Do semifinále vstoupily lépe Plzeň a Karviná, výrazně vyhrály Lovosice

24/04/2022
Neděle nepatřila jen ženskému reprezentačnímu celku, ale také těm extraligovým. Do bojů o finále v rámci Chance PLAY-OFF Extraligy vstoupily na svých palubovkách Plzeň a Karviná, oba týmy výhody domácího prostředí využily a porazily Zubří, respektive pražskou Duklu. V akci byly také týmy hrající o 5. místo, do této soutěže vstoupili nejlépe házenkáři Lovosic.

SEMIFINÁLE Chance PLAY-OFF Extraligy

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – HC ROBE ZUBŘÍ 26 : 20 (14:10) | 24. 4. 2022

Ve čtvrtfinále se Plzeň v úvodním domácím zápase trápila a překvapivě podlehla Brnu, v další fázi soutěže už ale Západočeši nezaváhali. Od Zubří si drželi bezpečný odstup po většinu utkání a se závěrečným hvizdem slavili vítězství o šest branek. Oba týmy se letos potkaly již popáté a pokaždé byl úspěšný domácí tým. Za stavu 1:0 se tak série stěhuje na východ republiky.

Zubří se mohlo radovat z dobrého vstupu do zápasu, po brance Miky zvyšoval Lukáš Mořkovský na 2:0. Vedení ale vydrželo hostům jen pár minut, Ondřej Šafránek vyrovnal na 2:2, Jakub Douda pak ze sedmimetrového hodu upravil stav na 4:2. Stejní hráči záhy využili také přesilové hry a dostali Talent do vedení 7:3. Ve dvanácté minutě reagoval na tento průběh trenér Dávid oddychovým časem, o pět minut později se ke stejnému kroku uchýlil také jeho protějšek, Petr Štochl, který na lavičce trávil část svého narozeninového dne. Spokojený určitě nebyl s pasáží mezi devatenáctou a šestadvacátou minutou, během které se střelecky prosadil Mořkovský, Hybner a dvakrát také Ondřej Mika, před koncem první půle tak platil stav 10:9. Závěrečné minuty ale stihli Plzeňáci zhodnotit nejlépe, jak mohli. I díky dvěma brankám Daniela Režnického odcházeli do šaten s čtyřbrankovým vedením.

Do druhé třicetiminutovky vstoupil dobře domácí Petr Linhart, za sedm minut se trefil třikrát a ještě navýšil plzeňský náskok. Ztrátu svého celku stáhl Dušan Palát a Tomáš Mičkal, s rychlou odpovědí ale neváhali Daniel Režnický a Milan Škvařil, kteří se podělili o tři góly. Dvakrát za sebou se navíc o několik chvil později prosadil také Petr Linhart a deset minut před koncem tak Plzeň vedla o šest gólů (23:17). Zubří vykřesalo jiskru naděje v třiapadesáté minutě, Pavel Přikryl snížil na 19:23. V závěrečných minutách ale stihlo Zubří také zahodit tři sedmimetrové hody, což umožnilo domácím hráčům rozhodnout o výsledku. Zuberský Tomáš Bechný pouze kosmeticky upravil skóre, z prvního vítězství v sérii se ale po posledním hvizdu rozhodčích radovali házenkáři Talentu. Zubří tak utrpělo první porážku v rámci Chance PLAY-OFF.

„Těší mě, že jsme hráli dobře defenzivně v čele s výborným brankářem i v ofenzivě, i když tam byly občas momenty, které se nám nelíbily. Naštěstí netrvaly dlouho a dokázali jsme se vrátit do zápasu,“ řekl po zápase Petr Štochl, který považoval za jeden z důležitých stavebních kamenů konečného vítězství hru Petra Linharta na pozici spojky. „Petr na spojce umí, při zranění Marka Korbela byl jasnou variantou. Zubří si hlídalo naši hru s pivoty, takže bylo třeba přijít s nějakými jinými situacemi a střelbou ze střední vzdálenosti, což Petr Linhart beze zbytku splnil.“

„Série se hraje na tři vítězství a Plzeň má zatím teprve jedno. Ve středu hrajeme my doma. Když budeme plnit pokyny trenéra, tak vyhrajeme a potvrdíme slova spoluhráče: Náš dům, náš hrad. Nemůže sklopit hlavy,“ nestrachuje se o výsledek příštího zápasu zuberský brankář Milan Malina.

