Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Metodik ČSH Martin Tůma působil jako lektor v Zimbabwe: Uvědomuji si, jaká je výhoda se opřít o historii

05/12/2022 | ostatní/různé, svaz
Nevšední cesta. Metodik Českého svazu házené PaedDr. Martin Tůma PhD. se vydal na konci října do Zimbabwe, kde v rámci turnaje IHF Trophy zóny 6 působil jako lektor IHF. Pracovní pobyt v jihovýchodní Africe má přitom velký přesah.
Metodik ČSH Martin Tůma působil jako lektor v Zimbabwe: Uvědomuji si, jaká je výhoda se opřít o historii

Hodnota mezinárodní zkušenosti v rámci projektů IHF je jasná. „Akce pro místní trenéry bývají hodně prospěšné. Zjišťují, jaká je u nás organizace systému. Hledají inspiraci pro sebe,“ vysvětluje Martin Tůma. Zároveň jde také o nové poznatky o různých stylech házené i spolupráci se světovou federací. „Pro nás jsou přínosem kontakty. Na základě získaných zkušeností lze pochopit, proč jsme dostali od Mezinárodní házenkářské federace cenu za rozvoj házené. Aktivně se na něm podílíme, což je důležité také v porovnání s jinými sporty,“ pokračuje.

Podobných turnajů mezi chlapci v juniorské i dorostenecké kategorii proběhlo v říjnu několik, a to zdaleka nejen v Africe. Evropské skupiny se účastnily třeba Albánie, Malta, Gruzie, Velká Británie a Bulharsko. V už zmiňované africké zóně 6 si zahrály pořadatel ze Zimbabwe, Zambie, Jihoafrická republika, Malawi, Lesoto a Eswatini (Svazijsko). První celek tabulky si zajistí šanci na účast v kontinentální kvalifikaci o mistrovství světa.

„Je to projekt pro země, které mají menší šanci kvalifikovat se na MS. K hlavním cílům patří umožnit těmto státům mezinárodní setkávání,“ pokračuje Tůma. Zásadní je také již zmiňovaná lektorská činnost, protože pomůže ve vzdělávání tamních trenérů i rozhodčích, kteří měli během turnaje také svůj kurz. „Za malý osobní úspěch považuji, že jsem byl v roce 2014 v Zambii a na střídačkách dvou týmů teď po osmi letech stáli lidé, kteří tehdy prošli našimi kurzy.“

Úloha vyučujících není až tak jednoduchá, jak se může zdát. „Pro lektora je vždy složité udělat rozumnou náplň kurzu. Musí pracovat s velmi rozdílnou úrovní účastníků. Někteří již absolvovali předchozí kurzy, mají informace o dění ve světové házené, dá se s nimi pracovat jako na běžných mezinárodních kurzech, druzí naopak ještě mají problémy se znalostí základních jevů v házené, například principů tréninku nebo pravidel,“ vysvětluje Tůma.

Každý den účastníci navštívili dvě lekce, celkem tedy osm, posléze psali test ze znalostí. „Když všechny povinnosti splní, dostanou certifikát za účast a absolvování,“ doplňuje metodik Českého svazu házené, který vedl pět teoretických lekcí a dvě praktické.

Některé z nich provázely i úsměvné historky. „Měl jsem na přání účastníků připravenou ukázku, jak pracovat s obranným systémem 0-6. Z avizovaného demonstračního týmu ovšem přišli pouze čtyři hráči, takže jsem byl nucen improvizovat.“ Jinak ale akce splnila účel. V mužských kategoriích jsou vzorem pro ostatní africké země ty na severu kontinentu. Špičkové házenkářské týmy v Africe byly koloniemi Francie (severní a rovníková Afrika, pozn. red.) a dodnes využívají jako vzor její školský systém, kde je házená v programech zastoupena. Naopak v jihovýchodní Africe, která byla kolonií Velké Británie, dosud funguje britský systém školství a házená mezi vybranými sporty nefiguruje. „To, že má na jihu Afriky nejlepší výkonnost má Angola a Mozambik je důsledkem toho, že byly původně portugalskými koloniemi a inspirují se školským systémem se zastoupením házené. Alespoň tak to vnímám já. Jsem jeden z těch, kteří tvrdí, že bez pomoci systému vzdělávání se nemůže sport rozvíjet. První kroky jdou přes školní tělesnou výchovu.“

„Vždy si při mých cestách uvědomím, jak velká výhoda je, že se můžeme opřít o historii a máme na co navazovat,“ uzavírá Tůma. Celý turnaj byl streamován na webových stránkách IHF, nyní ho lze dohledat v záložce Competition – IHF Trophy Zone 6.

Foto + foto TOP: Archiv Martina Tůmy