Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Karpatský pohár: Juniorky zlepšovaly výkony, dorostenky splnily dva ze tří cílů

05/03/2022 | reprezentace
Hned dvě mládežnické reprezentační kategorie hrály během prvního březnového týdne Karpatský pohár v Rumunsku. Juniorky i dorostenky narazily na velmi kvalitní soupeřky, které prověřily jejich fázi přípravy směřující k letním šampionátům. V článku naleznete statistiky utkání i hodnocení aktérů.
Karpatský pohár: Juniorky zlepšovaly výkony, dorostenky splnily dva ze tří cílů

Program Česka na Karpatském poháru

3. března:

Juniorky: Dánsko – Česko 33:28 (18:14)

4. března:

Juniorky Rumunsko – Česko 28:25 (13:11)
Dorostenky: Maďarsko – Česko 36:26 (17:14)

5. března:

Juniorky: Francie – Česko 26:24 (12:11)
Dorostenky: Rumunsko – Česko 24:21 (12:6)

6. března:

Dorostenky: Norsko – Česko 32:28 (14:13)

Juniorky

1. zápas turnaje: Dánsko – Česko 33:28 (18:14)

Česká republika: Srpová (5 zákroků), Malá (3 zákroky) – Melicharová, Daňková, Farářová (3), Kuxová (5), Roupcová, Kučerová, Vostárková, Holeňáková (2), Kroftová (3), Kubálková (1), Lásková (2), Pazderová, Macháčová (3), Smějová (7), Hejlová (2)

Hodnocení trenéra Dušana Poloze: „Zápas bych rozdělil na dvě fáze. Z útočného pohledu jsme vstřelili Dánsku 28 gólů. Je příjemné a pozitivní, že jsme si vypracovali šance a že jsme se do nich dostávali, úspěšnost střelby jsme dokázali dostat přes 55 procent. Co mě naopak trochu mrzí je fakt, že jsme nedokázali vstřelit gól z první a druhé vlny. Ale to souvisí s druhou fází: vracení do obrany i defenzivní činnost ve spolupráci s gólmankami nám nefungovala. Obdrželi jsme 33 branek, což by se nám nemělo stávat. I když jsme hráli s dobrým týmem, myslím, že v defenzivní činnosti máme pořád co napravovat.“

„Trochu mě to mrzí, do dalšího zápasu se na tom pokusíme zapracovat. Doufám, že po zhlédnutí videa a taktické poradě bude obrana o třídu lepší, protože máme domácí Rumunsko, které je velmi kvalitním soupeřem. Závěrem bych chtěl zmínit pár čísel, udělali jsme jen 11 technických chyb, což je akceptovatelné, už zmiňovaná střelecká úspěšnost byla přes 55 % a počet útoků kolem 65. Cifry odpovídají velmi dobrému, kvalitnímu mezinárodnímu utkání. Holky si zkusily zahrát na takové mezinárodní úrovni a zjistily, že týmy jsou před námi ne náhodou. Konfrontace potřebujeme, máme před sebou ještě dvě utkání. Věřím, že zužitkujeme a nabereme co nejvíc zkušeností a posuneme se jako tým dál směrem k mistrovství světa.“

2. zápas turnaje: Rumunsko – Česko 26:24 (11:11)

Česká republika: Srpová (2 zákroky), Malá (8 zákroků) – Melicharová, Daňková, Farářová (1), Kuxová (4), Roupcová, Kučerová (2), Holeňáková (1), Kroftová (2), Kubálková (5), Lásková, Pazderová, Macháčová (2), Smějová (7), Hejlová

Hodnocení trenéra Dušana Poloze: „Je z toho prohra o tři branky s domácím Rumunskem. Zápas byl výkonem určitě lepší než ten předcházející, v určitých fázích jsme se zlepšili i v obranných činnostech, ale pořád jsou prostory pro zlepšení. 28 obdržených branek se mi zdá pořád příliš, i když hrajeme proti týmům, které byly úspěšnější na mistrovství Evropy. Obrana byla lepší, ale ještě nám chybí pár procent k tomu, abychom mohli vyhrát. Trošičku nám v ofenzivě haprovala součinnost dvojic, trojic v našich herních šablonách tím, že spolu holky tak často nejsou. I v tomto je prostor pro zdokonalení. Cítíme a i hráčky samotné cítí, že v součinnostech dvojic a trojic se můžeme zlepšit a věřím, že tréninky směrem k mistrovství se to také zlepší.“

