Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Memoriál Zdendy Tůmy – nová tradice v ledečské házené

27/01/2023 | DŮLEŽITÉ!, mládež, ostatní/různé, rozhodčí a delegáti, soutěže, svaz, trenéři
Téměř přesně rok po úmrtí Zdeňka Tůmy se v ledečské hale uskutečnil 1. ročník házenkářského Memoriálu Zdeňka Tůmy v kategorii mužů. Už samotný název akce napovídá, že šlo hlavně o vzpomínku na našeho kamaráda a dlouholetou ústřední postavu ledečské, ale také české házené. Proto také nebyla o účastníky nouze. Do turnaje se tak zapojily nejen všechny týmy kraje Vysočiny, kde Zdeněk působil jako předseda krajského svazu, ale i sousedé a spřátelené kluby. Do těsných dresů se tak navlékli i bývalý hráči nebo aktivní „starý páni“. Věk hráčů se pak pohyboval v úctyhodném rozmezí 17 - 52 let.
Memoriál Zdendy Tůmy – nová tradice v ledečské házené

Kromě místního týmu, který se pro tuto příležitost rozdělil na „starý“ a „mladý“, se zúčastnila ještě družstva ze Zruče nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Nového Veselí, Dolní Cerekve, Velkého Meziříčí a Sparty Praha, která je již tradičním působištěm ledečáků naplavených v hlavním městě. Na palubovce se tak vystřídalo více než 100 hráčů a v hledišti se místo hledalo jen těžko. 

Turnaj zahájili čestní hosté. Prezident Českého svazu házené pan Ondřej Zdráhala v úvodním proslovu připomněl Zdendovu zásluhu při vzniku regionálních krajských svazů a náboru nových hráčů. Zavzpomínali na něj i starostka města paní Hana Horáková a bratr a člen předsednictva ČSH pan Martin Tůma.

Zdeňkův bratr a člen exekutivy ČSH Martin Tůma při čestném výhozu turnaje

I když je zřejmé, že sportovní výsledky nebyly na této akci to nejdůležitější, musíme připomenout, že pohár za první místo si odvezli hráči Nového Veselí, kteří ve finále porazili příjemné překvapení turnaje, vítěze druhé skupiny - domácí dorostence. 

Poděkování patří všem, kdo se podíleli na organizaci turnaje. Za všechny jmenuji Lenku a Honzu Peškovi a jejich pořádný kus práce. Dále děkujeme starostce Haně Horákové za patronát nad turnajem a ceny, rozhodčím Lucii Sochůrkové, Markétě Růžkové, Ondrovi Zahálkovi a dvojici Jiří Dolejší starší a mladší, kteří celý turnaj odpískali perfektně jen „za pivo a párek“, paní ředitelce Ivaně Vitiskové za vstřícnost a Petru Drahokoupilovi za pomoc silně nad rámec povinného.

Po turnaji se v přeplněné Kaskádě sešly všechny generace házenkářů, aby na Zdendu zavzpomínali, připomněli si jeho nesmrtelné hlášky a nezapomenutelné zážitky s ním. Všichni se shodli, že budou rádi, když původně smutná vzpomínka přeroste v hezkou sportovní tradici. 

Za ledečskou házenou s velkou pokorou                                            
Honza Drápela 

Autor: Pavel Vrbka