Česko – Španělsko 21:31. Těžká premiéra. Národní tým prohrál na úvod kvalifikace o deset branek

11/04/2024 | reprezentace
České házenkářky ve čtvrtek večer poprvé v historii samostatného státu nastoupily do olympijské kvalifikace. Premiéra měla nakonec ovšem hořkou příchuť. Národní tým neustál druhou polovinu úvodní půle, kdy si Španělky postupně vybudovaly kritický náskok, ač se výběr trenéra Benta Dahla snažil manko umazat, recept na soupeřky nenašel. Národní tým prohrál v debutu rozdílem deseti branek 21:31 a v pátek vyzve Nizozemsko.

Začátek utkání přitom vypadal velmi nadějně. Češky se soupeře držely, v sedmé minutě dokonce vedly 4:3 po gólu Charlotte Cholevové. Španělky čekaly na svoji šanci a ta přišla, během pár minut otočily vývoj duelu na svou stranu (7:5), svůj důraz v cestě k zakončení přitom dvakrát předvedla i zkušená Mireya González Álvares.

Následovala pasáž mezi 14. a 18. minutou, kdy se utkání zlomilo v prospěch domácího celku. Španělky vstřelily pět rychlých branek za sebou, opařený národní tým naopak v koncovce neuspěl. Naději se snažily probudit Anna a Julie Frankovy, jimž se podařilo skórovat, snižovaly tím ovšem manko na šest zásahů.

Španělky si pohlídaly také závěr poločasu. Přidaly další čtyři branky, do šaten se tak odcházelo za stavu 19:10 ve prospěch hráček z Pyrenejského poloostrova. „Obrana rozhodně nefungovala tak, jak jsme chtěly. A nedávaly jsme zároveň současně vyložené šance,“ vrátila se k první polovině Charlotte Cholevová.

FOTO+TOP: David Švarc

Češky bojovaly a po pauze vyrovnaly herní obraz. Ztrátu se jim ovšem odmazávat nedařilo. Španělsko pokračovalo od povedené pasáže v prvním poločasu uvolněně a díky kvalitě i zkušenostem si pečlivě střežilo vedení.

Češkám se nakonec zvrátit osud nevydařeného duelu nepovedlo, osudovou pasáží se stala druhá polovina úvodního poločasu. V úvodním utkání olympijské kvalifikace nakonec národní tým padl se Španělskem 21:31.

„Není se na co vymlouvat. Jsme zklamané, ale Španělky byly jednoznačně lepší,“ uznala po utkání kvalitu soupeřek nejlepší střelkyně českého týmu Charlotte Cholevová. „Soupeřky dobře využily svoje zkušenosti. My jsme potřebovali být na svém výkonnostním topu a to se nestalo,“ uzavřel trenér národního týmu Bent Dahl.

OLYMPIJSKÁ KVALIFIKACE | ČESKO – Španělsko 21:31 (10:19)

Česko: Novotná, Kudláčková – Cholevová 7, Franková A. 2, Franková J. 2, Jeřábková 2, Kovářová 2, Stellnerová 2, Desortová 1, Malá 1, Šustáčková 1, Zachová 1, Dresslerová, Kordovská, Kudláčková, Kuxová, Novotná, Stříšková

Španělsko: Castellanos, Zoqbi – González Álvarez 7, Fernández 4, López 4, Cabral Barbosa 3, Gutiérrez Bermejo 3, López  Jimenez 3, Arcos 2, Arderíus 1, O'Mullony 1, Ortega 1, Delgado 1, Tchaptchetová 1, Echeverri, Gassama