Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Juniorky absolvují společnou přípravu v Polsku

19/11/2020
Český juniorský výběr pokračuje v přípravě k vrcholu letošní sezóny, kterým je letní mistrovství Evropy. Společný kemp Češky absolvují v polském sportovním centru.
Juniorky absolvují společnou přípravu v Polsku

 

Dlouhou reprezentační přestávku spojenou s blížícím se mistrovstvím Evropy využijí české juniorské reprezentantky k tréninkovému kempu. S ohledem na protiepidemické podmínky jej však neabsolvují v České republice, ale v Polsku, kde se také utkají s domácím výběrem. „V dnešní době je vše relativní. Nechci tvrdit, že to bylo složitější než jindy, protože jsem za všechny sportovce, a v tomto případě hráčky a trenéry, nesmírně rád, že se nám to vůbec podařilo a že máme možnost trénovat v rámci reprezentace. Měli jsme připravených několik variant, kdy a kde bude možno uskutečnit sraz a nakonec se varianta sportovního centra v Polsku ukázala jako momentálně jediná akceptovatelná při současných restrikcích,“ okomentoval jednání ohledně přípravného kempu trenér juniorského týmu Dušan Poloz.

Poloz vítá, že v současné problematické situaci se podařilo pro tým, který čeká v létě vrcholná akce a v budoucnu bude doplňovat seniorský výběr, zajistit možnost společného kempu. „Tato doba ovlivňuje a bude ovlivňovat i v budoucnu celou naši společnost, myslím, že tento svět dostal tak trochu malou "facku" a svým způsobem se musíme nejen v rámci sportu pokusit eliminovat všechny možné negativní dopady na celou generaci lidí, kteří nemají nyní možnost rozvíjet svůj potenciál ve svých oborech tak, jak měly generace před nimi. Proto si začneme vážit i tak malých věcí v rámci společnosti, jako je obyčejný reprezentační sraz juniorek. Jsme vděční a s pokorou přijímáme fakt, že náš sport dostal výjimku a můžou pokračovat naše nejvyšší soutěže, ale já mám obavy o mládež,“ zamyslel se Poloz.

Toho zatím těší i skutečnost, že se dosud nemusel probírat omluvenkami nominovaných hráček, i když ví, že do pondělního startu přípravy se může situace ještě změnit. „Musím s potěšením konstatovat, že hráčky ročníků 2002 - 2003 jsou velmi talentované a navíc je základna tohoto ročníku velmi široká. Zatím je celá nominace bez omluvy až na malé výjimky z důvodu zranění, nikoliv koronaviru. Ale mějme na paměti, že většina hráček ještě o víkendu zasáhne do zápasu a vše se muže změnit. Chci také podotknout, že celá práce reprezentačního týmu směřuje k ME ve Slovinsku, které má proběhnou v létě 2021 a neustále zkoušíme nové hráčky a hledáme optimální sestavu. Některé hráčky, které v nynější nominaci nejsou, se určitě do týmu vrátí a naopak,“ doplnil k nominované sestavě zkušený trenér.

Tým společně stráví 10 dní a ty budou pořádně nabité. „Naším hlavním cílem bude dostat holky do tréninkového rytmu a současně hlídat jejich tělesné schránky. Celkem máme v plánu 8 herních a 5 silově-kondičních tréninkových jednotek a 4 utkáni. Z těch herních věcí pak chceme nadále budovat herní model jak útočný, tak obranný, zaměřit se na rychlý přechod do rychlého útoku, ať už organizovaný nebo neorganizovaný a tím pádem také na moment, jak ubránit co nejefektivněji rychlý útok soupeře,“ popisuje plány přípravy a dodává „V kondičních trénincích chceme zjistit, jak na tom hráčky jsou, co se týče jejich vrstevnic v zahraničí, a neustále apelovat na silovou přípravu, která se stává stále významnější složkou házené. Mé zkušenosti ze zahraničí mi dovolí konstatovat, že 30 – 40 % tréninkového objemu by mělo být zaměřeno právě na silově-kondiční přípravu v hlavním období, což chceme právě na srazu vyzkoušet.“

Čtyři pánovaná utkání pak mají tyto aspekty dále prověřit. „Máme v plánu odehrát 2 zápasy s polským juniorským týmem a pak 2 zápasy proti týmům Poruby a Olomouce. Máme nominovaných 19 hráček, takže budeme různě rotovat sestavou, zvláště pak na postech spojek a pivotu, hledat nejvhodnější střed obrany s určitými principy a v neposlední řadě hledat správný přechod do rychlého útoku opět s jasně danými zásadami,“ vysvětlil Poloz.

