Nizozemsko – Česko 32:18. Po druhé porážce v kvalifikaci se Češkám olympijský sen rozplynul

12/04/2024 | reprezentace
Po čtvrteční porážce se Španělkami čekal na české házenkářky obtížný úkol. Pro uchování naděje na postup do Paříže české hráčky musely nutně vyhrát nad mistryněmi světa z roku 2019, tedy nad Nizozemskem. Holanďanky ale neponechaly nic náhodě a od úvodu zápasu na palubovce dominovaly. Výběr Benta Dahla se tak na olympiádu nepodívá a nic na tom nezmění ani závěrečné nedělní utkání s Argentinou.

Češkám nevyšel vstup do zápasu, který nakonec o všem rozhodl. Po první desetiminutovce svítilo na světelné tabuli po trefě Angely Antje Malestein hrozivé skóre 0:7 a sen se pomalu vzdaloval. První branku českého týmu obstarala až o minutu později Markéta Jeřábková, která se rovněž stala nejlepší střelkyní zápasu.

Holanďanky si v dalším průběhu prvního dějství udržovaly svůj velký náskok. Sedm minut před přestávkou zvyšovala na 15:4 Larissa Nüsser. Poločasové skóre se zastavilo na hodnotě 18:6, když poslední slovo před odchodem do kabin měla znovu Jeřábková.

Podobný obrázek hry nabídl také druhý poločas. České hráčky sice zlepšily hru, ale Nizozemky žádné drama nedopustily. Ve 36. minutě snižovala ze samostatného úniku Veronika Malá na 8:21. Národní tým se dokázal dostat pouze na rozdíl deseti branek, když se o deset minut později prosadila Julie Franková (14:24).

Více zdramatizovat utkání už naše házenkářky nedokázaly. V závěru naopak soupeřky znovu odskočily a po konečném výsledku 32:18 si znovu zajistily postup na Letní olympijské hry v Paříži. Český tým naopak na historický úspěch nedosáhl a pod pěti kruhy bude chybět. V neděli v 15:30 ještě odehraje poslední utkání proti Argentině.

FOTO+TOP: David Švarc

Trenéru české reprezentace Bentu Dahlovi nezbylo nic jiného, než pogratulovat soupeři k postupu: „Zaprvé gratuluji Nizozemsku k dobrému výkonu a dobrému utkání. Zasloužily si hrát v Paříži, jsou jedním z nejlepších týmů. Holky měly své silné momenty, ukázaly, že umíme zatlačit i na favority. Na konci to je jen o zkušenostech a kvalitě přihrávek a všech činností okolo. Není to jednoduché, na tomhle je třeba pracovat několik let. Hráčky se musely vyhecovat k tomu nejlepšímu výkonu a tentokrát byl vidět rozdíl. Pracovali jsme tvrdě před zápasem, abychom změnili mentalitu hráček. Dělali jsme spoustu jednoduchých technických chyb. Nemohu ani vysvětlit, jak to bylo možné. V tom velkém obrázku jsem na hráčky pyšný, jak se prezentovaly na mistrovství světa a pokračovaly dále, aby se kvalifikovaly na EURO. Na druhou stranu olympijská kvalifikace není žádný malý turnaj. Jen malá část hráčů se může olympiády zúčastnit.“

Těžko hledala slova také brankářka Petra Kudláčková. „Myslím, že se nám olympijský sen rozplynul už ve čtvrtek, když jsme prohrály se Španělkami. Nizozemky jsou přece jenom těžký kalibr. Je to vlastně druhý zápas, kdy jsem si to prohrály v prvním poločase. Nevím, nedokážu říct, jestli na nás dolehla tíha okamžiku. Zní to možná jako výmluva, možná ne. Vůbec nevím, co se stalo. Po poločase jsme se stále snažily do toho šlápnout, říkaly jsme si, že konec bude až v neděli, ale prostě to nevyšlo.“

OLYMPIJSKÁ KVALIFIKACE | Nizozemsko - Česko 32:18 (18:6)

Nizozemsko: ten Holte, Duijndam – Abbingh, Dulfer 1, Haggerty, Hendrikse, Housheer 6, Malestein 7, Molenaar, Nüsser 4, Polman, Smits, Sprengers 2, van der Heijden 3, van der Vliet 2, van Wetering 7

Česko: Kudláčková, Novotná – Desortová, Dresslerová, Franková A., Franková J. 2, Cholevová 2, Jeřábková 8, Kordovská, Kovářová, Kuxová, Malá 4, Stellnerová, Stříšková, Šustáčková 1, Zachová 1