Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Strakonice se plánují nepřihlásit do sezony Chance Extraligy 2024/25

01/07/2024 | soutěže
Do pátku 5. července mají extraligové kluby povinnost zaplatit startovné, a tím oficiálně stvrdit přihlášku do nadcházející sezony 2024/25 Chance Extraligy, Strakonice plánují tento krok neučinit. „Důvodem je zasedání zastupitelstva Města Strakonice ze dne 26. června. Zastupitelé na něm neschválili žádost HBC Strakonice 1921 ve výši dva miliony korun na podporu činnosti A-týmu mužů působícího v nejvyšší soutěži, kterou předtím schválila Rada města. Zastupitelstvo jednání o podpoře odložilo na září,“ říká v prohlášení šéf klubu Miroslav Vávra. Tato podpora je pro strakonickou házenou existenční otázkou.
Strakonice se plánují nepřihlásit do sezony Chance Extraligy 2024/25

Foto TOP: Ladislav Adámek

Vedení HBC Strakonice 1921 se po zvážení situace rozhodlo nepokračovat do nadcházejícího ročníku 2024/2025 Chance Extraligy. Důvodem je finanční náročnost účasti v soutěži, kterou již klub není schopen z vlastních zdrojů a bez dotací financovat. Došlo by tím k výraznému zadlužení, které nechce klub podstoupit.

Posloupnost jednání strakonického vedení s Městem Strakonice se datuje do roku 2012, kdy oddíl poprvé postoupil do 1. ligy mužů. Klub dlouhodobě usiloval o koncepční podporu vrcholového výkonnostního sportu, dosud ji nezískal.

V nejvyšší i druhé nejvyšší mužské házenkářské soutěži jsou Strakonice jediným družstvem v Jihočeském kraji. „České Budějovice, Třeboň a B-tým Strakonic hrají ve 2. lize mužů,“ poznamenává Vávra. Podobná je situace také v ženské házené, kromě interligového Písku se účastní 1. ligy v regionu pouze Jindřichův Hradec.

Foto: Natalia Jagelska

Situace vypadá obdobně také na celosportovním poli, kromě házenkářské Chance Extraligy hrají Strakonice pouze nejvyšší soutěž ve vodním pólu a druhou nejvyšší soutěž v basketbalu.

„Pro Český svaz házené je Jihočeský kraj důležitý region. Bez podpory municipalit a krajů není možné sport na nejvyšší úrovni ufinancovat. Věřím, že zastupitelstvo své rozhodnutí zváží. Bohužel času není mnoho. Pokud Strakonice nejvyšší soutěž nepřihlásí, obávám se, že to tak může být už natrvalo. Házená ve Strakonicích je důležitá i z hlediska výchovy mládeže. Bude to ztráta nejen pro Český svaz házené, ale hlavně pro město Strakonice,“ vyjádřil se prezident ČSH Ondřej Zdráhala. Celý minulý týden žil Jihočeský kraj házenou během Olympiády dětí a mládeže, teď je každopádně otázkou, jaký bude další osud jedné z největších líhní talentů v kraji.

„B-tým Strakonic aktuálně působí ve třetí nejvyšší soutěži, v případě nestvrzení přihlášky zaplacením startovného by byl aktuální strakonický A-tým nasazen až do krajské ligy. Ve čtvrtek zasedne Soutěžní komise Českého svazu házené, která bude řešit situaci dotýkající se nadcházejícího ročníku Chance Extraligy. Kluby mají čas oficiálně uhradit startovné do pátku 5. července,“ komentoval ředitel soutěží Českého svazu házené Jiří Pícha.

Strakonice deklarovaly, že bez podpory města do nejvyšší soutěže nenastoupí. „Je zarážející, že v ostatních městech a obcích, kde se nejvyšší soutěž házené hraje, jsou kluby pro město partner, a nikoliv soupeř. Navíc představitelé těchto municipalit veřejně deklarují, že chtějí sport na co nejvyšší úrovni. Pro nás – bez trvalé podpory – tak z dlouhodobého hlediska není možné ostatním účastníkům nejvyšší soutěže konkurovat. Už v předešlých dvou ročnících bylo finanční působení klubu v nejvyšší soutěži na hraně,“ uvedl předseda strakonického klubu Miroslav Vávra.

„Odejdou nám bohužel extraligoví hráči i trenéři mládeže. Dvacetiletá práce, kterou jsme odvedli a vrcholová úroveň, budou pryč, protože jsme nenašli podporu místních komunálních politiků. Jsme smutní,“ dodává Vávra v prohlášení klubu.