Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

V lednu se uskuteční krajská kvalifikace Házenkářského desetiboje mladších žáků

11/01/2023 | mládež
V sobotu 14. ledna 2023 v Litovli a 21. ledna 2023 ve Velké Bystřici se uskuteční dva kvalifikační turnaje Házenkářského desetiboje chlapců v Olomouckém kraji. Do něj se přihlásilo všech 6 klubů se statutem Sportovního střediska České házené, které mají chlapecké družstvo mladších žáků.
V lednu se uskuteční krajská kvalifikace Házenkářského desetiboje mladších žáků

Házenkářský desetiboj je unikátní projekt Komise mládeže ČSH, ve kterém týmy prokazují nejen svoje dovednosti v běžných utkáních, ale i všestrannější sportovní připravenost. Krajská kvalifikace OLKSH proběhne ve formě dvou turnajů po třech družstvech. V Litovli budou soupeřit 14. ledna Tatran Litovel, Házená Uničov a Sokol Centrum Haná. O týden později pak ve Velké Bystřici Házená Velká Bystřice, HBC Olomouc 1966 a Cement Hranice. 

Vítězové obou turnajů postoupí do regionální kvalifikace, která by měla mít stejný formát turnaje, ale pro 4 týmy. Zástupci Pardubického, kde jsou všeho všude jen 2 kluby s mladšími žáky, však již avizovali, že do regionální kvalifikace žádného zástupce nepošlou. Vítěz této regionální kvalifikace postoupí do celostátního finále naplánovaného na počátek června.

Stejnou soutěž hrají i děvčata, v kraji se ale přihlásila právě dvě družstva Žeravice/Velká Bystřice a Zora Olomouc. Ty se proto přímo utkají až v regionální kvalifikaci s Jihomoravským krajem v Žeravicích 18. února 2023.

No a z jakých disciplín se vlastně Házenkářský desetiboj skládá? Celou polovinu tvoří týmové disciplíny organizované jako vzájemná utkání celků na turnaji:

  1. Hra s celoplošnou osobní obranou,

  2. Shot-outy (tedy samostatné nájezdy),

  3. Hra bez osobní obrany

  4. Aktivita hráčů (tedy rozložení branek mezi co nejvíc hráčů)

  5. Fair-play (soutěž slušnosti dle za žluté karty a dvouminutové tresty).

Další disciplíny jsou pak o individuálních výkonech hráčů, přičemž se týmy seřadí podle součtu nejlepších 10 výkonů svých hráčů. Těmito disciplínami jsou:

  1. Rychlý běh na 2x 15 metrů,

  2. Rychlost hodu ze sedmimetrového hodu měřená radarem,

  3. Odraz snožmo,

  4. Hod míčem na vzdálenost ze stoje a konečně

  5. Překážková dráha.      

V loňském roce náš krajský celek Centrum Haná přivezl z celorepublikového finále v Ivančicích krásné 3. místo.
Zavítejte do Litovle a do Velké Bystřice povzbudit naše soutěžící družstva i v letošním ročníku!