Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Juniorky čeká na kempu i mentální příprava s Marianem Jelínkem. Budeme hledat lídryně a strukturu kádru, říká Poloz

17/11/2021 | reprezentace
Reprezentační sraz mají před sebou kromě ženského A-týmu také juniorky. Ty se sejdou v neděli, během nadcházejícího přípravného kempu poměří síly s výběry Norska, Islandu a Švýcarska. Obměněná sestava, v níž dostanou příležitost mimo jiné i dvě dorostenky, bude v Mariánských Lázních po turnaji pracovat i na silově-rekondiční a mentální stránce, se kterou pomůže také známý kouč Marian Jelínek. Jak vypadá nominace?
Juniorky čeká na kempu i mentální příprava s Marianem Jelínkem. Budeme hledat lídryně a strukturu kádru, říká Poloz

 

Před reprezentačním srazem neminula tým zranění. Co říct k nominaci a složení nominace?

Máme zraněné dvě hráčky ze základního kádru, další dvě se budou připravovat s A-týmem žen, pak máme také některé drobné šrámy. Družstvo, které se sejde, bude obsahovat deset hráček, jež s námi nebyly na posledním mistrovství Evropy. Projdeme proměnou prakticky ze šedesáti procent. Zároveň je potěšitelné, že v naší kategorii dokážeme najít tolik nových holek, o nichž si myslíme, že by v reprezentaci mohly být. Ale poodhalují se tím i tři důležité momenty srazu...

 

Jaké?

Prvně budeme hledat nové lídryně. Čtyři hráčky, které nám vypadly (dvě zranění a dvě nominace do A-týmu) byly oporami na evropském šampionátu, teď se bez nich musíme obejít. Doufáme, že najdeme nové osobnosti, jež tým na turnaji potáhnou. Druhý úkol nás čeká během čtyř herních tréninků, musíme dostat do týmu herní systém, který následně bude potřeba uplatnit v turnaji tak, abychom se všemi třemi soupeři odehráli dobré zápasy. Třetím cílem srazu bude to, co se bude dít až po zápasové části. Čeká nás čtyřdenní rekondiční cvičení v Mariánských Lázních, kde chceme s hráčkami pracovat jak po mentální, tak silově-rekondiční stránce.

 

Zároveň se na sraz lze dívat i optikou, že nové hráčky budou mít šanci se ukázat, je to tak?

Určitě, z části jde o staronové tváře. Dvě, tři, čtyři z holek byly v týmu už dřív, na nominaci před mistrovstvím Evropy se z různých důvodů nedostaly, teď se vrací. Tři až čtyři hráčky jsou úplně nové a pozvali jsme také dvě dorostenky ročníků 2004/05 na levé křídlo, které nám odpadlo vinou zmiňovaných drobných šrámů. Příležitost dostanou tedy i mladší holky. Doufám, že zapadnou do týmu a ukáží, že mají potenciál, který potřebujeme.

 

 

Prověří vás také kvalitní soupeři. Jak vnímáte Norsko, Švýcarsko a Island?

Jsem moc rád, že se spojily turnaje žen a juniorek. Dokonce jsem pomáhal se ziskem norského juniorského týmu, oslovil jsem jejich trenéra, který je můj kamarád. Budeme mít tedy stejné soupeřky jako ženský A-tým. Nechci ale soupeře úplně hodnotit. Téměř vůbec neznáme tým Islandu, Švýcarky jsme sice viděli na evropském šampionátu, avšak mohou mít stejně jako my deset jiných tváří. Norky pak možná dokonce přijedou úplně s novým týmem a budou zkoušet hráčky. Jde o přípravný turnaj a samozřejmě je důležité vidět, na jaké úrovni jsme, ale teprve začínáme cyklus přípravy na letní mistrovství světa. Uvidíme, s čím soupeři dorazí. Každopádně prioritou srazu je to, abychom odehráli kvalitní zápasy a dokázali předvést to, co před turnajem natrénujeme.

 

Ještě zpět k psychice, o níž jste mluvil v úvodu. Mohl byste přiblížit, v čem bude po turnaji spočívat mentální průprava?

