MOL Liga: Slavia přerušila dynastii Mostu! Olomouc je po roce opět bronzová

20/05/2023 | soutěže
Je dobojováno! Slavia dokázala na půdě Mostu uhrát remízu, přičemž těžila z náskoku z prvního zápasu finále, a stala se tak šampionem národního play-off MOL Ligy. Mistrovský titul získala poprvé od sezony 2009/10. V Písku se hrálo „od nuly“, první utkání o třetí místo totiž skončil remízou. Tentokrát ale Zora soupeře přehrála a stejně jako loni slaví bronzovou medaili.

Remíza stačila, Slavia těžila z náskoku

DHK BANÍK MOST – DHC SLAVIA PRAHA 24:24 (10:8) | 20.5.2023
Nejvíce branek:
Cholevová 11, Stříšková 5, Špone 2, Mikulášková 2 – Franková 6, Holeňáková 4, Jestříbková 3, Vostárková 3
Rozhodčí: Milan Hájek – Tomáš Kozler
Sedmimetrové hody: 6/5 – 2/2
Vyloučení: 3:4
Diváci: 980

Zlomové momenty: Slavia vstupovala do zápasu v mnohem komfortnější pozici. V prvním utkání finále si vytvořila velký náskok. Most k titulu potřeboval vyhrát a zároveň ještě smazat šestibrankové manko. Pražanky vstoupily do utkání lépe, po necelých dvou minutách vedly o dvě trefy. Černí andělé od 15. minuty dokázali skórovat čtyřikrát po sobě, a sami se tak dostali do vedení. Dvoubrankový náskok si přenesli i do druhého poločasu.

Slavia musela dohánět, rychle se dostala do čtyřbrankové ztráty, a to už byl docela kritický moment, protože v té chvíli už by domácím hráčkám stačilo zvýšit náskok o dva góly a hrálo by se v podstatě od znova. To ale Pražanky nedopustily, od 40. minuty se trefily čtyřikrát s tím, že oponentovi dovolili zapsat pouze jednu trefu.

V čase 49:54 hostující házenkářky vyrovnaly na 17:17. Od té chvíle se hrálo už extrémně vyrovnaně. Vedení Slavia znovu získala v 55. minutě. Oba týmy pak vedení ještě jednou získaly a pustily, nakonec se díky brance Aušry Špone pět sekund před koncem rozešly z tohoto duelu smírně.

Slavia tak využila svého velkého polštáře z prvního duelu a po dlouhých letech se stala mistrem. Mostu nepomohla ani znovu fantastická Charlotte Cholevová, která nastřílela jedenáct branek. Byl to pro ni poslední zápas za tento klub, po sezoně totiž odchází do francouzského Brestu. Kromě ní hrála svůj poslední duel v mosteckém dresu také brankářka Dominika Müllnerová, která se ve 31 letech rozhodla ukončit házenkářskou kariéru.

Zajímavost zápasu: Slavia dokázala zlomit nadvládu Baníku Most. Černí andělé lize vkuse kralovali od roku 2012. Vyhráli devět titulů v řadě, ale ten desátý už přidat nezvládli. Slavia vyhrála ligu poprvé od sezony 2009/10, a ukončila tak 13leté čekání na triumf.

Nejlepší střelkyně: Nejvíce se střelecky dařilo mostecké Charlotte Cholevové. Ta ještě o něco vylepšila svůj účet z prvního finálového duelu, kdy se trefila desetkrát, a přidala ještě o jednu branku navíc.

Mládí vpřed: Slavii pomohlo několik mladých házenkářek. Dvacetiletá Denisa Holeňáková se trefila čtyřikrát, stejně stará Tereza Vostárková to zvládla třikrát a shodný počet branek nastřádala i o rok mladší pivotka Anna Jestříbková.

Co výsledek znamená: Remíza v druhém finálovém zápase znamená celkové vítězství Slavie v letošním ročníku MOL Ligy.

