Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

MS U20: Česko – Slovinsko 26:23. Splněný cíl zahalený smutkem, výhra Německa odsunula juniorky mimo postup

28/06/2022 | reprezentace
Třetí výhra v řadě, další povedený výkon, ale přesto obrovský smutek. Češky porazily na světovém šampionátu čtyři soupeře z pěti, přesto jim však o skóre unikl postup do čtvrtfinále. Nic na tom nezměnila ani úterní výhra 26:23 nad domácím Slovinskem, emotivní večer rozsekl výsledek duelu Německa s Angolou.

Do utkání se Slovinskem vstupovala reprezentace s jasným cílem, cokoliv jiného než výhra by s předstihem ukončilo naděje na vysněné čtvrtfinále. Češky odstartovaly duel skvěle, v úvodních deseti minutách nasázela čtyři góly Kuxová, pak se navíc ozvala nejlepší střelkyně národního týmu Charlotte Cholevová. Po třetině duelu vedla parta kouče Dušana Poloze 10:7, Slovinky ale dotahovaly.

„Vedení se projevilo v uspokojení, úbytku pohybu a nasazení. Soupeřky nás dotáhly, pak jsme zase odskočili do čtyřgólového náskoku, zase nás dotáhly a tak dále. Vypadalo to, jako kdybychom si utkání hlídali, ale úplně jistý jsem si tím nebyl," přiznal trenér Dušan Poloz. Hráčky ovšem zmobilizovaly síly a první půli ukončily za vedení 17:13. Sen byl zase o něco blíž.

Po pauze se domácí tým za hlasité podpory diváků čtyřmi rychlými brankami dral za vyrovnáním, Češky zásluhou rychlých útoků Smějové, Kubálkové a Kroftové tlak ustály. „Těžko říct, kde byl rozhodující moment. Máme určité herní šablony a dokud jsme je dodržovali, vytvářeli jsme si z nich šance. Ve druhé půli přišlo pár zákroků a tři rychlé kontry na 21:17. Tím jsme si vytvořili polštář," hledal trenér důvody vedoucí k vítězství.

„Rozhodla tvrdá obrana, zachovaly jsme klidnou hlavu a týmovost," měla jasno Natálie Kuxová. „Málokdy se nám podařilo, už si ani nepamatuji kdy naposledy, že bychom vyhrály dva zápasy po sobě. Teď máme tři. Dokázaly jsme si, jak silný tým jsme,“ dodala levá spojka, která se v utkání prosadila hned šestkrát.

Druhý, na góly výrazně chudší poločas, nakonec dopadl pro národní tým dobře. Srpová jistými zákroky v závěru spoluhráčky podržela a na opačné straně hřiště pálila Kubálková, Daňková i Holeňáková.

„Máme radost, že jsme to dotáhly do vítězného konce. Síly ubývaly, ve středu je den regenerace, takže doufáme, že další dny dopadnou dobře," věřila Barbora Kroftová, která pečetila v samotném závěru výhru 26:23. Pak ale české barvy zahalil smutek, Němky totiž porazily Angolu vysoko 33:21 a díky lepšímu skóre postoupily do čtvrtfinále. Národnímu celku nestačily ani čtyři vítězství z pěti utkání a skalpy favorizovaného Rumunska, Slovinska a právě Německa, výběr Dušana Poloze si zahraje o 9.-12. místo.

Česko – Slovinsko 26:23 (17:13)

Česko: Srpová, Spurná – Königová, Melicharová, Daňková (2), Farářová, Kuxová (6), Vostárková, Holeňáková (1), Drozdová, Kroftová (7), Kubálková (3), Lásková, Cholevová (5), Machačová (1), Smějová (1)

Slovinsko: Dajič, Kuralt – Barukčič, Kolobarič, Žener (2), Zulič (4), Tomc, Ocepek (4), Novak (8), Kogovšek, Markovič (1), Hilj, Taeng, Černigoj, Dobnik (1), Klemenčič (3)