„Co se týče přechodové fáze, první ani druhá vlna do rychlého útoku nejde a trochu se trápíme jak v taktice, tak koridorech, v nichž máme běhat. Není to to pravé. Házená se hraje rychlejší, než jsou holky zvyklé a to nám dělá problém. Minus tři, solidní zápas, ale potřebovali bychom pomalu začít vyhrávat. Tentokrát jsme poměrně dlouhou dobu tahali za kratší konec, nicméně ve druhé půli jsme chvíli o gól vedli, ale pak jsme vyrobili neoptimální součinností dvojic, trojic pár technických a taktických chyb, což nás bohužel v závěru stálo vítězství.“

3. zápas turnaje: Francie – Česko 28:25 (12:11)

Česká republika: Srpová (0 zákroků), Malá (9 zákroků) – Melicharová (1), Daňková, Farářová (2), Kuxová (6), Roupcová, Kučerová (1), Holeňáková (1), Kroftová (1), Kubálková (3), Lásková, Pazderová (2), Macháčová (2), Smějová (4), Hejlová (1)

Hodnocení trenéra Dušana Poloze: „Máme za sebou poslední utkání s medailistou z loňského mistrovství Evropy juniorek. Opět jsme prohráli, tentokrát o dva góly, ovšem opět platí, že jsme zlepšili výkon oproti předchozímu utkání. Všechny výkony i výsledky měly vzestupnou tendenci. Drželi jsme s horkým favoritem celý zápas, hráli jsme s ním vyrovnanou partii celou dobu. Příčina porážky leží v posledních deseti minutách, kdy jsme dali tři sedmičky, ale měli jsme ještě přesilovou hru čtyři minuty před koncem, kdy jsme nedali vyloženou šanci. Prohrávali jsme o dvě branky. Z tohoto pohledu jsme takticky nezvládli závěr zápasu. Ale celý tým zaslouží absolutorium za celý turnaj. Oproti turnaji v Chebu jsme udělali velký progres směrem k mistrovství světa, kádr se začíná konsolidovat a směřovat ke svému vrcholu i bez některých hráček, které by tu byly, kdyby mohly.“

„Tým se posouvá dopředu a uhrát takové výsledky s mančafty, které byly před námi, je pěkné. I s hráčkami jsme se shodli na tom, že se dalo některé utkání vyhrát. Dokonce samy řekly, že jsme mohly vyhrát všechny tři, tak vnímaly naši sílu. To, že se to nepodařilo, přisuzujme právě malým počtům konfrontačním zápasů v této věkové kategorii na této úrovni. I to, že jsme na mistrovství Evropy na Slovinsku v podstatě šest měsíců žádný zápas nehráli, se projevuje částečně i na rozvoji hráček. Samy přišly s tím, že potřebují více takových zápasů a srazů, což je může posouvat k úrovni, kterou si všichni přejeme.“

Nominace juniorek na turnaj Carpatian Trophy v Rumunsku:
Adéla Srpová (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Michaela Malá (DHC Plzeň), Veronika Kučerová (TJ Sokol Poruba), Anežka Farářová (TJ Sokol Poruba), Barbora Kroftová (DHK Baník Most), Michaela Smějová (Tatran Bohunice), Cladia Roupcová (DHK Zora Olomouc), Pavlína Lásková (DHC Plzeň), Štěpánka Hejlová (DHK Zora Olomouc), Monika Machačová (DHK Zora Olomouc), Denisa Holeňáková (DHC Slavia Praha), Michaela Daňková (Handball club Zlín), Natálie Kuxová (DHK Zora Olomouc), Adéla Pazderová (DHK Baník Most), Klára Kubálková (DHK Zora Olomouc), Nikola Melicharová (DHC Plzeň)

Rozhovor s trenérem Dušanem Polozem před turnajem

Dorostenky

1. zápas turnaje: Maďarsko – Česko 36:26 (17:14)

Česká republika: Rafajová, Wizurová – Jestříbková 2, Mrózková, Pejšová, Kubálková 3, Horáková, Skácelová 1, Jirásková, Gabrhelová 1, Schreibmeierová 6, Ulmanová 1, Šimková 1, Schüllerová 2, Vávrová 7, Řádová 2

