Drama s tím nejlepším koncem! Češky jedou na MS 2021!

20/04/2021
Vybojovaly si to! Jsou tam! České házenkářky v odvetě kvalifikace o mistrovství světa porazily Švýcarsko 28:22, když rovných patnáct branek nastřílela kanonýrka Markéta Jeřábková a tým skvělým výkonem podpořila brankářka Hana Mučková.

Na začátku to přitom s Češkami opět nevypadalo ideálně. Veronika Malá hned na úvod inkasovala dvouminutový a český tým gól. Další vyloučení, sedmička a rázem Švýcarky vedly ve 4. minutě 3:0.

První gól Češek zaznamenala až v 6. minutě Kordovská, která skórovala hned dvakrát za sebou, načež se k ní přidala Konečná a Češky se nalepily Švýcarkám na paty. Švýcarky vždy rychle natahovaly po obdržené brance do útoku, snažily se zaskočit českou obranu nepřipravenou. Na konci 9. minuty mohla Jeřábková po pěkné akci poprvé vyrovnat, brankářka Švýcarska ale byla proti a Švýcarky toho hned využily k opětovnému navýšení náskoku na dvě branky 5:3. Český střelecký prapor i nadále držela Kordovská (4:5) a agresivní vysunutá obrana Švýcarek český výběr trápila.

Češky mohly opět vyrovnat, při střele byla Knedlíková faulována a Češky poprvé hrály v přesile. Využila to Jeřábková, která druhou šanci na vyrovnání zúročila a tím nastartovala mašinu, která v celkovém součtu Švýcarkám nasázela patnáct tref. Ale nepředbíhejme.

Šanci jít do vedení krátce na to nevyužila Knedlíková. Druhou ze svých střel neproměnila a znovu to tak byly Švýcarky, kdo měl o gól navrch (6:5).

Poprvé do vedení se Češky dostaly po další sedmičce Jeřábkové, která otáčela skóre na 8:7. Dobrý zákrok pak přidala Mučková a vyslala spoluhráčky do dalšího útoku. Ten po komplikované akci nakonec zúročila Knedlíková a Češky se ujaly dvoubrankového vedení 9:7. Švýcarky se šly poradit. Domácí hráčky měly ani ne o dvě minuty později šanci z rychlého útoku vyrovnat, Mučková ale zasáhla. A hned dvakrát. Což Češkám pomohlo držet dvoubrankový odstup (8:10).

Následný oddechový čas Češkám ale větší pohodu nepřinesl. Český brankostroj se zasekl na deseti brankách a Češky v tu chvíli držela jen brankářka Mučková. Kapitulovala v polovině 27. minuty a znovu bylo vyrovnáno 10:10. Český střelecký stroj pak odblokovala až Kovářová a Češky pak už nepustily Švýcarsko znovu do vedení. Naopak, Jeřábková ze sedmičky opět zvyšovala na 12:10 a do šaten si český tým nesl vedení 14:11.

Druhý poločas otevřela Jeřábková. Zvýšila hned na úvod na 15:11. Češkám fungovala obrana, byly důraznější a aktivnější. Ve 37. minutě svou desátou brankou v zápase Jeřábková zvyšovala na 17:11. První gól ve druhé půli Švýcarky vsítily až ve 37. minutě v přesilovce (12:17). Do prázdné branky pak zakončila Kvášová a český náskok narostl na šest tref.

Švýcarky byly dole, kupily chyby. Během jedenácti minut daly jediný gól a dvacátou trefu českého týmu přidala ze sedmičky Hrbková. Češky vedly o sedm branek, Švýcarky se ale najednou zvedly a dotáhly se na rozdíl tří tref 17:21. Trenér Bašný tak svolal tým k rychlé poradě.

Ta českému výběru pomohla zpět do tempa. Nejen, že po čistém zisku míče Kovářová zvyšovala na 22:17, po dvouminutovém trestu pro švýcarského trenéra pak v přesilovce Jeřábková ještě přidala další trefu a znovu tým podpořila Mučková.

Švýcarky ale pořád kousaly, držely se svého světového snu, který by pro ně znamenal historicky první účast na vrcholném šampionátu v historii. Znovu se přiblížily po české technické chybě na čtyři branky rozdílu 19:23.

Ale zase tady byla Jeřábková! Znovu zvedla český náskok na pět tref 24:19.

Po dalším time-outu domácího celku pět minut před koncem ještě přestřelka pokračovala. Švýcarky nasadily osobní obranu, ale Konečná si skulinu našla a bylo definitivně rozhodnuto. Švýcarky byly pod obrovským tlakem, bojovaly o výsledek do posledních minut, ale Češky mohly hrát už v pohodě, když Kovářová zvyšovala na 26:20. Obě strany ještě přidaly po dvou trefách, šestibrankový náskok a s ním i vítězství už ale Češky uhájily až do konce a mohly začít slavit postup na mistrovství světa!

Hodnocení trenéra Jana Bašného čtěte zde

Švýcarsko – Česká republika 22:28 (11:14)

Nejvíce branek Švýcarska: Kähr 5, Hess 4, Frey N. 4.

Sestava a branky Česka: Mučková, Bezpalcová – Jeřábková 15, Kovářová 4, Kordovská 3, Knedlíková 2, Konečná 2, Kvášová 1, Hrbková 1, Maňáková, Hurychová, Tichá, Marčíková, Stříšková, zachová, Malá.

Rozhodčí: Merz, Kuttler (GER). Sedmimetrové hody: 2/2 – 6/5. Vyloučení: 4:3.