Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

„Za 22 dní v Egyptě jsme z pyramid neviděli ani ´cihlu´,“ říká zástupce Česka na MS v Egyptě Jiří Novotný

01/03/2021 | Handball+, rozhodčí a delegáti
I přes neúčast národního týmu měla Česká republika na MS mužů v Egyptě své již tradiční zástupce: Františka Táborského, člena výkonného výboru IHF, a také dvojici rozhodčích Jiřího Novotného a Václava Horáčka.
„Za 22 dní v Egyptě jsme z pyramid neviděli ani ´cihlu´,“ říká zástupce Česka na MS v Egyptě Jiří Novotný

 

Pro Handball+ Lucie Kantůrková

Ti mají za sebou další velkou mezinárodní akci, na které si zopakovali rozhodování semifinálového duelu. Po MS 2019, na kterém si naši rozhodčí zapískali semifinále (Německo – Norsko), dostali vedle další šestice zápasů důvěru také v letošním semifinále MS mezi Španělskem a Dánskem. O tom, jaké bylo letošní MS bez diváků i jaká opatření bylo potřeba v Egyptě dodržovat, jsme si povídali v rozhovoru s Jiřím Novotným.

 

Po ME žen v Dánsku bylo MS mužů v Egyptě dalším s přísnými opatřeními s ohledem na pandemii covid-19. Byly už před šampionátem nějaké rozdíly v pokynech pro rozhodčí, než tomu bývalo dříve?

Rozhodně to bylo jiné. Týden před odletem jsme měli maximálně omezit pohyb a izolovat se doma, abychom tak do šampionátové bubliny odjeli s co nejmenším počtem kontaktů. Nesměli jsme pískat žádné zápasy. Nikdo z nominovaných rozhodčích už nebyl delegován národní ani mezinárodní federací na žádné střetnutí. Místo tradičního několikadenního semináře, který standardně před mistrovstvím bývá v říjnu, jsme měli několik online kurzů. I testy jsme psali online způsobem.

 

Kdy a jaké testy jste před mistrovstvím podstoupili?

Museli jsme absolvovat dva PCR testy pět a dva dny před. Po příletu do Egypta pak přímo na letišti antigenní test a také PCR test. Do výsledku PCR testu, který byl druhý den od odběru, pak nikdo nesměl opustit hotelový pokoj.

 

Jak dopadly vstupní testy u rozhodcovských dvojic a objevil se nějaký pozitivní výsledek v průběhu MS?

Po příletu byly všechny testy s negativním výsledkem. V průběhu mistrovství měly pozitivní výsledek tři dvojice. Ty se pak přestěhovaly na speciální hotel do izolace, kde musely čekat na dva negativní testy v řadě, aby mohly odcestovat zpět domů.

 

Měla tato mimořádná situace vliv na počet rozhodcovských dvojic na šampionátu? Bylo nominováno více rozhodčích než je obvyklé?

Pro každou základní skupinu byly nominovány čtyři nebo pět dvojic rozhodčích. Když se pak v průběhu šampionátu stalo, že v jiné skupině jedna dvojice onemocněla a jeden rozhodčí se zranil, poslali jednu dvojici z naší skupiny do té jiné. Před MS pak bylo určeno pět náhradních dvojic, ale ty se již do rozehraného šampionátu nezapojily, přineslo by to spíše další komplikace, je velmi těžké naskočit do rozjetého vlaku.

 

S Jiřím Novotným tvoří dlouholetou dvojici Václav Horáček.

 

Celý šampionát byl v jedné velké bublině, jak to vypadalo přímo v Egyptě?

Každá skupina měla svoji bublinu, ve které byli úplně všichni. Tzn. že oproti standardnímu průběhu šampionátu byli na stejném hotelu ubytováni jak rozhodčí, tak týmy i všichni ostatní, kdo se podíleli na organizaci. Zajišťovat bubliny zvlášť pro rozhodčí, týmy a další by bylo technicky nemožné. Přímo v hotelu spali i zaměstnanci hotelu. PCR testy jsme v Egyptě podstupovali každý den. Nejhorší to bylo ten poslední týden, protože v případě, že bychom měli pozitivní test, mohl se náš pobyt protáhnout klidně i o další dva týdny. Všude kromě vlastního pokoje jsme pak museli nosit respirátor. Celkem jsme v Egyptě strávili 22 dní.

 

Uzavřená bublina pro všechny účastníky neumožňovala ani obvyklé návštěvy města nebo místních pamětihodností. Jak vypadaly vaše chvíle volna?

Volné dny jsme prakticky neměli. Od začátku se hrálo každý den až do hlavní fáze. Po main round byl první den volna před čtvrtfinále. Do toho probíhaly neustále online semináře, každý den jsme rozebírali utkání. Absolvovali jsme také speciální tréninky pro rozhodčí, které probíhaly přímo v rámci hotelu. Podle toho, jestli člověk pískal nebo ne, se odvíjela jejich délka a náplň.

 

 

Předpokládám, že tak jako při ME žen tak i při MS mužů nebylo nikomu umožněno opouštět hotel...

Z hotelu samotného bylo zakázáno kamkoliv odcházet. Takže veškerý čas, který jsme v Egyptě strávili, jsme prožili buď v hotelu nebo v hale. Bydleli jsme v Nové Káhiře, nebo přímo v Káhiře, blízko Pyramid, ale my z nich neviděli ani „cihlu“. Pouze cestou z Nové Káhiry do Káhiry jsme měli možnost vidět rozvoj infrastruktury, který probíhá v rámci budování nového města. Už teď jsou například postavené šestiproudé dálnice, vlastně kolem ničeho, aby se lidé v pozdějším městě mohli pohodlně pohybovat. V tomto směru byl k vidění neskutečný progres.

