Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Co je házená?

01/07/2020
Kolektiv, parta, dynamika, síla, souboj, dvě branky a jeden míč. To je házená!
Co je házená?

 

Házená je týmová sportovní hra. V utkání proti sobě nastupují dvě sedmičlenná družstva. Počátky této hry sahají do starého Řecka, současná podoba hry se vyvíjí od konce 19. století (více o historii házené zde).

Házená se hraje na hřišti o rozměru 20 x 40 metrů, které je rozdělené na dvě poloviny. V brankovišti, které je vyznačené ve vzdálenosti 6 metrů od branky na obou kratších stranách hřiště, se může pohybovat pouze brankář, zbývajících šest hráčů (v případě hry bez brankáře 7) se pohybuje v poli. Cílem hry je dopravit míč do branky protivníka. Utkání se hraje na dva třicetiminutové poločasy s deseti, respektive patnáctiminutovou přestávkou. Utkání rozhodují dva rozhodčí pohybující se ve hřišti.

Více z pravidel házené najdete zde.

Házená je všestranný sport. Spojuje v sobě prvky sportovních her, atletiky, gymnastiky a úpolových sportů. Mohou ji hrát jedinci všech somatotypů a díky týmové dynamice rozvíjí i sociální kompetence a kvalitu mezilidských vztahů. Je olympijským sportem se silným evropským a světovým zázemím a současně je sportem přístupným pro většinu věkových kategorií.

V současnosti je vrcholová házená téměř výhradně halovým sportem. Házená má ale i svou „letní“ variantu v podobě plážové házené (tzv. beach handball) a variantu pro hendikepované sportovce (tzv. wheelchair handball).

Více o plážové házené najdete zde.

 

 

Házená je olympijským sportem. Na Olympijských hrách má své zastoupení od roku 1936 (v ženské kategorii od roku 1976). Mistrovství světa v házené se koná od roku 1938, světové měření žen od roku 1957, kdy turnaj ovládly československé házenkářky. Mistrovství Evropy v házené se poprvé konalo roku 1994.

V České republice jsou soutěže organizovány jak na celostátní úrovni, kde jsou řízené Českým svazem házené, tak na úrovni regionální, kde je zaštiťují jednotlivé Krajské svazy házené. Nejvyšší soutěží mužů v Česku je Extraliga mužů, ženská nejvyšší soutěž má podobu společné česko-slovenské soutěže MOL ligy. Každoročně se kluby z celé České republiky utkávají rovněž v Českém poháru mužů a žen.

 

 

Evropská házenkářská federace pak organizuje trojici nejvýznamnějších mezinárodních klubových soutěží v kategorii mužů i žen, a to Ligu mistrů, Evropskou ligu (dříve Pohár EHF) a Pohár EHF (dříve Challenge Cup).

Strukturu soutěží ČSH najdete v hlavním menu tohoto webu.