Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Ženský šampionát pohledem Zachové i experta Krejčíře: Umístění odpovídá našemu postavení

27/12/2021 | reprezentace, MS 2021
Postup ze skupiny a dvě vítězství. České házenkářky dokázaly na světovém šampionátu přetlačit Slovensko s Kongem, další body už ale nepřidaly. Jak viděl výsledky i výkony národního týmu zkušený trenér a expert Lubomír Krejčíř a jak se za vystoupením ve Španělsku ohlíží křídelnice Dominika Zachová?
Ženský šampionát pohledem Zachové i experta Krejčíře: Umístění odpovídá našemu postavení

Češky nevstoupily do turnaje dobře. V prvním zápase s Německem srazila národní tým neproduktivita, byla z toho prohra o deset branek. Poté naopak výběr Jana Bašného výrazně potrápil Maďarsko, které nakonec sahalo po postupu do čtvrtfinále. Základní skupinu reprezentantky zakončily výhrou nad Slovenskem a kvalifikací do hlavní fáze šampionátu.

„Upřímně řečeno mám rozporuplné pocity. Výkony nebyly optimální a nebudu se za nic schovávat, nedařilo se nám,“ komentuje Dominika Zachová. Pocit radosti z výher podle ní utlumily matné výkony. „Už v rozhovoru hned po posledním zápase jsem říkala, že jsme se trochu turnajem protrápily.“

Trenér Lubomír Krejčíř hodnotí mistrovství z pozice experta, který některé z reprezentantek sám v minulosti vedl v mládežnických výběrech. „Vnímám sebekritiku hráček a realizačního týmu. Můj pohled ale není stejný a ani zdaleka se nepřibližuje kritice a vyjádření fanoušků na diskusních fórech,“ začíná dlouholetý kouč olomoucké Zory a aktuální trenér Litovle.

Foto: Kolektiff(EHF)

Národní tým v hlavní fázi turnaje, do níž postoupil, podlehl Jižní Koreji a Dánsku, naopak na závěr skupiny porazil Kongo. „V porovnání s ostatními zeměmi odpovídají příčky mezi 15. a 18. místem našemu postavení. Výstřel nahoru – například čtvrtfinále na MS 2017 – beru jako příjemný exces, který byl dán souhrou optimální situace a podmínek,“ pokračuje Krejčíř. Tématem španělského šampionátu bylo zapracování nadějných házenkářek do kádru, jenž oproti samotné kvalifikaci na toto mistrovství doznal změn.

„Bylo to pozitivum, ale mladé hráčky byly i v jiných týmech, a ty se s tím většinou dokázaly výkonnostně popasovat lépe. My je sice zapracováváme, ale ztrácí se trochu kompaktnost týmu. Na jednu stranu jsou výkony některých talentovaných holek jednoznačně plus, na druhou stranu je otázka, do jaké míry máme čas a prostor na zapracování z hlediska společné přípravy a malého počtu spolu odehraných zápasů,“ navazuje na svá předchozí slova zkušený kouč.

Dominika Zachová má jasno. „Tým byl takový, jaký byl. Složili jsme nejsilnější kádr, který mohl v danou chvíli jet. Je to sport, je normální, že se týmy obmění. Musíme bojovat s tím, co máme,“ říká hráčka německého Thüringenu. Prostoru dostávala 25letá křídelnice hodně, pravidelně se na pravé straně střídala s Janou Knedlíkovou a několik utkání dokonce zahajovala na palubovce. „Bylo to také kvůli tomu, že se zápasy hrály obden. Síly se musely rozložit, nejde v takovém tempu odehrát celých 60 minut. Nečekala jsem však, že budu začínat a hrát v některých rozhodujících momentech. Jsem za to samozřejmě ráda.“

Foto + TOP foto: Kolektiff(EHF)

„Honíme s trabantem Ferrari,“ řekl před lety Lubomír Krejčíř, když jeho juniorská reprezentace úspěšně proháněla favority. „Domnívám se, že se nic zásadního nezměnilo. Poměr mezi námi a světovou házenou zůstává pořád stejný. Ale máme více hráček v zahraničních ligách než před deseti roky a solidní systém přípravy mladých hráček skrze centra. Otázka je, jak se mění přístup dětí ke sportování. U nás bude tento problém výraznější než ve státech, které se dostaly na uplynulém šampionátu mezi nejlepší čtyřku.“

Češky se budou plně po Novém roce soustředit na kvalifikaci o EURO, kde v úvodních dvou zápasech podlehly Francii a Chorvatsku. V březnu je čeká dvojutkání s Ukrajinou. „Víme, že se termín blíží. Dosud jsme řešili jen mistrovství světa, každopádně si uvědomujeme, že nás nečeká nic lehkého. Budeme se na to muset dobře připravit,“ ví Zachová.

Krejčíř vnímá, že tým má potenciál do budoucna. „Pokud bude reprezentace dál pracovat a mít možnost více mezinárodních utkání, je schopna čas od času vystřelit na čtvrtfinále. Čeká nás moc práce, když vypadne jedna ze stěžejních hráček, může nastat problém.“

Cesta je podle něj jasná. Pokračovat ve zvyšování počtu českých házenkářek v nejlepších evropských soutěžích. „Myslím, že v našich podmínkách je to jediná možnost, a to i v kontextu pohárů. Na mezinárodní úrovni mají hráčky profesionální podmínky i podhoubí pro růst na nejvyšší úrovni,“ uzavírá Krejčíř.

Národní tým se s Ukrajinou střetne 2. a 5. března 2022.

Foto: Tatran Litovel