Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házená žádá o obnovení obou nejvyšších soutěží - MOL ligy žen i STRABAG Rail Extraligy mužů

04/11/2020
Kluby nejvyšších soutěží v házené chtějí pokračovat v bojích MOL ligy i STRABAG Rail Extraligy. Dohodly se na tom na společném jednání se zástupci ČSH ve středu 4. listopadu. Český svaz házené proto požádá o výjimku pro obě nejvyšší domácí soutěže, první kolo po vynucené pauze by se mohlo odehrát o víkendu 14. a 15. listopadu.
Házená žádá o obnovení obou nejvyšších soutěží - MOL ligy žen i STRABAG Rail Extraligy mužů

„Jednoznačně vítáme možnost znovu obnovit naše nejvyšší házenkářské soutěže!“ Na tom se shodli zástupci klubů působících v MOL lize a STRABAG Rail Extralize na on-line jednání s vedením Českého svazu házené. „Jednali jsme se zástupci všech klubů působících v nejvyšších házenkářských soutěžích, tedy MOL lize a STRABAG Rail Exralize. Všichni možnost obnovení soutěže přivítali a jsou připraveni splnit všechny podmínky, které budou pro sehrání mistrovských utkání vyžadovány,“ uvedl po jednání prezident ČSH Jaroslav Chvalný.

„Jinou možnost před sebou ani nevidíme! Tyto soutěže na restart napjatě čekaly a žádný další odklad si už nepřipouštíme,“ dodal Chvalný a vyslovil rovněž poděkování za spolupráci zástupcům Národní sportovní agentury: „Děkujeme NSA, jmenovitě panu Hniličkovi, že k soutěžím kolektivních sportů takto přistoupili. V situaci, kdy se zatím bohužel nedaří restartovat sport obecně, včetně sportování všech – i těch nejmenších - házenkářů, je pro nás obnovení alespoň nejvyšších soutěží důležitým krokem. Jsme v kontaktu s dalšími míčovými sporty a snažíme se postupovat společně v zájmu týmových sportů.“

Kluby STRABAG Rail Extraligy i MOL ligy se dohodly, že budou usilovat o sehrání co nejvyššího počtu soutěžních utkání i s cílem dohnat ztrátu z vynucené přestávky. STRABAG Rail Extraliga by mohla navázat o víkendu 14. a 15. listopadu v přerušeném programu desátým kolem, konkrétní program však bude záležet mimo jiné na termínu udělení výjimky a na podmínkách, které bude tato výjimka vyžadovat pro uskutečnění utkání, například v otázce četnosti testování.

„Výjimku pravděpodobně nedostaneme tak rychle, abychom mohli začít už o tomto víkendu. Navíc musíme klubům umožnit alespoň nějaký tréninkový proces. Není možné naskočit do zápasového rytmu po tak dlouhé přestávce jen se dvěma tréninky,“ vysvětlil Chvalný s tím, že mužská soutěž pak může pokračovat kontinuálně, samozřejmě s ohledem na vývoji situace ohledně nouzového stavu a případná protiepidemická opatření. „U žen se jedná v podstatě o dočasné řešení, protože po víkendu 21. a 22. listopadu začíná pro ženské týmy reprezentační přestávka spojená s mistrovstvím Evropy,“ připomněl prezident ČSH.

Právě možnost přípravy profesionálních hráčů a hráček pak vedení ČSH vítá i s ohledem na blížící se vrcholné akce české reprezentace – prosincové EURO žen a lednové mistrovství světa mužů. „Ano, příprava reprezentantů je jedním z důležitých aspektů. V našich domácích klubech působí řada reprezentantů a ti musí být v pravidelné tréninkové i zápasové zátěži,“ zdůraznil Chvalný.