Pozápasové ohlasy:
Jiří Tancoš, trenér DHK Baník Most:
„Znovu jsme nezačali dobře, dlouho jsme se trápili v útoku. Neproměňovali jsme vyložené šance. Ten začátek se zase trochu podepsal na psychice hráček. Nicméně pak jsme se do toho dostali, zkoušeli jsme všechny možné varianty. Opět nás zastihlo zranění, Lucky Mikulčík. Naše fyzioterapeutka se snažila ji dát do kupy, ale bohužel to nešlo, byla zraněná natolik, že nemohla podat výkon. Tohle byla zase trochu smůla, další na náš účet. Škoda, že jsme na Slavii prohráli o tolik branek, chtěli jsme to urvat. Když jsme pak vedli o čtyři, tak jsme to zase rychle ztratili. Kdybychom v Praze prohráli o gól, dva, tak bychom tady hráli trochu jinak takticky. Těch šest gólů dohnat, proti dobře hrající Slavii, bylo opravdu obtížné.“

Jan Salač, trenér DHC Slavia Praha: „Pro mě to znamená možná jeden z vrcholů trenérské kariéry. I když pár úspěchů bylo, tohle je momentálně nejvíc. Jsem šťastný jak blecha. Myslím si, že holky asi více chtěly. Obrovsky moc. V druhém zápase jsme plnili pokyny, které jsme si řekli. Takticky jsme to rozebrali, byli jsme připravení na osobku, hru tři na tři, zapojili jsme sedmého hráče. To rozhodlo. Skvělé individuální výkony Kudláčkové, Frankové, ale musím pochválit všechny. Všechny makaly, takhle to má být.“

Foto + Foto TOP: Hana Vrbková

Korešová držela naděje, Olomouc ale byla lepší

SOKOL PÍSEK – DHK ZORA OLOMOUC 27:31 (13:14) | 20.5.2023
Korešová 14, M. Svobodová 7, Chlupová 3 – Kuxová 8, Závišková 5, Fryčáková 4, Jansová 4,
Rozhodčí: Marek Bareš – Jakub Uhlíř
Sedmimetrové hody: 7/5 – 6/4
Vyloučení: 5:7
Diváci: 255

Zlomové momenty: Zlomové momenty přišly až ve druhém poločase. Ten první byl totiž hodně vyrovnaný, ale v druhé části se Zora už ze začátku dokázala dostat o kousek dopředu. Ve 37. minutě byla vyloučena Jana Chlupová a Zora pak skórovala čtyřikrát v řadě. Tím si vytvořila solidní náskok. Ačkoliv se Písku povedlo ho několikrát snížit, výrazněji už se Olomouci nepřiblížil. Ta nakonec náskok ještě vylepšila na čtyři branky a ovládla medailový souboj.

Zajímavost zápasu: Písek nasadil čtrnáct házenkářek. Své střelecké síly ale rozprostřel na pouhých šest z nich. Pět hráček navíc vstřelilo dohromady o gól méně než jejich spoluhráčka Korešová.

Nejlepší střelkyně: Střelecky si pro sebe duel ukradla fantastická Iveta Korešová. Ta dokázala nastřádat neuvěřitelných čtrnáct branek, přičemž využila pět sedmiček. Už minule se přitom prosadila dvanáctkrát. Ani její výkon ale na výhru nestačil.

Mládí vpřed: Olomoucká Natálie Kuxová předvedla další parádní výkon. Devatenáctiletá spojka zaznamenala osm gólů, jeden ze sedmičky, a byla nejlepší střelkyní svého klubu.

Co výsledek znamená: Výsledek v kontextu s remízou v prvním zápase znamená to, že i v letošním ročníku, stejně jako v tom loňském, se Zora stává bronzovým medailistou. Loni cenný kov vybojovala proti Kynžvartu, letos tedy porazila Písek.