Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Česko – Turecko 32:30. Povedený vstup. Dorostenci udrželi těsný náskok a slaví první výhru

05/01/2024 | reprezentace, mládež
Čeští dorostenci vstoupili do kvalifikace, jež probíhá na domácí půdě v Zubří, úspěšně. Nepříjemného soupeře z Turecka přemohli těsným výsledkem 32:30. Hned v sobotu se utkají s Ukrajinou. Ta porazila v pátečním duelu Estonsko 28:26.

Foto TOP: Daniel Klement

Začátek zápasu byl poměrně opatrný, avšak byl to domácí výběr, který se jako první dostal do výraznějšího vedení, to když na 5:2 zvyšoval Vomáčka.

Turci se však snažili dotírat, což se jim také zčásti dařilo, jelikož českému týmu se nedařilo zvyšovat náskok. Naopak, Turci na každý domácí gól reagovali stejnou mincí. Ve 23. minutě se dokonce podruhé v zápase dostali do vedení, Mete rozjásal hostující lavičku gólem na 12:11.

Utkání však bylo nesmírně vyrovnané a ani tým z jihu Evropy nedokázal odskočit. Nakonec to ale byl český tým, jenž do kabin odcházel spokojenější, těsně před poločasem totiž dokázal uzmout vedení na svou stranu. Kvůli gólu Turků se šlo do kabin za stavu 15:14.

„Nastoupily dva týmy, které na sebe měly informace. Měli jsme v zápase slušné pasáže, ale i hlušší místa,“ shrnul první poločas trenér národního celku Jiří Hynek.

Česku vyšel výborně nástup do druhé poloviny, díky rychlé sekvenci několika gólů se dostalo do vedení 22:16. „Určitě to bylo důležité. Apelovali jsme na kluky, že vstupy do poločasů jsou klíčové,“ přikývl v hodnocení Hynek.

Tento náskok se nakonec ukázal jako rozhodující. Turci se sice nevzdávali, snažili se skóre dohnat, ale Češi i nadále zůstali produktivní a nedovolili soupeři dostat se na dostřel.

Od stavu 32:27 sice Turci dali tři rychlé góly, avšak pak už bylo pozdě, český tým zvítězil v prvním kvalifikačním klání 32:30. „Jsem spokojený za výhru. Výkon poznamenala velká nervozita, pro kluky to byl víceméně první zápas, kdy o něco šlo. Bylo to znát. Škoda, že když jsme vedli o pět gólů, že jsme nerozhodli. Strachovali jsme se až do konce,“ hodnotil zápas trenér Hynek.

„Hodnotím to kladně. Jsem rád, že jsme vyhráli. Trápila nás koncovka, asi to bylo z nervozity. Hlavně, že jsme to zvládli. Turci byli velmi kvalitní. Když prohrávali, snažili se pořád dotahovat, bylo to nepříjemné. Nejvíc se to zlomilo pak ke konci, kdy jsme sice udělali chybu, ale podržel nás brankář,“ přidal svůj pohled Tomáš Vomáčka, jenž vstřelil hned devět branek.

Český tým čeká další zápas v sobotu od 16:30 proti Ukrajině.

ČESKO – Turecko 32:30 (15:14) | 5. 1. 2023

Sestava a branky Česka: Mičke, Řeháček, Toužimský- Kunert, Skopár 9, Vomáčka 9, Šíma, Mahušek, Baumruk 2, Mráz 3, Škopek 2, Koníček, Kakač 5, Horáček 2, Macur, Novák.