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „Po nesmělém vstupu do utkání jsme předváděli dalších 45 minut vyrovnanou házenou. Výkon splňoval velmi přísné parametry. Dobře jsme bránili, jediná volná místa nacházely Maďarky na křídlech, jinak jsme je v podstatě zablokovali. V útoku jsme jinak působili trpělivě a odvážně. Byl to strašně vyrovnaný zápas, ještě ve 45. minutě snižovala Kubálková na 22:23. Poté nám došla sebedůvěra, možná euforie, nebo jsme se lekli toho, že hrajeme vyrovnaný zápas s tak kvalitním družstvem. Došlo ke kolapsu, v závěru jsme soupeři naházeli spoustu míčů, které využil a zvýšil na desetibrankový rozdíl. Ten určitě neodpovídá průběhu zápasu, myslím, že je pro nás výsledek krutý."

Hodnocení Anny Jestříbkové: „V prvním utkání nás čekaly Maďarky, které jsou mistryněmi Evropy. Čtyřicet minut se hrálo velmi vyrovnané utkání, skóre bylo o gól, o dva. Myslím, že jsme hrály velmi dobře, bohužel se to pak zlomilo. Začaly jsme dělat technické chyby, dostávaly jsme góly z rychlých útoků. Určitě bychom v dalším utkání chtěly udělat méně technických chyb. Musíme se dobře připravit a vyspat.“

Hodnocení Anny Kubálkové: „Musíme mít klidnou hlavu a nedělat technické chyby. To byl zlom, kdy jsme začaly dostávat góly. Maďarky proměňovaly všechny šance, které měly, tím nás potrestaly. Možná jsme trochu sklopily hlavu, což byla velká škoda. Myslím, že prvních 40 minut se hrál dobrý zápas.“

2. zápas turnaje: Rumunsko – Česko 24:21 (12:6)

Rafajová, Wizurová – Jestříbková 2, Mrózková 1, Pejšová, Kubálková 4, Horáková, Skácelová, Jirásková, Gabrhelová 1, Schreibmeierová 5, Ulmanová 1, Šimková, Schüllerová 1, Vávrová 4, Řádová 2

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „První poločas byl trochu soubojem obran a brankářek, tahali jsme v něm za kratší konec a nemohli jsme dát gól. Poslední čtvrtina utkání byla zrcadlově obrácená. Soupeřky jsme nepustily k žádné pořádné koncovce a naopak jsme dotahovali my. Bohužel jsme se nedotáhli, neproměnili jsme šance. Ukázali jsme bojovné srdce, když jsme se do utkání vrátili a dohráli ho do nejmenšího brankového rozdílu. Minutu před koncem to bylo o dvě trefy, blíž jsme se nedostali. Ohromně si cením toho, že holky nehodily flintu do žita a vrátily se na dostřel.“

3. zápas turnaje: Norsko – Česko 28:32 (14:13)

Rafajová, Wizurová 1 – Jestříbková, Mrózková, Pejšová 1, Kubálková 4, Horáková, Skácelová 1, Jirásková, Gabrhelová 3, Schreibmeierová 5, Ulmanová, Šimková, Schüllerová 2, Vávrová 9, Řádová 2

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „Odehráli jsme velmi dobrý a vyrovnaný poločas. Přesto, že jsme dělali víc chyb než v předchozích zápasech, jsme se neustále drželi. Bohužel během první desetiminutovky druhého poločasu se nakupilo hodně špatných řešení v útočné činnosti. Byli jsme zbrklí, akce jsme řešili individualisticky a nebyli jsme důslední v koncovce, čímž jsme nahráli severskému soupeři na to, aby rozehrál svoji typickou hru – první vlna rychlých útoků a druhá vlna rychlých útoků. V těchto deseti minutách nám Norsko odskočilo na rozdíl pěti, šesti branek, který jsme už dokázali jen zkorigovat.“

Hodnocení Patricie Wizurové: „Do utkání jsme šly s tím, že chceme vyhrát a zlepšit všechno, co se týče útoku, obrany i nás gólmanek oproti předchozím zápasům. Bohužel nám to nevyšlo. Ve druhém poločase nám utekla druhá pětiminutovka o pět gólů, což už jsme nestihly dotáhnout.“