Začnu tím, že máme v týmu Martinu Přikrylovou, která sportovní psychologii vystudovala. Nepodaří se nám ji vměstnat na každý sraz, ale tentokrát bude tři dny týmu k dispozici. Dlouhodobě s hráčkami pracujeme v nastavení jejich osobních cílů. A na nedělní večer jsme pozvali také Mariana Jelínka, se kterým spolupracuji řadu let. Naváže na práci Martiny, budou spolu komunikovat a bude nám pomáhat z hlediska dlouhodobých týmových cílů. Tím, že budeme mít obměněný kádr, pomohou tyto seance hledat lídryně, strukturu i hierarchii týmu. A všechno, co pomůže k synergii kádru.

 

Kolik procent výkonu podle vás psychika tvoří?

U mužů a žen je to trochu rozdílné, ale vím jedno... Vhodným, nebo nevhodným slovem se dá všechno pokazit i napravit. To, co řeknete hráčce v určitých situacích, je zásadním vzhledem k jejímu výkonu i jejímu postoji k výkonu. V týmu pak máte dvacet žen, takže to není úplně jednoduché. Ale týmový duch se dá ovlivnit správnými slovy tak, aby celek šlapal, jak má. Dovolím si tvrdit, že v ženském sportu jde ještě o podstatně důležitější funkci než v mužském.

 

Marian Jelínek ve své knize Vnitřní svět vítězů popisuje i práci sportovce se svým vlastním já. Bude s hráčkami řešit jejich přístup individuálně?

On asi ne, na jeho kapacity nedosáhneme. Spolupracuji s ním každopádně 12 let. Vím, co Marian umí a zároveň vím, co po hráčkách vyžaduje. Vůbec se nemám za odborníka v psychologii, ale vím jak je důležité dobře komunikovat s týmem. Proto máme v týmu Martinu, která pracuje i na základě Marianových zkušeností. Koneckonců právě on ji ke studiím dostal, u mě ve Zlíně byla na jeho první přednášce, takže si dovolím říct, že ovlivnil její studijní dráhu. Je každopádně správná osoba na to s hráčkami na této úrovni pracovat. Zejména na dialogu s vnitřním já. Víme, co je důležité a nepochybuji, že se Martině daří přenášet Marianovy myšlenky do praxe. Jsme rádi, že ji máme.

 

Nominace juniorek na mezinárodní turnaj v Chebu (21. listopadu – 1. prosince 2021):

Barbora Doležalová (DHC Slavia Praha), Lucie Drozdová (DHC Plzeň), Anežka Farářová (TJ Sokol Poruba), Lucie Fleková (SHK Kunovice), Štěpánka Hejlová (DHK Zora Olomouc), Denisa Holeňáková (DHC Slavia Praha), Jana Hvozdecká (Handball club Zlín), Charlotte Cholevová (DHK Baník Most, příprava s A-týmem), Kristýna Königová (TJ Sokol Lázně Kynžvart, příprava s A-týmem), Barbora Kroftová (DHK Baník Most), Anna Kubálková (DHK Zora Olomouc), Klára Kubálková (DHK Zora Olomouc), Veronika Kučerová (TJ Sokol Poruba), Natálie Kuxová (DHK Zora Olomouc), Pavlína Lásková (DHC Plzeň), Monika Macháčová (DHK Zora Olomouc), Michaela Malá (DHC Plzeň), Anita Poláčková (DHK Zora Olomouc), Claudia Roupcová (DHK Zora Olomouc), Michaela Smějová (Tatran Bohunice), Adéla Srpová (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Tereza Vostárková (DHC Slavia Praha),

Náhradnice: Michaela Daňková (Handball club Zlín), Sára Drexlerová (HK Hodonín), Tereza Dybalová (TJ Sokol Poruba), Anna Jestříbková (DHC Slavia Praha), Aneta Kavalová (TJ Sokol Poruba), Martina Koudelková (DHC Slavia Praha), Marcela Skácelová (DHK Baník Most), Veronika Štipčáková (SKH Velká n. V.), Adéla Zimová (DHC Slavia Praha)

 

Program turnaje O štít města Chebu