Rozhodčí: Šlezingr David, Špunar Jiří

HCB KARVINÁ – HC DUKLA PRAHA 32 : 25 (11:8) | 24. 4. 2022

Před kamerami ČT Sport se odehrálo druhé semifinálové střetnutí, Karviná hostila pražskou Duklu. Vzájemná bilance z probíhající sezóny mluvila jasnou řečí pro domácí házenkáře, což se potvrdilo také v tomto utkání. Karviná vyhrála první semifinále o sedm gólů, deseti góly k tomu přispěl Vojtěch Patzel.

O první zásah se zasloužil ze značky sedmimetrového hodu David Šůstek, na druhé straně vyrovnal na 1:1 Jan Užek. Po další brance reprezentačního pivota vedla Karviná poprvé v utkání o dva góly (5:3) a pomalu začala přetahovat otěže na svoji stranu. Tři góly v řadě vstřelil Vojtěch Patzel, v jednadvacáté minutě Matěj Nantl zvyšoval na 9:5. Dukla pak hru přerušila time-outem, po kterém se poprvé prosadil Martin Rakouský. Ve vedení ale nadále zůstávali domácí házenkáři, Jan Užek dvě minuty před koncem prvního poločasu upravil skóre na 11:6. Dukla stihla do přestávky alespoň snížit díky Tomášovi Turkovi a Jakubu Rumianovi na rozdíl tří gólů, druhá půle tak začínala za stavu 11:8.

S góly se po přestávce doslova roztrhl pytel. Zatímco Baník střelecky táhl Vojtěch Patzel a Ondřej Skalický, Martin Březina s Janem Blechou dělali vše pro to, aby manko mezi týmy nenarůstalo. Po deseti minutách druhého poločasu tak zůstával rozdíl ve skóre neměnný (19:16). Dukla zahrozila na začátku poslední čtvrthodiny, Jakub Zelenka snížil na 21:19 a po následné brance Martina Březiny už to bylo jen o gól. Karviná si vedení ale vzít nenechala, Matěj Nantl a Jan Sobol vystříleli svému celku zpátky náskok tří gólů. Vyrovnané utkání nakonec ale dospělo do jednoznačného rozuzlení. V posledních sedmi minutách padaly góly výhradně do dukelské sítě, prosadil se mimo jiné navrátilec do sestavy, Dominik Solák. I jeho přičiněním svítil na světelné tabuli dvě minuty před koncem stav 31:23! Zápas ukončil přesnou střelou Jan Blecha, příliš důvodů k radosti ale neměl. Karviná vyhrála o sedm gólů a do Prahy pojede s vedením 1:0 na zápasy.

„Výsledek je vzhledem k průběhu utkání jednoznačně krutý pro Duklu,“ uznal sportovně karvinský trenér Michal Brůna hned v úvodu hodnocení. „Vypracovali jsme si spoustu šancí, které jsme neproměnili, Dukla nás několikrát potrestala rychlým útokem. Po poločase se dostali na dostřel. My jsme z toho ale dobře vybruslili, kdy jsme hráli obranu 1 - 5. Ze dvou útoků v sedmi proti šesti jsme dali gól, což nám pomohlo. Pochválit musím Matese Nantla. S jeho góly jsme nepočítali a nepočítala s nimi ani Dukla. Dal velmi důležité góly. A velmi dobrý výkon podal Péťa Mokroš, který předvedl 22 zákroků,“ pochválil pak své svěřence.

