Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Jeden z nejdůležitějších projektů posledních 10 let míří do ostrého provozu – digitalizace házené se letos dotkne každého z nás

08/08/2020 | svaz, Handball+
Ze sportovišť se sice házená letos na jaře kvůli koronavirové pandemii vytratila předčasně, v kancelářích Českého svazu házené a na pracovištích jím najatých programátorů ale bylo v posledních měsících ještě živěji než obvykle. Vrcholily tam totiž přípravy na spuštění informačního systému Handball Net 2.0, který je pro českou házenou jedním z nejdůležitějších projektů posledních deseti let. Týkat se bude úplně každého, kdo má s házenou v této zemi něco společného.
Jeden z nejdůležitějších projektů posledních 10 let míří do ostrého provozu – digitalizace házené se letos dotkne každého z nás

 

Nejde přitom jen o to, nahradit původní informační systém z let 2008 a 2009, jenž byl ve své době sice revolucí, ale postupem času začal zastarávat. Handball Net 2.0 je nezbytným a klíčovým krokem k plné digitalizaci házené. Konečnou vizí je během několika následujících let pokrýt elektronicky 100 % veškeré agendy, kterou směrem k Českému svazu házené vyřizují kluby, hráči, funkcionáři, i rozhodčí a nabídnout široké veřejnosti nejmodernější informační servis – podrobnými statistikami v reálném čase počínaje, novým fanouškovským webem konče. „Digitalizace má pomáhat všem administrativním procesům, uživatele nemá obtěžovat a má mít významnou roli v propagaci házené na veřejnosti,“ říká prezident Českého svazu házené Jaroslav Chvalný.

 

Přípravy na ostrý start vrcholí

Postupné spouštění nového informačního systému, jehož vývoj trval více než rok a vyšel na tři miliony korun, bylo zahájeno 25. května. Během léta postupně přibývaly další a další funkcionality, naposledy šlo například o elektronizaci procesů přestupních řízení, hostování a limitovaných přestupů. Elektronicky jsou již v drtivé většině odbavovány také přihlášky do soutěží či změny termínů utkání. Inovovány byly také úhrady poplatků, jež je nyní možné provádět i online přes platební bránu. Ke zefektivnění došlo i v oblasti komunikace prostřednictvím interních svazových zpráv či automaticky generovaných notifikací.

Český svaz házené zároveň odstartoval sérii webinářů a praktických školení v regionech tak, aby byl přechod na nový systém co nejhladší. „Klíčové pro nás bylo, aby nový systém co nejlépe přijali koncoví uživatelé v hnutí, přičemž největší důraz byl kladen na osoby v klubech, které mají na starosti velké množství agendy,“ popisuje asistent soutěžního úseku a vedoucí projektu nového informačního systému Ondřej Šimůnek. Až do začátku nové sezony pak budou probíhat detailní ukázky a praktická školení týkající se nové agendy zápisu o utkání. Půjde o semináře zaměřené především na dobrovolníky, kteří klubům s organizací utkání pomáhají a pro něž je systém nyní velkou novinkou.

Stávající podoba Handball Net 2.0. je jíž podle prezidenta ČSH považována za finální pro soutěžní ročník 2020/21. Až do začátku nové sezony však bude prostor pro drobné opravy. Ty svaz provádí nejen na základě vlastního testování, ale především s pomocí zpětné vazby od samotných uživatelů. „Reakce, které jsme posbírali v průběhu školení a seminářů jsou veskrze pozitivní. Samozřejmě se však objevují i drobné komplikace, které nasazování tak komplexního a inovativního informačního systému provázejí vždy. Řada podnětů zejména od technicky erudovanějších uživatelů systému byla relevantní a některé z nich měly za následek i úpravy v aktuální podobě systému,“ uvádí Šimůnek.

Verzí pro soutěžní ročník 2020/21 však přechod na nový informační systém nekončí. Řešení je na rozdíl o předchozího systému navrženo tak, aby jej bylo možné pravidelně doplňovat o nové funkcionality s tím, jak bude digitalizace házené dál pokračovat a jak budou přibývat dostupné technologie. „Systém je vyvíjen jako otevřený a každý rok bude v rozpočtu ČSH vymezena částka na jeho úpravy a další vývoj. Určitě se bude postupovat především na základě zkušeností a námětů ze stran klubů i krajských svazů, přičemž první podněty se nám scházejí již nyní,“ naznačuje budoucí postup prezident ČSH.