Ten dozoroval přípravu hráček i během vynucené přestávky, a to nejen z pozice reprezentačního trenéra, ale také jako šéftrenér TCM. „V rámci mé práce v systému TCM/RKC jsme hráčkám přes kondiční trenéry svazu zasílali tréninkové plány, výhodou také bylo, že většina hráček už je v kádrech MOL týmu, tudíž poslední 2 týdny se připravují už v hale. Dále jsem kontaktoval mentálního kouče a i odtud šlo pár pomocných rad, jak se s touto nelehkou dobou vyrovnat a jak nejlépe zvládat individuální přípravu. Také já jsem byl v kontaktu jak s trenéry, tak i s několika hráčkami. Celý tréninkový blok na srazu bude komplexní a chceme se zaměřit na všechny atributy, které ovlivňují herní výkon hráček, ukazovat holkám správný směr s tím, že i tahle doba nabízí velké možnosti,“ doplnil Poloz.

I přesto, že uznává, že je tato doba pro všechny sportovce náročná, věří, že by z ní někteří hráči mohli vyjít silnější. „Pohybujeme se v kolektivním sportu a spousta z nás trénuje a hraje tento nádherný sport ze sociálního důvodu, jinými slovy - v šatně se člověk nikdy nenudí. Vytváří se kamarádské vztahy, s přibývajícím věkem zjišťujeme, že se házená stala smyslem života a že vše se točí kolem toho kulatého nesmyslu,“ usmívá se a dál dodává: „A najednou přijde Covid a vše tohle nám vezme. Tím chci říct, že se v této době tento kolektivní sport stal individuálním a je na každém, jak dokázal trénovat a motivovat se k fyzickému tréninku. Souhlasím s názorem, že ty specifické nuance v herním tréninku se můžou projevit jako potenciální riziko zranění, ale opakuji a stojím si zatím, že pokud sportovce virus obešel, tak nyní by někteří z nich mohli býti na vrcholu svého fyzického maxima. Ale tomu se musí jít naproti, vystoupit, jak se říká, z komfortní zóny a najit smysl tréninku s jasně vytýčeným cílem.“

 

Nominace pro přípravný kemp v Polsku 23. 11. - 2. 12. 2020:

Daňková Michaela (Handball club Zlín, z.s.), Drozdová Lucie (DHC Plzeň), Farářová Anežka (TJ Sokol Poruba), Fleková Lucie (SHK Kunovice), Hejlová Štěpánka (DHK Zora Olomouc), Holeňáková Denisa (DHC Slavia Praha), Cholevová Charlotte (DHK Baník Most), Kašparová Jana (DHK Baník Most), Kavalová Aneta (TJ Sokol Poruba), Königová Kristýna (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Kučerová Veronika (TJ Sokol Poruba), Kuxová Natálie (DHK Zora Olomouc), Lásková Pavlína (DHC Plzeň), Machačová Monika (DHK Zora Olomouc) Malá Michaela (DHC Plzeň), Poláčková Anita (DHK Zora Olomouc). Poláková Marie (DHK Baník Most), Smějová Michaela (Tatran Bohunice), Vostárková Tereza (DHC Slavia Praha)

Náhradnice: Čechurová Adéla (DHC Slavia Praha), Holečková Veronika (DHC Slavia Praha), Hvozdenská Jana (Handball club Zlín, z.s.), Kantnerová Sára (DHC Plzeň), Koudelková Martina (DHC Slavia Praha), Kubálková Klára (DHK Zora Olomouc), Prašivková Markéta (TJ Sokol Poruba), Sedláčková Kristýna (Handball club Zlín, z.s.), Srpová Adéla (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Štipčáková Veronika (SKH Velká n. V.), Zimová Adéla (DHC Slavia Praha)

 

Juniorský tým na přípravném turnaji v Polsku na začátku října 2020.