„Před zápasem jsme se dohodli s Nemem i trenérem, že začnu a dařilo se mi. V prvním poločase chytal skvěle Petržala, potrápil nás, chytil nám nějaké loženky. Ty jsme ve druhém poločas už proměňovali, což byl i důvod, že jsme se utrhli na tři, čtyři góly. Dobře fungovala i obrana, to byl hlavní faktor toho, že jsme dneska vyhráli. Chtěl bych poděkovat fanouškům, v atmosféře plné haly se hraje super. Lidi byli fantastičtí. Doufám, že naši fanoušci přijedou i do Prahy, to bude podle mě nejdůležitější zápas v sérii,“ ocenil svého protějška i vlastní fanoušky domácí brankář Petr Mokroš.

„Konečný rozdíl osmi bodů je kruťárna, ale je to play-off, tady se počítají vítězství. Na ten výsledek musíme rychle zapomenout. Během utkání jsme sice celou dobu byli vzadu, ale dotahovali jsme. Oboustranně to bylo velmi bojovné, což se čekalo, k semifinále to patří. Udělali jsme ale více chyb a hlavně v koncovce jsme si vylámali zuby na dobrém Mokrošovi. Ve středu u nás to bude jiný zápas,“ burcoval hned po zápase své svěřence Michal Tonar.

Rozhodčí: Kichner Petr, Vacula Michal

EXTRALIGA MUŽŮ, O 5. – 8. MÍSTO

KH ISMM KOPŘIVNICE – LOVCI LOVOSICE 29 : 37 (15:19) | 24. 4. 2022

První zápasy se v neděli hráli také v soutěži o konečná umístění. Nejlepší možný začátek se povedl Lovosicím, které si do odvety odvezly z Kopřivnice vítězství o osm gólů! Hosté si vedení vypracovali už v prvním poločase, o vysokém rozdílu ale rozhodli až v závěru utkání, díky čemuž si vypracovali výbornou pozici do odvety a nakročili k postupu. Kopřivnice potvrdila, že se jí na Severočechy nedaří, se stejným soupeřem prohrála počtvrté v této sezóně.

První desetiminutovka nabídla přítomným divákům vyrovnaný souboj, hostují Jan Kupa vyrovnával na 4:4. Po následné úspěšné sedmičce Jiřího Motla se domácí lavička rozhodla sáhnout k oddychovému času, který ale pomohl spíše Lovcům. Ti se po návratu na hřiště totiž zásluhou Jana Kupy či Tima Bogdaniće dostali rychle do vedení 9:5. S tímto stavem se snažili něco udělat Jan Hanus a Domagoj Grizelj, na jejich vstřelené góly ale hosté odpovídali stejnou mincí. Až po brance Davida Zimy se domácí házenkáři přiblížili na dva góly, což byl stav, který platil ještě na začátku poslední minuty první půle. Lovosice ale ještě stihly vyslat na bránu soupeře dva přesné projektily a do druhé půle vstoupily s vedením o čtyři góly.

Hned zkraje druhé půle Kopřivnice zásluhou Pavla Musálka a Zdeňka Čardy znovu snížila na rozdíl dvou branek. Lovosice ale měly ve své sestavě Jiřího Motla, který na sebe vzal v dalších minutách střeleckou zodpovědnost a vyplatilo se. Legenda hostující celku vstřelila čtyři góly z celkových šesti, které zapadly do sítě Kopřivnice během prvních deseti minut druhého dějství. Ani za stavu 19:25 ale nesložili domácí hráči zbraně a pomalu snižovali, až nakonec Marek Žingor stáhl manko znovu na pouhé dva zásahy! Deset minut před závěrečnou sirénou se hlasitě ozvali spojky Lovců, po brankách Petrychenka, Kupy a Trkovského vedli hosté 32:27. Definitivní razítko za vítězstvím, ale také za výrazným brankovým rozdílem, udělal tým vedený Romanem Jelínkem v úplném závěru zápasu. Pět branek v řadě přisoudilo vynikající pozici do odvety Lovosicím, které z Kopřivnice vezou náskok osmi gólů.