 

Jaká byla samotná organizace MS?

Nesmíme zapomínat, že Egypt je arabský svět. Než se všechno zaběhlo, chvíli to trvalo, na všechno byl čas a ani ten nebyl pro Egypťany úplně důležitý (úsměv). Ale během krátké doby všechno šlapalo jako hodinky. Egypťani připravili pro šampionát tři nové haly a jednu totálně zrekonstruovali. Řekl bych, že málokde v Evropě bychom takové házenkářské haly i s ohledem na kapacitu našli. O to větší škoda byla, že na zápasy nemohli diváci.

 

Vy jste v Egyptě odpískali celkem 7 utkání, je to standardní počet?

V posledních letech jsme na vrcholných akcích pískali v průměru 6-8 utkání, takže ano. Na loňském MS jsme pískali sedm zápasů, na olympijských hrách ještě o jeden více. Samozřejmě jsou i dvojice, které rozhodují zápasů méně.

 

Nedlouho před startem MS se možná i pod tlakem házenkářské veřejnosti a federací samotných rozhodlo o tom, že ani v Egyptě nebude možná přítomnost diváků. Jak moc to poznamenalo atmosféru samotných duelů?

Světové šampionáty jsou trošku specifické. Tím, že se na svět kvalifikuje i spousta exotických týmů, tak ani normálně by na zápasy těchto týmů v hale moc příznivců nebylo. Není to jak na ME, kde jsou na každé utkání plné haly. Ale postupem času, jak se postupuje do další fáze, tak už diváci chybí čím dál tím více. Jiné je samozřejmě i chování hráčů, kteří nemají za sebou podporu svých fanoušků. A nemyslím tím jenom domácí, v tomto případě Egypt, pro všechny týmy by to bylo úplně jiné s příznivci v zádech.

 

MS se konalo v Egyptě. Prezidentem Mezinárodní házenkářské federace je pak Egypťan Hassan Moustafa. Dal se vycítit nějaký tlak na to, aby se domácí tým dostal co nejdále?

Vůbec ne. Egypťani měli skvělého trenéra, výborně připravený tým a mohli se klidně dostat až do finále, nikdo by se tomu nedivil. Egypťani se i bez diváků dostali do čtvrtfinále a jak to dopadlo, to jste viděli sami. Myslím, že s podporou sedmnácti tisíc diváků v domácí hale se mohli dostat opravdu daleko.

Jak se vám vůbec líbilo právě čtvrtfinále mezi Egyptem a Dánskem. Asi se všichni shodneme na tom, že to byl neskutečný zápas, který asi nejen u nás zaujal i neházenkářskou veřejnost...

Byl to unikátní zápas. Krásná zápletka, dramatický průběh, červené karty na obou stranách za ne úplně standardních situací. To se normálně v jednom zápase nepotká. Právě pravidlo třiceti sekund řeší rozhodčí standardně tak jednou za sezónu, dvě. Tady se to stalo na každé straně. Ale ten zápas byl zároveň i spravedlivý a rozhodly o něm až sedmičky. Každopádně všechno proběhlo korektně a pokud mám mluvit za rozhodčí, tak ti tento duel zvládli bravurně.

 

Václav Horáček a Jiří Novotný na OH v Riu.

 

Na téma nasazování dvojic na zápasy jsme se spolu bavili již několikrát, ale asi je na místě to znovu zopakovat. Jak velkou roli v tom hraje věk, odpískaný „životopis“ nebo se rozhoduje opravdu až podle výkonů na samotném šampionátu?

Samozřejmě, že když už má rozhodčí za sebou nějakou historii, tak je nasazován do těžších zápasů. Ty ho pak v případě, že podává dobré výkony, předurčují k rozhodování duelů v dalších fázích. Ale samotná zkušenost není rozhodně zárukou. I kdyby rozhodčí odpískali předchozí MS skvěle, tak když se jim na konkrétním turnaji nedaří a zápasy pokazí, tak semifinále nikdo jen tak za zásluhy nedostane.

 

Nejen po MS v Kataru, po kterém jsme spolu dělali jeden z předchozích rozhovorů, jsi zmiňoval, že si vážíte podpory z Čech, které se vám v průběhu mistrovství dostávalo. Bylo to tak i v rámci šampionátu v Egyptě?

Tohle fungovalo i teď. A podpory jsme měli ještě dokonce více. I proto, že Česká televize vysílala tolik zápasů a hodně to pomohlo propagaci házené. Házená se dostala daleko víc mezi lidi, které ji normálně třeba vůbec nesledují. Takže i díky tomu jsme měli ještě větší podporu, než tomu je normálně.

 

Pozn. autorky: Omlouváme se za zpožděný článek, který jsme s Jirkou plánovali a tvořili dobrých 14 dní. Snad pro vás bude zajímavý i s mírným odstupem od skončivšího šampionátu v Egyptě.

 

Jiří Novotný, Václav Horáček – vrcholné mezinárodní akce:

ME 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020

MS 2011, 2013, 2015 (mmj. finále Katar – Německo), 2017, 2019, 2021

OH 2014, 2016

 

MS 2021 Egypt – utkání české dvojice:

Porgutgalsko – Island

Polsko – Španělsko

Island – Maroko

Rusko – Egypt

Slovinsko – Švédsko

Argentina – Katar

Španělsko – Dánsko (SF)