Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Chorvatsko – Česko 24:18. Dorostenky se ve druhém poločase držely, přesto zapisují porážku

03/03/2024 | reprezentace, mládež
Dorostenky již pilně pracují v přípravě na blížící se mistrovství světa, které v srpnu hostí Čína. V úterý 27. února se sešly v Brně a na začátku března odcestovaly na Balkán, kde se v rámci dvojutkání střetly s Chorvatkami. První vzájemný duel vyšel lépe domácím hráčkám, které zvítězily 34:25, Chorvatky si o den později poradily i v odvetě, v níž slavily výhru 24:18.

Chorvatky ve druhém poločase odskočily

Češky se na začátku duelu držely a po čtvrthodině hry se zasloužily o vyrovnaný stav 7:7. Následně ale Chorvatky přidaly pět zásahů, zatímco se národní tým prosadil jen jednou. Nepomohla ani tříbranková série Česka, jelikož domácí hráčky si před koncem poločasu vzaly čtyřgólový náskok zpět.

Chorvatky rozhodly v nesmírně produktivní pasáži na startu druhé půle. Mezi 36. a 41. minutou totiž nepovolily Češkám žádnou trefu, zatímco se samy radovaly hned šestkrát. Vypracovaly si tak až devítibrankové vedení, které udržovaly až do samotného závěru.

„Prohrály jsme o devět branek. Soupeře jsme měly na dostřel jen v prvním poločase. Ve druhém přidal na tempu a my se neprosadily. Chyběla nám rychlejší hra, míče z ruky a lepší rozhodnutí ve finálních přihrávkách,“ komentovala po utkání trenérka dorostenek Petra Vítková. Češky však budou mít hned v neděli šanci na reparát, když se s Chorvatkami střetnou od 13 hodin v odvetě.

První přípravný zápas: Chorvatsko - Česko 34:25 (18:14)
Sestava a branky Česka:
 Chvátalová, Štrublová – Malcová 1, Pazderová 2, Kocová 4, Rampová 3, Chaloupková 2, Mbaye, Matějková 4, Holeňáková, Pejšová, Baroňová 2, Vrbková 1, Pospíšilová 1, Polanková 2, Filípková 3.

I odveta patřila domácím hráčkám

V odvetě Chorvatky začaly lépe a za patnáct minut hry dovolily soupeřkám jen tři trefy, zatímco se samy prosadily hned sedmkrát. „Proti takto dobře bránícímu soupeři bylo složité si vytvářet dobré brankové příležitosti a mnohdy naše systémy postrádaly větší razanci při rychlosti náběhu a udržení tlaku na obranu,“ přiznala trenérka Vítková.

Ještě do poločasu navíc domácí hráčky své vedení navýšily a do šaten odcházely za stavu 15:9. I ve druhém dějství diktovaly tempo Chorvatky, ale s devítibrankovým mankem se Češky probraly a zabraly. Na šest zásahů národního týmu dokázaly domácí odpovědět jen jednou, i tak ale uhájil celek z Balkánu vítězství 24:18. „České dorostenky mají za sebou další mezinárodní konfrontaci, tentokrát s Chorvatskem. Dvojutkání hodnotíme velmi pozitivně právě díky velké kvalitě soupeře, který se umístil na čtvrtém místě na posledním šampionátu. Zápasy nás zase nasměrovaly, kde za těmito týmy zaostáváme a co musíme zlepšit,“ popisovala trenérka.

Slovo padlo i o obou utkáních zvlášť: „V prvním utkání jsme se srovnávaly s kvalitou soupeře a snažily jsme se využít rychlý přechod. Bohužel nám nefungovala obrana dle představ a i když se nám podařilo ubránit úvodní tlak soupeře, přišla poté zbytečná chyba, kterou soupeř trestal většinou střelbou ze střední vzdálenosti nebo z křídel. Do druhého zápasu jsme měly cíl jednoznačně zlepšit obranné postavení a aktivitu, abychom soupeře donutily k chybám. Tento cíl jsme si splnily, ale bohužel se nám absolutně nevedlo v útočné fázi. Nemohly jsme najít recept na výborně bránící chorvatský tým, a tak spoustu našich útočných pokusů chytla dobrá brankářka nebo nás soupeř donutil ke střelbě z nepřipravené pozice.“

Před blížícím se mistrovství světa v Číně si však Petra Vítková váží každé příležitosti k mezinárodnímu měření sil. „Vzájemná konfrontace s těmito soupeři děvčata neskutečně posouvá, protože takto individuálně dobře vybavené soupeřky v dorostenecké soutěži nepotkáme, a proto jsme apelovaly na děvčata, aby za jakéhokoliv stavu neztrácely koncentraci a soustředění na utkání. Do hry se zapojily všechny hráčky a všechny dostaly příležitost poměřit své kvality v soubojích se soupeřkami a dostat tak zpětnou vazbu na svou práci mimo repre srazy. Další a poslední mezinárodní prověrku před letním MS máme v dubnu v Plzni proti Rumunkám,“ dodala trenérka nakonec.

Druhý přípravný zápas: Chorvatsko - Česko 24:18 (15:9)
 Chvátalová, Štrublová – Malcová 1, Pazderová 3, Kocová 1, Rampová, Chaloupková, Mbaye, Matějková, Holeňáková 1, Pejšová 2, Baroňová 1, Vrbková 3, Pospíšilová 1, Polanková 2, Filípková 3.