„Podstatou dnešního výsledku bylo hlavně to, že Lovosice chtěly více, než my. Nasazení Lovosic bylo větší, hrály ve větším tempu, a proto zvítězily takovým rozdílem. My jsme hráli pasivně v obraně, o čemž taky svědčí počet obdržených branek. V útoku jsme navíc něco neproměnili, takže výsledek je, že jsme odešli poražení o nějakých skoro neřešitelných osm gólů do odvety," litoval výsledku Aleš Chrastina, trenér domácího týmu.

Rozhodčí: Friedel Pavel, Kučerka Tomáš

SKKP HANDBALL BRNO – TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ 30 : 26 (17:14) | 24. 4. 2022

Druhá větev pavouka tak jasné vítězství nenabídla. Nové Veselí narazilo na tým z Králova Pole, který nebyl daleko od extraligového semifinále. Nakonec ale bude bojovat o 5. místo a do dvojzápasu s Veselím vstoupil lépe. Lepší výchozí pozici do odvety zařídil svému celku mimo jiné jedenáctibrankový Luka Kikanović.

Stejný hráč skóre také otevřel a po dvou brankách Jana Zahradníčka a následné přesné střele Radka Flajsara vedlo po pěti minutách Brno 5:2. Snížit se podařilo Davidu Melicharovi, domácí hráči ale zůstávali ve dvoubrankovém vedení. Obrana Nového Veselí si nemohla poradit s Lukou Kikanovićem, který v sedmnácté minutě svým pátým gólem zvyšoval na 11:8. Pracně vypracovaný náskok ale stihli domácí házenkáři rychle ztratit, o což se podstatou měrou zasloužil Adam Ptáčník. Po jeho třech brankách v krátkém sledu vyrovnal Luboš Bartůněk! V ten moment si ale vzal míč do rukou opět Luka Kikanović. Jedna z letošních akvizic brněnského celku nasázela v posledních minutách první půle tři góly v řadě a zajistila Brnu poločasové vedení 17:14.

Nové Veselí během přestávky našlo cestu, jak se prosadit přes brněnskou obranu a už čtyři minuty po návratu na hřiště svítil na tabuli stav 18:18. Možnost převrátit skóre na svoji stranu si hosté komplikovali dvouminutovými tresty, namísto toho se tak Brno vrátilo do dvoubrankového vedení. Veselí se mohlo spolehnout na Adama Ptáčníka, který třikrát za sebou snížil na rozdíl jednoho jediného gólu, devět minut před závěrečnou sirénou platilo po jeho poslední přesné ráně v tomto utkání skóre 24:25 z pohledu hostů. K radosti přítomných diváků se ale poté prosadil Radek Flajsar, po něm dvakrát Luka Kikanović a dvě a půl minuty před koncem Marko Došen upravil stav na 29:25. Před závěrečnou sirénou byly na hřišti k vidění ještě dva góly a dva time-outy, na každé straně vždy po jednom. SKKP Brno si tím pádem došlo k vítězství o čtyři góly, Nové Veselí se pokusí ztrátu smazat v domácí odvetě.

Moc si vážíme této výhry, kterou přijímáme s velkou pokorou. Veselí má velké zkušenosti a my jsme ve čtvrtek byli na tréninku v poloviční sestavě, protože půlka týmu měla horečky. V pátek jsme kvůli tomu dokonce rušili trénink.  Byli tam hráči, kteří i po nemoci odehráli 60 minut. Takže kdyby mi před zápasem někdo řekl, že vyhrajeme o čtyři branky, beru to všemi deseti. Popravdě si ale myslím, že jsme měli vyhrát o více branek. Čtyři branky ale pořád nejsou moc velký náskok, ve Veselí nás tak čeká velmi těžký zápas," komentoval trenér Pavel Hladík.

Peter Kostka, kouč Nového Veselí, přiznal, že výhra soupeře byla zasloužená. „Myslím si, že jsme neukázali potenciál, který máme. V naší hře vidím hodně rezerv. Musíme mít zkrátka větší odvahu. Vítězství Brna je zasloužené.“

Rozhodčí: Valášek Mojmír, Vychodil Jaroslav