MS U18: Česko – Brazílie 28:28. Češky v napínavé koncovce urvaly bod

01/08/2022 | reprezentace
Nervy až do závěrečné sirény. Češky si v posledních vteřinách zajistily na mistrovství světa třetí bod, když Simona Schreibmeierová srovnala v zápase s Brazílií last minute na 28:28. Nejlepší střelkyně duelu táhla národní tým přesnými ranami v celém průběhu, přísné parametry snesly také výkony brankářek. O postupu do vyřazovací fáze stále není jasno, definitivní rozhodnutí přijde až v posledním hracím dni. Zápas s Norskem je na programu v úterý od 18:30 a vysílat ho opět bude stanice Sport 1.

Vstup do utkání měly lepší Brazilky, které hned v první minutě skórovaly a po chybě českých hráček odskočily do dvougólového vedení. Národnímu týmu následně pomohla třikrát branková konstrukce, která slibné tažení Brazilek opakovaně zastavila. Poté dva přesné pokusy Anny Kubálkové srovnaly stav na 2:2. Hra následně byla vyrovnaná až do 11. minuty, kdy si zásluhou Any Dos Santoz házenkářky z Jižní Ameriky vzaly dvoubrankové vedení zpět.

Šanci na vyrovnání měly dorostenky v 16. minutě, avšak rána Simony Schreibmeierové gólem ještě neskončila. O chvíli později už se levá spojka nemýlila, když proměnila sedmičku a upravila stav na 10:10. Poté následovalo oslabení národního týmu, útočná fáze se ale paradoxně Brazilkám vůbec nedařila. Do trháku se v 19. minutě dostala Simona Horáková a následně na 12:11 zvyšovala dělovkou z dálky Simona Schreibmeirová.

Brazilky se vzápětí dostaly zpět do tempa a znovu překlopily vedení na svou stranu. Navíc Karolína Rajová nehrála podle pravidel, za což vyfasovala dvouminutový trest. Tentokrát zvládly soupeřky výhodu lépe.

Přesilovou hru okusily ve 27. minutě i Češky, ale ta gólovou smršť zrovna nepřinesla. Úvodní pasáž tak skončila 18:16 z pohledu Brazilek.

Štěstí českým hráčkám nepřálo ani na počátku druhého poločasu, dvakrát orazítkovaly tyč. Ve 36. minutě se národní tým dočkal vyrovnání, Simona Schrebmeierová se nemýlila a sedmičkou rozvlnila síť. Hned poté otočila vývoj na 20:19 Anna Kubálková.

Následně se režie hry ujaly Brazilky a čtyřmi góly odskočily na 20:23. Avšak české reprezentantky se nevzdávaly a dokázaly se vrátit do zápasu zpět. Skvělými zákroky se blýskla Patricie Wizurová, která držela naděje národního týmu na dobrý výsledek. Stav 27:27 vydržel až do 59. minuty, kdy přesně zamířila Julia Rodrigues a posunula Brazilky do jednobrankového vedení.

Necelých deset vteřin před závěrečnou sirénou přišel blesk z čistého nebe, když bod výběru Michala Červenky zařídila nejlepší střelkyně českého týmu Simona Schrebmeierová. Utkání tak skončilo 28:28. „Zápas hodnotím rozhodně kladně, ukázaly jsme si, že umíme hrát i s americkou házenkářskou velmocí, jako je Brazílie. Koncovku jsme zvládly a urvaly bod," těší remíza brankářku Patricii Wizurovou.

O konečné pozici v tabulce se rozhodne až v posledním zápase s Norskem, který určí druhý postupující tým do vyřazovací fáze. „ S Norkami jsme hrály na turnaji v Rumunsku, takže už víme, jakou hrají házenou," zmiňuje Schreibmeierová.

„Podržíme se v útoku i v obraně. Budeme bojovat a půjdeme si pro další dva body," burcuje česká reprezentantka.

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „Máme za sebou další vyrovnané utkání. S obrovskou týmovou silou a energií v zádech jsme se zvládli do zápasu několikrát vrátit, naposledy jsme otáčeli nepříznivé skóre v polovině druhého poločasu. Povedlo se nám to a vyrovnané utkání skončilo asi spravedlivou remízou. Vidím zlepšení téměř ve všech směrech. V útoku jsme přidali pohyb a do šancí jsme se dostávali. Obrana ve spolupráci s brankářkou ve druhém poločase snesla přísná měřítka. Máme tak na co navázat a do zítřejšího duelu s Norskem můžeme jít s hlavou nahoru.“

MS U18: Česko - Brazílie 28:28 (16:18)

Česko: Wizurová, Stojarová – Horáková (1), Jirásková, Kubálková (3), Gabrhelová (4), Rajová, Protivová, Šimková (1), Schreibmeierová (10), Schüllerová (1), Jestříbková (2), Vávrová (2), Mrózková (2), Mazánková (2), Řádová

Brazílie: Navarro, Queiroz – Rodrigues (8), Jorge, Borne (1), Da Cruz G. (2), Rosa (9), Oliveira (2), De Oliveira, Dos Santos (2), Borges (3), Machado, Kaefer, Da Cruz A., Soares, E Silva (1)