Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Kašpárek dostal v Szegedu důležitou roli. Nabídky má ale z Francie i Německa. "Prvořadá je Liga mistrů," říká tahoun reprezentace

20/02/2021 | Handball+
Zatímco v loňském ročníku Ligy mistrů byl rád za každou minutu na palubovce, v letošní sezoně převzal Stanislav Kašpárek roli jednoho z tahounů Szegedu. Maďarský velkoklub ho chce udržet, dvoumetrového snajpra s dynamitem v levačce však také lanaří mužstva z Francie a Německa. "Jasno chci mít během dvou měsíců. V Szegedu mi dali čas na rozmyšlení. Ostatní kluby také čekají. Nespěchám s podpisem," říká 24letá pravá spojka, o kterou se bude opírat rovněž nový trenér české reprezentace Rastislav Trtík v blížící se kvalifikaci o postup na Euro.
Kašpárek dostal v Szegedu důležitou roli. Nabídky má ale z Francie i Německa. "Prvořadá je Liga mistrů," říká tahoun reprezentace

Pro Handball+ Petr Fojtík, redaktor MF Dnes

Ani trochu netušíte, kam povedou vaše další kroky?

Letos mi končí v Szegedu tříletá smlouva. Nabídli mi její prodloužení. Momentálně to řeším s manažerem. Nabídky mám z Francie, z bundesligy. Jsou to srovnatelné kluby se Szegedem. Je to těžké rozhodování. Čeká mě další krok v kariéře. Chci se rozhodnout správně. Chtěl bych pokračovat v Lize mistrů, to je prvořadé. V Szegedu je jistá. Roli bude hrát herní vytížení, spokojenost. Faktorů je hodně.

 

V Szegedu je vaše pozice pevnější, že? V posledních třech zápasech Ligy mistrů jste dal 17 branek.

Z mého postu odešel po minulé sezoně Jorge Maqueda a zůstali jsme tam s Lukou Stepančičem, který je ale od začátku sezony zraněný. Všechny zápasy jsme odehrál sám, na vytížení si stěžovat nemůžu. Teď už mě trenér dokonce šetří a v obraně hraji třeba jen polovinu zápasu.

 

Ještě zpátky k loňskému ročníku Ligy mistrů. Měli jste ji výborně rozehranou, ale nedostali jste šanci si zahrát o titul. Vnímali jste to jako nespravedlnost?

Připravovali jsme se na vyřazovací boje, ale koronavir to zastavil. Cítili jsme křivdu, ale jinak to udělat nešlo. Final 4 se muselo dohrát kvůli sponzorům. EHF rozhodla, že postoupí první dva z každé skupiny. My jsme skončili třetí. Druhé místo nám uteklo o dva body kvůli tomu, že jsme prohráli v Barceloně, kde jsme celý zápas vedli. Ale to jsme nemohli vědět, že to bude tak důležité. Byli jsme zklamaní, ale už je to pryč.

 

 

O to větší motivace uspět máte letos?

Máme, ale tahle sezona je pro nás hodně komplikovaná. Celý podzim jsme měli kvůli koronaviru velké problémy se dát vůbec dohromady. Ale ambice zůstaly stejné a pořád myslíme na Final 4.

 

Jak moc mužstvo poznamenal covid?

Před začátkem Ligy mistrů dostala půlka týmu koronavir, takže kluci hráli v sedmi, osmi lidech. A takhle se to táhlo až do Vánoc. Až teď hrajeme konečně v plné sestavě, i když dva tři zranění pořád chybí. Ale oproti podzimu je to daleko lepší.

 

Jak jste se s nevyzpytatelným virem vyrovnal vy?

Naštěstí jsem žádné příznaky neměl. Ale nejhorší bylo, že tady v Maďarsku nikdo nevěděl, jak dlouho nemůžeme hrát. Podmínky byly dost přísné. Museli jsme projít hodně testy. Skoro dva měsíce jsme nehráli, zatímco jiní mohli nastoupit po třech týdnech. Bylo hodně těžké se dostat zpátky, protože dva měsíce bez házené jsou strašně dlouhá doba. Také bylo složité se vrátit po nároďáku, kde bylo plno problémů. Ale už jsme zpátky ve stoprocentní kondici.

 

 

Szeged je nabitý světovými hvězdami. Asi největší je Slovinec Dean Bombač, který připomíná herním pojetím i vizáží legendárního Ivana Baliče. Jaký je?

Speciální hráč. Miluje balon, drží ho, rád si hraje s obránci, určuje, co se bude hrát. V útoku se to točí kolem něj. Bombač, to je hrozně moc náznaků. Kolikrát ani my nevíme, co na hřišti udělá.

 

Co brankáři Mikler, Alilovič?

Konkrétně Roli Mikler je strašně pracovitý brankář. V 35 letech má pořád chuť se zlepšovat, což je neuvěřitelné. Kolikrát i na tréninku je těžké překonat tyhle dva brankáře. Alilovič je strašně velký. Szeged má dobře zvolenou kombinaci gólmanů - jeden menší, druhý větší. Nezávidím soupeřům, že musí čelit tak skvělým brankářům.

 

 

Tým vede osmým rokem věhlasný španělský trenér Juan Carlos Pastor. Je skutečně tak impulzivní, jak na první pohled vypadá?

Stejně jako Bombač je speciální. Španěl, nervák. Takového trenéra jsem ve své kariéře nepoznal. Ale dokáže nás perfektně takticky připravit na zápas, nebo naordinovat taktiku. V tom je asi nejlepší na světě. Je perfekcionista a když se mu něco nelíbí, nebo nejde podle jeho plánu, dá to hned najevo.

 

V Maďarsku jste šestým rokem, už jste pochytil něco z maďarštiny?

Jasně. První tři roky jsem žil u Balatonu a tam jsme měli čistě maďarský tým, takže jsem se učil maďarsky. V Szegedu je to úplně jiné, deset různých národností. Převahu mají Balkánci, ale hlavní řečí je angličtina, takže poslední tři roky se moje maďarština nezlepšuje. Překladatele bych dělat nemohl.

 

Maďarská házená to jsou Veszprém a Szeged. Jaká panuje mezi nimi rivalita?

Znám ji z obou stran. Balatonfüredi je farmou Veszprému, to jsem rivalitu vnímal jako obrovskou. Mezi fanoušky je velká, mezi hráči menší. Hodně spolu hrají v nároďácích, nebo přestoupili z jednoho klubu do druhého. Mezi městy a fanoušky to ale hodně jiskří.

 

Jak se to projevuje?

Když hrajeme venku nebo oni u nás, tak fanoušky doprovází policejní hlídky. Nenechají je přiblížit se k sobě, drží je daleko od sebe, aby nenastal konflikt.

 

 

Ještě k reprezentaci. Poté, co jste přišli o mistrovství světa, máte větší motivaci v kvalifikaci o Euro?

Také, ale ještě větší motivací je, že to máme blízko. Pokud postoupíme, hráli bychom v Bratislavě, což by bylo pro fanoušky úžasné. Ale nebude to jednoduché. Ztratili jsme dva kvalifikační víkendy. V dvou cyklech budeme hrát po třech zápasech, což nebude snadné, zvláště v této době.

 

V týmu budou chybět opory Zdráhala s Horákem. Roli lídra byste měl převzít i vy, že?

Věděli jsme, že tihle hráči jednou skončí. Už na mistrovství světa jsme se chystali bez Pavla Horáka. Musíme se s tím vyrovnat. A noví hráči převzít zodpovědnost.