chyb a neproměněných šancí. Když jsme se už dotáhli, zase jsme udělali nějakou chybu.“

Diváci: 520

Zlomové momenty: Brno začalo duel lépe, v 7. minutě upravoval Kukulovski na průběžných 4:2. Karviná ale sérií tří tref v řadě otočila vývoj duelu a chopila se iniciativy. Zejména v poslední desetiminutovce před odchodem do šaten zabrala a odskočila na 17:13. Ani po změně stran se obrázek hry příliš nezměnil. Definitivní pojistku na vítězství přidal Baník v rozmezí 46. a 52. minuty, kdy nedovolil domácím skórovat, ale sám se trefil hned sedmkrát. V koncovce dokázal Kénik pouze snížit na konečných 23:31.

Zajímavost zápasu: Oba celky se v minulém ročníku Chance Extraligy střetly dvakrát a pokaždé z toho byla jen remíza. V aktuální sezoně ale vítězí Baník. Nejprve skolil Kénik v rámci nejvyšší soutěže mužů, a pak ho vyřadil i v semifinále Českého poháru.

Nejlepší střelec: Za domácí se nejpilněji prosazovali zahraniční hráči. Dejan Kukulovski a Hiroki Matsuoka zařídili téměr polovinu všech tref Brna. Na straně Baníku válel Dominik Solák, který si připsal hned deset branek.

Co výsledek znamená: Zase po roce si Karviná zahraje ve 2finále Českého poháru. Svého největšího rivala z Plzně vyřadila už v semifinále, a tak tentokrát poměří síly s hráči Zubří.

Výsledky semifinále Českého poháru mužů:
HC ROBE Zubří – HK FCC Město Lovosice 27:25 (11:12)
SKKP Handball Brno – HCB Karviná 23:31 (13:17)

Diváci: 350

Zlomové momenty: Očekávaný duel začaly lépe hráčky Slavie, které se v první desetiminutovce dostaly do vedení 5:3. Následně ale začala dominance Kynžvartu, jenž vstřelil pět branek v řadě a s nastoleným tempem rozhodně nepřestával. O poločasové pauze vedl rozdílem desíti tref, svůj náskok ale ve druhé části mohutně navyšoval až do konečného stavu 40:19.

Zajímavost zápasu: Ve čtvrtém kole MOL Ligy slavila v Chebu Slavia, která vyhrála těsně 31:28. Tentokrát si ale domácí hráčky počínaly suverénně.

Nejlepší střelec: Kynžvart táhla šestigólová dvojice Annamaria Patrnčiaková a Sofiia Bezruková. Na straně Slavie byla nejúspěšnější tříbranková Nikola Švihnosová, která se navíc dvakrát prosadila ze sedmičky.

Co výsledek znamená: Slavia nenavázala na povedené výkony v MOL Lize, naopak rozjetý Kynžvart si to ve 2finále rozdá s Mostem.

Most znovu útočí na vrchol

DHK Baník Most – Handball club Zlín 37:27 (22:11) | 20. 12. 2023
Smetková 9, Jestříbková 6, Ogonovszky 4 – Polomíková 8, Kříčková 6, Herbočková 4
Rozhodčí:
David Šlezingr – Jiří Špunar
Sedmimetrové hody: 2/1 – 1/1
Vyloučení: 1:2
Diváci: 170

Zlomové momenty: V samotném úvodu šláply hráčky Mostu na plyn a sérií pěti tref v řadě odskočily ve 13. minutě do vedení 10:4. Po další čtyřbrankové sérii nakonec vyhrál Baník první poločas zcela jednoznačně 22:11. Zlín ale nezačal po pauze vůbec špatně a dotáhl se na rozdíl sedmi zásahů. Jedenáctigólové manko bylo ale z pohledu hostů nedostižné, naopak Most si udržoval vysoké vedení a ve výsledku vítězí 37:27.

Zajímavost zápasu: Zlín dokázal i s pouhými jedenácti hráčkami na sestavě přestřílet domácí Most ve druhém poločasu o gól 16:15.

Nejlepší střelec: Za domácí řádila devítigólová Valerie Smetková, na druhé straně zase nejlépe pálila s osmi zásahy Lucie Polomíková.

Co výsledek znamená: Most se znovu probojoval až do 2finále Českého poháru žen a pokusí se obhájit prvenství z minulých ročníků.