Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Kvalifikace o MS 2025: Češi se utkají s Rumunskem, doma budou hrát odvetu

27/01/2024 | reprezentace
Je rozhodnuto. Češi se o mistrovství světa 2025 utkají v barážovém dvojzápase s Rumunskem, první duel se odehraje u soupeře, druhý pak na domácí půdě. Oficiální hrací termíny jsou středa a čtvrtek 8.-9. května a sobota s nedělí 11.-12. května 2024.
Kvalifikace o MS 2025: Češi se utkají s Rumunskem, doma budou hrát odvetu

Evropská část kvalifikace o mistrovství světa přinese celkem 11 zápasů. Šampionát bude hostit trojice zemí: Dánsko, Norsko a Chorvatsko, odehraje se mezi 14. lednem 2025 – 2. únorem 2025.

Národní tým byl tažen z osudí jako nasazený celek v první polovině losu společně s Rumunskem z druhého výkonnostního koše. Soupeř bude hostit první utkání, rozhodující odveta se odehraje v České republice.

„Je to určitě silný, ale hratelný soupeř. Úplně jsem se neohlížel na to, co bych si při losu přál. Myslím, že bude důležité, abychom se soustředili na naši hru. To bude ten nejdůležitější aspekt v tom, jestli dokážeme přes Rumunsko postoupit, nebo ne," komentoval pivot národního týmu Vít Reichl.

Rumunská házená je podle něj fyzicky založená. „Mají španělského trenéra, dá se očekávat aktivní obrana, o kterou se snažíme i my. Mistrovství světa je pro nás každopádně velký cíl," přiznává. „Poslední šampionáty jsme se na něj nedostali a myslím, že teď po EURU máme všichni v hlavách, že bychom se chtěli fanouškům trochu více odvděčit a postoupit. A také ukázat, že házenou hrát umíme.“

Rumunsko skončilo na letošním německém evropském šampionátu poslední ve skupině B, kde se střetlo s Chorvatskem, Rakouskem a Španělskem. Český národní tým byl třetí za Dánskem a Portugalskem ve skupině F.

Foto + Foto TOP: Ivo Dudek (Česká házená)

Oficiálními hracími dny kvalifikace o mistrovství světa jsou středa a čtvrtek 8.-9. května a sobota s nedělí 11.-12. května 2024. Přesné termíny budou upřesněny v nejbližší době.

„Rumunsko je opravdu nebezpečný tým, zejména na domácí půdě, s různými typy obrany i fyzickými hráči. Je to soupeř, kterého musíme respektovat a budeme si muset na něj dát pozor. Los je takový, jaký je. Nejdůležitější je náš tým, aby se na baráž dobře připravil a aby se připravil na každou minutu z obou utkání na sto procent," komentoval los trenér Xavier Sabate.

„Hraje se 120 minut a po prvním zápase určitě nebude rozhodnuto. Bezpochyby je důležité, že budeme mít za zády během druhého utkání fanoušky. Budeme to potřebovat. Věřím, že vytvoří skvělou atmosféru jako pokaždé, když hrajeme na domácí půdě," pokračuje španělský stratég. „Musíme pokračovat ve zlepšování a hráči musí být zdraví. Potřebujeme být dobří v každém jednom momentu dvojzápasu,“ uzavřel.

První fáze kvalifikace o MS 2025

Estonsko – Ukrajina
Finsko – Litva
Belgie – Itálie
Slovensko – Izrael

Rozpis druhé fáze kvalifikace o MS 2025

Finsko / Litva – Maďarsko

Belgie / Itálie – Černá Hora

Řecko – Nizozemsko

Rumunsko – Česko

Španělsko – Srbsko

Faerské ostrovy – Severní Makedonie

Portugalsko – Bosna a Hercegovina

Island – Estonsko / Ukrajina

Polsko – Slovensko / Izrael

Gruzie – Rakousko

Země, které mají jistou účast na MS 2025: Chorvatsko, Dánsko, Norsko, Francie, Německo, Švédsko

Nasazení do losu – 1. koš:

Rakousko, Česko, Španělsko, Maďarsko, Island, Severní Makedonie, Černá Hora, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko

Nasazení do losu – 2. koš:

Bosna a Hercegovina, Faerské ostrovy, Gruzie, Řecko, Rumunsko, Srbsko, Švýcarsko, 4 postupující z první fáze kvalifikace

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)