Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

„Dostat se na šampionát je sen,“ říká nejmladší z reprezentantek Königová

19/11/2021 | MS 2021
Nováček na nejvyšších příčkách. Lázně Kynžvart vlétly do své premiérové sezóny v MOL lize ve velkém stylu, na domácí půdě poráží jednoho soupeře za druhým a o body okrádají své soupeře také na jeho palubovkách. Svůj podíl na tom má také Kristýna Königová. Osmnáctiletá reprezentantka a účastnice letošního juniorského mistrovství Evropy ve Slovinsku podává na levém křídle vynikající výkony, s jednačtyřiceti góly je mezi dvacítkou nejlepších kanonýrek celé MOL ligy a také třetí nejlepší střelkyní Lázní Kynžvart.
„Dostat se na šampionát je sen,“ říká nejmladší z reprezentantek Königová

 

Svými výkony si tak řekla o pozornost reprezentačního trenéra Jana Bašného, který talentovanou házenkářku pozval do Prahy na sraz před říjnovým kvalifikačním blokem. Na hřišti se prozatím neukázala, což by se ale mělo změnit. Pozvánka na kemp totiž Kristýnu Königovu neminula ani před světovým šampionátem, s týmem se bude připravovat v Chebu. Čeští fanoušci se tak mohou na debut kynžvartské vycházející hvězdy mohou těšit na tradičním turnaji, kde bude moci mimo jiné zabojovat také o místo v konečné nominaci na Mistrovství světa ve Španělsku, které začíná již za necelé dva týdny.

 

Před sezonou se v Kynžvartu mluvilo o udržení a zabydlení v soutěži, teď jste na pozicích zaručujících play off a navíc se solidním náskokem. Jste z toho v týmu sami překvapení?

Máme z toho velkou radost a jsme šťastní, že se nám to takhle povedlo. Je vidět, že zápas od zápasu naše kvalita stoupá. Překvapení určitě jsme, protože nikdo z nás nečekal, že hned první rok porazíme Slavii nebo Porubu a budeme bojovat s Mostem o druhé místo v tabulce. Před sezonou jsme se v klubu nad představou být o pololetí v čele tabulky spíš pousmívali.

 

Mění se plány a prognózy? Umístění mezi nejlepšími čtyřmi českými týmy se zdá být v tuto chvíli více reálným cílem, než snem…

Náš plán je rozhodně nepolevit, naopak samy cítíme, že play off máme na dosah. V soutěži jsme se už rozkoukaly a myslím si, že by to mohlo vyjít.

 

Zároveň jste stále v Českém poháru, jaké jsou vůbec po losu, jenž vám přiřkl Slavii, ambice v pohárové soutěži?

Do zápasu se Slavií půjdeme s odhodláním se poprat o postup do semifinále. V posledních zápasech se jim daří a okrádají soupeře o body, takže nás nečeká žádný lehký zápas.

 

Vaší velkou silou je domácí prostředí, kde jste dosud neztratily ani bod. Jak se vám hraje na vlastní palubovce?

Máme obrovskou podporu od fanoušků. Na každém zápase máme naplněnou halu a naši fanoušci jsou naším osmým hráčem. Dodávají nám sílu a sebevědomí a díky tomu jsme i silnější. Doma se nám hraje parádně.

 

Teď čistě vy sama, patříte mezi nejlepší střelkyně svého týmu, jak jste se sebou spokojená?

V zápasech dostávám hodně prostoru, kde získávám spoustu zkušeností, což je mé velké plus. Nechci usnout na vavřínech, spokojená jsem, ale pořád je na čem pracovat.

 

Pozorujete, že výkony jak vaše, tak třeba i spoluhráček, postupně rostou?

Ano. Když si to shrnu od prvního zápasu až po ten poslední s Chorzówem, tak je u nás, jak individuálně, tak kolektivně, vidět, že jsme trpělivější, sehranější a více si věříme. Zápas od zápasu se zlepšujeme.

 

Nosíte si „práci“ domů? Váš otec je zároveň majitelem a jednatelem klubu, mluvíte o házené i doma?

Naše rodina má házenou na prvním místě, takže je to jedno z hlavních témat naší konverzace. Nejen mezi mnou a taťkou, ale i mezi babičkou, dědou nebo i tetou, která sama házenou taky hrála. Mám od nich neskutečnou podporu, které si moc vážím.

 

 

 

Jak se těšíte na reprezentační sraz?

Na sraz se moc těším. Jsem ráda, že dostanu další příležitost být součástí A-týmu a ukázat se. Těším se i na holky, které zase po dlouhé době uvidím.

 

Vy už jste s českým seniorským týmem absolvovala sraz, stihla jste do týmu zapadnout?

To ještě úplně ne, s týmem jsem byla v Praze jen dva dny, takže moc času na to pořádně zapadnout nebylo.

 

Přípravou na mistrovství světa bude turnaj v Chebu, jste ráda, že si zahrajete takto blízko vašemu domovu?

Určitě ano. Jsem ráda, že mě bude moci vidět rodina v reprezentačním dresu na hřišti mezi hvězdami naší české házené. Bude to pro ně i pro mě hezký zážitek.

 

Hrajete také o nominaci na mistrovství světa. Vidíte v turnaji třeba i šanci zabojovat o místo?

Budu se rozhodně snažit udělat maximum a ukázat se v nejlepším světle. Samozřejmě vím, koho na svém postu mám a také, že jsem nejmladší. Dostat se na mistrovství je spíš takový sen.

 

Co by pro vás případná nominace a účast znamenala?

Byla by to pro mě velká zodpovědnost. Cítila bych radost, stres, prostě všechny pocity, které si jen dokážete představit.

 

V českém dresu jsme vás mohly několikrát vidět v dorosteneckých a seniorských kategoriích, na co z těchto let vzpomínáte nejraději?

Kdybych měla vypíchnout jeden zážitek, na který si vždy vzpomenu, tak je to léto 2019, když jsme v Itálii vybojovaly 1. místo na EHF Championship, postup na bohužel kvůli covidu zrušený dorostenecký světový šampionát a postup do elitní skupiny. Každý zápas a sraz je pro mě radost a čest, že mohu reprezentovat Českou republiku.