Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Los kvalifikace na EURO 2026: Češi se utkají s Chorvatskem, Belgií a Lucemburskem

21/03/2024 | reprezentace
Los rozhodl. Česká republika se utká v kvalifikaci o mužské EURO 2026 s Chorvatskem, Belgií a Lucemburskem. „Bude to zajímavé. Musíme ke každému zápasu přistupovat s respektem, jde o kvalitní týmy," komentoval trenér národního týmu Xavier Sabate. Čtyřčlenná skupina odstartuje v listopadu letošního roku, šampionát se pak uskuteční mezi 15. lednem a 1. únorem 2026.
Los kvalifikace na EURO 2026: Češi se utkají s Chorvatskem, Belgií a Lucemburskem

Kvalifikaci odehraje celkem 32 týmů, rozděleny byly do výkonnostních košů podle aktuálního rankingu národních týmů. Na závěrečný šampionát postoupí dvacet celků, z každé skupiny se přímo kvalifikují dva nejlepší a následně také čtyři nejúspěšnější týmy z třetích míst.

Češi si v rámci skupiny 5 zahrají s Chorvatskem, Belgií a Lucemburskem. „Je to určitě zajímavá skupina. Všechny týmy patří mezi kvalitní soupeře, ale myslím, že všechny zápasy budou hratelné. Jsem s losem spokojený, věřím, že máme velkou šanci uspět," řekl Matěj Klíma. Osobně se s žádným ze soupeřů nepotkal. „Bude to pro mě zase něco nového. Těším se a pokusíme se o co nejlepší výsledek.“

Foto + Foto TOP: Ivo Dudek, Hana Vrbková (Česká házená)

Belgie s Lucemburskem může být malou neznámou. „Na druhou stranu také nastupují v kvalifikacích, takže si budeme moct rozebrat na videu. Nejsilnější bude určitě Chorvatsko, vyměnilo teď trenéra a porazilo Německo v kvalifikaci o olympiádu," pokračoval hráč bundesligového Lipska. „Kvalifikace začíná až za několik měsíců a záležet bude také na momentální formě. Každopádně myslím, že máme velkou šanci se dostat opět na EURO.“

„Chorvatsko je tvrdě hrající tým s velkou kvalitou v podobě řady hráčů se zkušeností z top lig světa. Belgie možná nemá až tolik známých házenkářů, ale probojovala se na mistrovství světa 2023 a v bráně se může opřít o zkušeného brankáře Jefa Lettense. O Lucembursku v tuto chvíli nemáme tolik informací, víme však, že každý zápas bude rozhodující," uvědomoval si trenér Xavier Sabate.

Podle něj bude skupina atraktivní. „Bude to zajímavé. Každé utkání národního týmu je možnost se posouvat dál. Podařilo se nám zapojit víc hráčů do dynamiky reprezentace. Zvyšuje se konkurence, což může být do budoucna pozitivní," pokračoval španělský kouč.

EHF EURO 2026 se odehraje v Norsku (Oslo), Švédsku (Kristiansand, Malmö) a Dánsku (Herning) mezi 15. lednem a 1. únorem 2026. Účastnit se ho bude 24 zemí. Kromě hostitelských zemí má jistou místenku na šampionátu také Francie, která ovládla letošní mistrovství Evropy.

Kvalifikace o EURO 2026:

Skupina 1: Slovinsko, Severní Makedonie, Litva, Estonsko
Skupina 2: Maďarsko, Černá Hora, Slovensko, Finsko
Skupina 3: Island, Řecko, Bosna a Hercegovina, Gruzie
Skupina 4: Španělsko, Srbsko, Itálie, Lotyšsko
Skupina 5: Chorvatsko, Česko, Belgie, Lucembursko
Skupina 6: Nizozemsko, Faerské ostrovy, Ukrajina, Kosovo
Skupina 7: Německo, Rakousko, Švýcarsko, Turecko
Skupina 8: Portugalsko, Polsko, Rumunsko, Izrael

Hrací termíny kvalifikace o mužské EURO 2026

1. kolo: 6.-7. listopadu 2024
2. kolo: 9.-10. listopadu 2024

3. kolo: 12.-13. března 2025
4. kolo: 15.-16. března 2025

5. kolo: 7.-8. května 2025
6. kolo: 11. května 2025(18:00 SELČ)

Nasazení do košů pro kvalifikaci:

Koš 1: Německo, Španělsko, Maďarsko, Chorvatsko, Island, Slovinsko, Portugalsko, Nizozemsko

Koš 2: Rakousko, Černá Hora, Srbsko, Polsko, Česko, Severní Makedonie, Faerské ostrovy, Řecko

Koš 3: Bosna a Hercegovina, Slovensko, Belgie, Švýcarsko, Rumunsko, Litva, Ukrajina, Itálie

Koš 4: Finsko, Izrael, Estonsko, Gruzie, Turecko, Lucembursko, Kosovo, Lotyšsko