Hodnocení Simony Schreibmeierové: Turnaj se nám velice vydařil, odehrály jsme tři vyrovnané zápasy a měly jsme možnost si zahrát proti třem federacím, které mají šikovné hráčky. Soupeřky se umísťují vysoko na žebříčku, od Černé Hory se každopádně zlepšujeme.“

Hodnocení akce trenéra Michala Červenky: „Do Rumunska jsme odjížděli se třemi hlavními cíli: aby naše hra měla spád, abychom byli rovnocennými soupeři a abychom se poprali o vítězství. Z těchto tří hlavních cílů se nám nepovedl jen ten třetí a nejenže jsme nevyhráli, ale ani jedno utkání se nám nepodařilo přivést do koncovky, ve které bychom mohli uvažovat o překvapení. Přese všechno z našeho pohledu převažují klady nad zápory. Po půl roce jsme narazili na soupeře z užší evropské špičky a vyrovnali jsme se s tím daleko lépe než před půl rokem. Hráčky dovedly prodat zkušenosti a velmi dobře se v delších sekvencích zápasů adaptovat na vyšší tempo mezinárodní házené. Největší posun jsme zaznamenali určitě v obraně, která byla daleko důslednější, tvrdší a celkově přísnější. Velmi pozitivně se projevila také kvalita souhry v útoku. Jak jsem avizoval v rozhovoru před turnajem, snažili jsme se hrát svižně. Je potřeba říct, že jsme se plán snažili dodržovat, ale současně to zároveň před nás postavilo velký otazník v návratu do obrany, kde jsme v důležitých sekvencích propadali.“

„V každém zápase nás přepadala krizová čtvrtina trvající 10-15 minut. Pokaždé přišla jindy, v jiné fázi utkání, pokaždé však měla rozhodující vliv na to, jak zápas dopadl. Na společných poradách jsme řešili a analyzovali příčiny těchto fází. Hráčky velmi dobře pojmenovaly, co se děje v jejich hlavách během těchto důležitých okamžiků zápasu. Společně jsme hledali cesty a možnosti, jak tyto chvíle, které jsou součástí každého zápasu, co nejvíc zkrátit, případně se jim vyhnout úplně a jak se v nich chovat. Je to pro nás důležitá součást naší přípravy, připravilo nás to o daleko příznivější výsledky. Určitě se tomu budeme věnovat na dalších srazech.“

„Nejlepší brankářkou turnaje byla vyhlášena Denisa Rafajová. Chápeme to – i přes její velmi kvalitní osobní výkon – jako potvrzení faktu, že se naše obrana oproti minulosti výrazně zlepšila. Střelecky vyniká ve statistikách trio Kubálková, Schreibmeierová, Vávrová, ale v našem týmu razíme heslo: ‚Společně vyhráváme, společně prohráváme.‘ Je pro nás podstatné, že přístup hráček k turnaji a předvedené výkony do jisté míry naplnily naše očekávání. Hráčky zaslouží za reprezentaci a prezentaci pochvalu. Zároveň si určitě odváží velké množství věcí, na kterých mohou pracovat během tréninku.“

Rozhovor s trenérem Michalem Červenkou před turnajem

Nominace dorostenek na turnaj Carpatian Trophy v Rumunsku:
Denisa Rafajová (HC Zlín), Patricie Wizurová (Sokol Poruba), Kristýna Stojarová (HC Zlín), Anna Jestříbková (DHC Slavia Praha), Klára Mrózková (Sokol Poruba), Karolína Pejšová (DHC Slavia Praha), Anna Kubálková (DHK Zora Olomouc), Simona Horáková (DHK Zora Olomouc), Marcela Skácelová (DHK Baník Most), Eliška Jirásková (DHC Slavia Praha), Sandra Müllerová (DHC Slavia Praha), Klára Ulmanová (DHC Sokol Poruba), Veronika Gabrhelová (HC Zlín), Simona Schreibmeierová (Jiskra Třeboň), Veronika Vávrová (TJ ČZ HBC Strakonice 1921), Daniela Šimková (HC Zlín), Valentýna Schüllerová (DHK Baník Most), Eliška Řádová (DHK Baník Most)