Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házenkářky se o MS 2021 utkají se Švýcarkami, začnou doma

22/03/2021
České reprezentantky se v druhé fázi kvalifikace o postup na mistrovství světa 2021, které bude letos v prosinci hostit Španělsko, utkají ve dvojzápase s týmem Švýcarska. Rozhodl o tom pondělní los ve vídeňském sídle EHF.
Házenkářky se o MS 2021 utkají se Švýcarkami, začnou doma

 

Týmy, které se neúčastnily prosincového mistrovství Evropy, se o šanci zabojovat o letenku na mistrovství světa utkaly o víkendu v turnajích první fáze kvalifikace. Z ní postoupila desítka nejlepších, která byla do losu nasazená do druhého koše, účastníci EURA - tedy i český tým - do losování druhé kvalifikační fáze nastupovali z koše prvního.

České házenkářky se svého soupeře dozvěděly mezi prvními. Los jim přisoudil Švýcarsko a jelikož byly Češky z osudí vylosovány jako první, odehrají doma první utkání z dvojzápasu.

„Los je pro nás určitě přijatelný. V osudí byly týmy, které jsou určitě silnějšími protivníky, byla tam ale i družstva slabší,“ okomentoval los trenér Jan Bašný. „Velmi silným soupeřem by byly například Rakušanky,“ zmínil konkrétního protivníka český trenér, který ale Švýcarsko rozhodně nepodceňuje.

Proti švýcarskému týmu nastoupily české reprezentantky v uplynulých letech dvakrát během přípravného mezinárodního turnaje O štít města Chebu. Vždy dokázaly soupeře porazit.

„Švýcarský tým ale udělal za poslední roky velký progres. V první fázi kvalifikace teď remizoval s Běloruskem a to v běloruském Minsku. To je velmi dobrý výsledek, Bělorusky mají dobrý tým,“ zmínil víkendový výkon Švýcarska trenér Bašný. V Minsku Švýcarky remizovaly s domácím týmem 25:25 a v dalším zápase vyhrály nad Faerskými ostrovy 26:18.

Přestože švýcarská reprezentace ještě nikdy nenastoupila na mistrovství světa ani na mistrovství Evropy, kvalita jejího reprezentačního výběru roste. „Musíme si na ně dát velký pozor. Švýcarsko má plán rozvoje, program práce s mladými hráči a zlepšení se projevuje u ženských i mužských švýcarských reprezentací. To se ukázalo i na mistrovství světa v Egyptě, kam jeli Švýcaři jako náhradníci a vůbec se tam neztratili. Svou kvalitu nám ukázaly Švýcarky i na turnaji v Chebu,“ připomněl Bašný.

 

Veronika Mikulášková v souboji se švýcarskou obranou na turnaji v Chebu v roce 2019.

 

Češky by měly dvojzápas rozehrát v domácím prostředí. „To je někdy označováno za nevýhodu. Podle mě to nevýhoda není, záleží na tom, jak si rozehrajeme první zápas, je to padesát na padesát. Navíc v situaci, kdy se hraje bez diváků, se výhoda domácího prostředí trochu stírá,“ dodal Bašný.

O tom, kde budou utkání odehrána, se bude jednat v dalších dnech. Jak na švýcarské, tak na české straně totiž může do plánů zásadně promluvit koronavirus a s ním spojená vládní opatření platná nejen v České republice, ale také v dalších evropských zemích, v nichž působí jednotliví členové reprezentačních týmů.

První kolo kvalifikačních zápasů je stanoveno na termín 16. nebo 17. dubna, odvety budou sehrány ve dnech 20. nebo 21. dubna.

 

Dosavadní výsledky zápasů mezi Českou republikou a Švýcarskem

listopad 2019: Česko – Švýcarsko 35:30

listopad 2018: Česko – Švýcarsko 34:25

listopad 2017: Česko - Švýcarsko 29:22

březen 2013: Česko - Švýcarsko 32:19

listopad 2003: Švýcarsko - Česko 23:32

listopad 2003: Švýcarsko - Česko 29:29