Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Trenérky Jaroslava Šmrhová a Hana Hrubešová oceněny Českým olympijským výborem

05/10/2021 | mládež
Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru znovu ocenila Trenérky a cvičitelky, tentokrát za rok 2020. Celkem 26 žen získalo diplomy v kategoriích – profesionální trenérka, objev roku, dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky a také v nové kategorii „inovace roku“. Mezi oceněnými vynikají také dvě trenérky házené – dámy Jaroslava Šmrhová a Hana Hrubešová.
Trenérky Jaroslava Šmrhová a Hana Hrubešová oceněny Českým olympijským výborem

Jaroslava Šmrhová na fotografii druhá zprava vedle předsedkyně Komise rovných příležitostí ČOV Ilony Burgrové. | Foto: ČOV

 

„Rok 2020 byl pro trenérky i cvičitelky velkou výzvou a bylo skvělé sledovat, s jakou energií a odhodláním se pustily do nových výzev,“ řekla Ilona Burgrová, předsedkyně komise. „Jejich práce má celospolečenský dopad, protože každé dítě, které během náročného roku udržely u sportu, se počítá.“

 

Samoobslužné házenkářské tréninky jako Inovace roku

Druhou oceněnou trenérkou házené je paní Jaroslava Šmrhová. Ta cenu získala v kategorii Inovace roku. V ní byly oceněny tři ženy, které se během pandemie onemocnění Covid 19 dokázaly přizpůsobit podmínkám a například i pomocí online tréninku udržet děti v pohybu. Ocenění si převzaly vedle Jaroslavy Šmrhové, Veronika Houdová a Blanka Jiskrová.

„Z ocenění ČOV mám radost a velice si ho vážím. Je pro mě motivací do další činnosti,“ řekla plzeňská trenérka Jaroslava Šmrhová. ČOV ocenilo nápad trenérky na „samoobslužné tréninky“, které připravoval plzeňský klub v době nejtvrdšího lockdownu nejen pro malé házenkáře přímo v Plzni a blízkém okolí.

 

 

„V koronavirové době byly možnosti trénovat velmi omezené. My jsme sice velmi záhy začali dělat online tréninky, stále jsme ale viděli jako jeden z jejich hlavních nedostatků, že při nich děti nemohou běhat. Také možnosti pohybu byly ve vnitřním prostoru velmi omezené. Proto jsme začali dělat víkendové samoobslužné tréninky - zpočátku tedy hlavně proto, aby se děti daly do pohybu na delším úseku a v terénu,“ vysvětlila počátek originálního nápadu Jaroslava Šmrhová.

První tři tréninky proběhly v listopadu 2020. „S dalšími jsme pak pokračovali od ledna roku 2021 a vydrželi jsme až do té doby, než se mohlo normálně trénovat venku,“ popisovala Šmrhová. Poslední trénink připravili trenéři o víkendu 17. - 18. 4. 2021 v Plzni – Zábělé.

„Všechny tréninky měly několik společných atributů: Pokaždé byly na jiném místě v Plzni nebo okolí. Pokaždé měly děti možnost plnit jiné úkoly. Pokaždé se alespoň kus běželo,“ vyjmenovává se smíchem sympatická trenérka a pokračuje: „Pokaždé měly hráčky s sebou míč, protože se na nějakém stanovišti buď přihrávalo nebo střílelo - na stromy, branky, pařezy... Délka okruhů byla minimálně 4 km, maximálně 6,5 km. Vždy to byl okruh, který měl společný start a cíl.“

 

 

Vyřádili se všichni. Spoluhráčky, kamarádi a nakonec i děti s rodiči. „Zpočátku byly tréninky koncipovány pro dvojice. Později, jak se opatření zpřísňovala, absolvovaly hráčky tréninky v doprovodu rodinných příslušníků různého věku. Nejmladšími účastnicemi byla tříletá děvčata z kroužku Míček, nejstaršími pak babičky a dědečkové v důchodovém věku, kteří je doprovázeli,“ říká Šmrhová.

Úkoly byly velmi různorodé a pokaždé vycházely z toho, co terén nabízel. „Také záleželo na počasí - v zimě a na sněhu byly k jednomu tréninku jako povinná výbava boby. Když se oteplilo, měly hráčky zase v rámci otužování vlézt nohama do rybníka. Jindy měly bosou nohou přejít po mechovém koberci. Prostě pokaždé jinak, podle toho, co se zrovna naskytlo,“ popisuje kreativní program tréninků trenérka.

 

 

Cesta byla vždy značena fáborky určité barvy a na stejnobarevných papírech byly i úkoly. Rodiče dostali předem vědět, jakou barvu fáborků a úkolů mají hledat. Také dostali e-mailem orientační plánek trasy. Hráčky posílaly trenérům z tréninků foto a videodokumentaci.

„Nejprve probíhaly tréninky pouze v neděli. Jak se opatření zpřísňovala a počet zúčastněných narůstal, přešli jsme na dvoudenní model. Připravovali jsme v sobotu ráno a uklízeli v neděli večer. Pak, když už se nemohlo z okresu do okresu, měli jsme jednu trasu v Plzni - městě a jednu trasu v Plzni severu. Ostatní hráčky dostávaly samoobslužnou kartu s instrukcemi a plnily úkoly v okolí svého bydliště,“ vysvětlila ještě Šmrhová s tím, že trenéři pod tlakem doby mysleli skutečně na všechno.

Právem se tak dočkali ocenění od Českého olympijského výboru. Množství odvedené práce i kreativita, se kterou k přípravě jednotlivých tréninků celý trenérský tým přistoupil, jsou skutečně hodny obdivu.

 

Dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky

Paní Hana Hrubešová získala ocenění v kategorii Dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky za svou dlouholetou práci pro házenou nejen v klubu HC Háje Praha (více informací o paní Hrubešové a jejím ocenění přineseme v dalších dnech).

 

Gratulujeme dámám Jaroslavě Šmrhové a Haně Hrubešové k zaslouženým oceněním, děkujeme za skvělou odvedenou práci a přejeme mnoho krásných dalších let s házenou!