 

Hořící míč po 12 letech končí

Spolu s nasazením nového informačního systému do ostrého provozu, přichází další zásadní změna, která bude navenek vidět ještě mnohem více. Je jí zbrusu nový webový portál Českého svazu házené. Se systémem HandballNet 2.0 bude úzce spjatý, protože využívá téměř 70 % jeho obsahu. Obě platformy jsou tak od sebe již neoddělitelné. Zatímco dosavadní webové stránky sloužily zčásti i ke zveřejňování obsahu interního organizačního charakteru a byly kvůli tomu často nepřehledné, nový web je koncipován čistě jako fanouškovský a tomuto účelu také slouží. Bude zde shromažďován atraktivní obsah z dění v hnutí. Kromě výsledků, statistik, programů reprezentace, rozpisů celorepublikových i krajských soutěží půjde také o autorské články zahrnující širokou škálu informací nejen z Česka ale i ze zahraničí. Za účelem zatraktivnění obsahu vznikla pod vedením specialistky komunikace ČSH Alžběty Stanovské na půdorysu bývalého týmu časopisu Handball+ také nová redakce externích autorů, kteří se tématům kolem házené dlouhodobě věnují (více o projektu Handball+ zde).

Inovace se ale nedotkly jen obsahu webu, nové podoby se dočkal i jeho design. „Dvanáct let s hořícím míčem stačilo,“ okomentoval změnu vizuální podoby v narážce na fotografii v záhlaví dosavadních internetových stránek prezident ČSH. Předpokladem je, že nyní bude vzhled webu aktualizován v kratších intervalech.

 

 

Průnikem webu a informačního systému pak bude mobilní aplikace ČSH, která bude nabízet jak obsah přímo z internetových stránek, tedy články, výsledky či živé přenosy z právě probíhajících utkání, tak i část interní zóny každého člena. Jejím prostřednictvím bude možné kontrolovat novinky v této zóně, číst svazové zprávy či notifikace, či řešit agendu směrem k soutěžím. Do budoucna se má rozhraní této aplikace postupně doplňovat o další prvky osobní a klubové zóny.

 

Jestřábí oko v plánu není, elektronické zápisy ano

Jak na novém webu, tak v aplikaci ČSH se budou zobrazovat také výstupy jedné z funkcionalit, kterými házená dohání realitu dostupnou již například ve fotbale, hokeji či jiných sportech. Půjde o přenášení dat ze zápisů o utkání do online prostředí v reálném čase. „Díky elektronickým zápisům, jež budou již od nadcházející sezony zavedené ve všech soutěžích ČSH, si tak bude moci kdokoli zobrazit základní statistiky o utkání okamžitě. Na počty branek vstřelených jednotlivými hráči a aktualizaci žebříčků nejlepších střelců či nejtrestanějších týmů tak už nebude nutné čekat mnohdy i několik dní, než kluboví administrátoři ručně přenesou data do systému, jako tomu bylo dosud,“ popsal jeden z konkrétních přínosů digitalizace zápisů Šimůnek.

V případě nižších soutěží pak dostaly krajské svazy možnost rozhodnout se samostatně, zda elektronické zápisy zavedou již od nadcházející sezony, nebo s jejich nasazením počkají na další ročník tak, aby nebylo zavedením elektronických zápisů zatíženo celé házenkářské hnutí najednou.

Dalším zajímavým tématem spojeným s digitalizací, je v řadě sportů pronikání digitalizace přímo na hřiště. Příkladem může být videoasistent rozhodčího ve fotbale nebo takzvané jestřábí oko v tenise. Stávající vlna digitalizace v české házené však s podobnými technologiemi zatím nepočítá. „Tyto záležitosti sice diskutujeme s ostatními svazy týmových sportů, zatím je to však otázka přínosu pro tyto sporty ve vztahu k nákladům na takové systémy, které zatím nevychází příznivě pro jejich zavedení,“ říká prezident ČSH.

Naopak přínosy stávající vlny digitalizace v české házené by měly být podle Chvalného viditelné okamžitě. Od nového informačního systému, elektronických zápisů a nové podoby webu si ČSH slibuje především zrychlení komunikace napříč jednotlivými organizačními složkami celého hnutí a úsporu času i prostředků dosud vynakládaných na zpracovávání papírových dokumentů. „Těžit z digitalizace budou všichni, kteří se kolem házené pohybují – kluby, hráči, rodiče, trenéři, funkcionáři, rozhodčí, dobrovolníci a v neposlední řadě také sponzoři a fanoušci. Pro sport, který máme všichni tak rádi, jde o opravdu důležitý krok dopředu,“ uzavírá Chvalný.

Autor Janis Aliapulios, Handball+