Obě medailové série jsou vyrovnané, odvety zvládla lépe Plzeň i Dukla

19/05/2022 | soutěže
Středeční odpoledne znamenalo pro fanoušky házené jen jediné, odvetné zápasy finálové série a boje o bronzovou medaili. Obě utkání zvládla lépe domácí družstva, Plzeň tak vyrovnala sérii s Karvinou, Dukla se zase za stavu 1:1 vrátí do Zubří. Třetí zápasy jsou na programu, stejně jako rozhodující utkání MOL ligy, v sobotu večer.

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – HCB KARVINÁ 32 : 25 (19:16) | 18. 5. 2022

Plzeňský Talent v prvním utkání doplatil na špatný vstup, ani v Plzni to ale nezačalo pro obhájce trofeje nejlépe. Průběh zbytku zápasu byl ale odlišný, Plzeň otočila stav a došla si pro na prvním pohled jasné vítězství. Oba týmy se potkají znovu v sobotu a pokud budou Západočeši v Karviné úspěšní, mohou oslavit třetí titul v řadě na domácí palubovce. Tomu budou chtít ale hráči Baníku zabránit, předvést ale budou muset mnohem lepší výkon.

Karviná, která se mohla i na druhém konci republiky těšit na výraznou podporu svých fanoušků, začala utkání opět lépe. Dominik Solák vstřelil první dva góly svého týmu, Vojtěch Patzel zvyšoval na 5:2 pro svůj tým. Na druhé straně však stál Jan Stehlík, který na sebe vzal trochu netradičně roli hlavního střelce týmu, postaral se o úvodní čtyři plzeňské góly a nedovolil Karviné odskočit do výraznějšího vedení. Mezi domácím tyčemi se od úvodních minut příliš nedařilo semifinálovému hrdinovi Filipu Herajtovi, skvěle ho ale zaskočil Karel Šmíd, jehož zákroky pomohly k obratu. Jakub Douda totiž ve čtrnácté minutě vyrovnal na 8:8 a poprvé v pozici vedoucího týmu byla Plzeň o minutu později po gólu Režnického. Vedle gólů padaly na hřišti také dvouminutové tresty, četných přesilovek však nebyl ani jeden tým schopný výrazně využít. Po zbytek poločasu se Plzeň držela v tříbrankovém vedení, přesně mířili opakovaně Douda či Nejdl. Nejlepší střelec Karviné, pětibrankový Jan Sobol, dal prvnímu poločasu jeho konečnou podobu.

Hosté chtěli své manko smazat hned na začátku druhé půle, proti byl ale Karel Šmíd. I díky fantastickým zákrokům plzeňského brankáře nevytěžili hráči Baníku téměř nic z dlouhé přesilovky 6:4. Trest přišel hned vzápětí, Plzeň byla v zakončení přesná, po úspěšné sedmičce Vinkelhöfera následovala tříbranková šňůra domácích zakončená přesnou trefou Režnického (26:19). První komplikací tak byla až červená karta pro Jana Chmelíka. Hostující Kosta Petrovič snížil na rozdíl šesti gólů, vzápětí se podesáté v utkání prosadil Jan Stehlík. Vysokou ztrátu už Karviná v poslední desetiminutovce nestáhla, ze sedmimetrových hodů byl totiž stoprocentní domácí kapitán Petr Vinkelhöfer, další zákroky přidal Šmíd. Utkání gólem uzavřel Slavomír Mlotek, radost z něho ale příliš velkou mít nemohl. Na své palubovce Plzeň vrátila svému soupeři porážku a za stavu 1:1 se série vrací na severovýchod republiky.

Rozhodčí: Horáček Václav, Novotný Jiří

HC DUKLA PRAHA – HC ROBE ZUBŘÍ 34 : 28 (15:10) | 18. 5. 2022

Dukla poprvé v probíhající sezoně porazila Zubří! Základem důležitého vítězství byla famózní první čtvrtina zápasu, během které byl na hřišti v podstatě pouze jeden tým. Náskok vydržel domácím až do závěrečného hvizdu a stejně jako v případě finálové série, i tato se vrací na půdu po základní části lépe postaveného týmu za stavu 1:1.

Dukla mohla být spokojena už po pěti minutách, když po gólech Martina Březiny a Daniela Křístka zvyšoval do prázdné svatyně brankář Petržela na 3:0. Lukáš Hybner sice vzápětí snížil, pak ale spolu se svými spoluhráči pouze přihlížel představení, které na palubovce domácí hráči rozjeli. Jakub Krušberský upravil v deváté minutě skóre na 6:1, což byl pro hostují lavičku signál pro time-out. Zubří v úvodní čtvrthodině kupilo jednu technickou chybu za druhou, inkasovalo opakovaně do prázdné brány, střely nejlepšího kanonýra Lukáše Mořkovského končily mimo tyče a dařilo se také brankáři Petrželovi. Výsledkem toho všeho bylo po čtvrthodině hry vedení Pražanů 11:2! Ve druhé patnáctiminutovce došlo na zajímavou situaci. Nejprve se zdálo, že se hosté konečně dostali do hry a zásluhou Ondřeje Miky či Dušana Paláta vstřelili čtyři góly v řadě! Dukla odpověděla na chlup stejnou mincí a o čtyři dukelské zásahy bez odpovědi soupeře se postarali Krušberský, Křístek a Filip Březina. Jiskru naděje vykřesalo Zubří za stavu 15:6, do třetice byla na palubovce k vidění čtyřbranková série jednoho týmu, tentokráte právě hostů. Matěj Havran ukončil divoký první poločas gólem na 10:15.

Foto + Foto TOP: Hana Vrbková

Hostující hráči si byli dobře vědomi, že musí do druhé půle vstoupit mnohem lépe, než do té první. Bohužel se jim to nepovedlo, na góly Matěje Havrana odpověděl Jakub Sviták či Jan Blecha, který zvyšoval na 19:12. Zubří ale neskládalo zbraně a začala stíhací jízda, dvakrát se prosadil Tomáš Mičkal, Tomáš Bechný byl jistý při exekuci sedmimetrového hodu a Matěj Havran snížil dvacet minut před koncem zápasu na rozdíl čtyř branek (21:17). Domácí hráči si museli být vědomi toho, že zápas ještě rozhodnutý není, obzvlášť poté, co se jejich soupeř přiblížil po brance Tomáše Mičkala na pouhé tři góly. Blíž už se ale hosté nedostali. Martin Rakouský, Jan Blecha a také dva zásahy Martina Březiny vrátily do bezpečného náskoku Duklu. V závěrečné desetiminutovce ještě byla k vidění přestřelka, která ale neměla na osudu zápasu žádný vliv. Pražané si v klidu došli pro premiérové vítězství nad Zubřím a pro první výhru po předchozích čtyřech porážkách.

Rozhodčí: Kozler Tomáš, Hájek Milan