Všech 14 týmů v akci! MOL liga začala, většinu duelů ovládly domácí týmy

04/09/2021
První zářijová sobota nabídla fanouškům kompletní program ženské nejvyšší soutěže, 1. kolo MOL ligy. Po dlouhé době se mohli na tribuny vrátit také diváci. Většina domácích týmů se jim představila vítězně, jediným celkem, který si body odvezl s sebou domů, byla Poruba. Nejvýraznější výsledek se zrodil na východě Slovenska, Michalovce porazily Hodonín o 27 gólů, vysokým rozdílem prohrál v Mostě také polský nováček Ruch Chorzów.

SOKOL PÍSEK 26:20 HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA | 4.9.2021

Vůbec prvním týmem, který si letos na své konto připsal dva body, byl Sokol Písek. Jihočeský celek přivítal na své palubovce šestý tým loňského ročníku, slovenského soupeře Duslo Šaľa.

Vstup do utkání vyšel domácím hráčkám skvěle, v desáté minutě Tereza Pokorná zvyšovala ze sedmimetrového hodu na 6:1! O snížení se v dresu Šaľy snažila Nikola Rácková, která vstřelila 3 góly v řadě, Písek si ale stále držel bezpečný čtyř až pětibrankový náskok. Od 19. minuty navíc chyběla hostujícímu celku Martina Tulipánová, která dostala červenou kartu za úder do obličeje. Poslední gól prvního poločasu vstřelila Olívia Ščípová, která snížila na 15:9. Hráčky Písku ve druhém poločase žádné drama nedovolily, větší problémy dělala pouze Liza Somogyi, která do konce zápasu nasázela 8 gólů a byla nejlepší střelkyní zápasu. Svému týmu vždy ale pomohla pouze snížit ztrátu, která zůstala i po závěrečném hvizdu šestibranková. Sokol Písek zvítězil 26:20.

Výsledek 26:20, poločas 15:9. Rozhodčí: Veselý Lukáš, Zelenka Jan

DHC PLZEŇ 28:18 ZORA OLOMOUC | 4.9.2021

Velké překvapení se urodilo na západě Čech. Na palubovku DHC Plzeň přijela v roli favorita ZORA Olomouc. Účastník loňského play-off se ale domů vrací s desetigólovou porážkou, v Plzni naopak slaví poprvé v historii vítězný vstup do sezóny nejvyšší soutěže.

Olomouc začala ztrácet už v úvodních minutách. Magdaléna Kašpárková snižovala na 2:1, pak na dlouho úřadovaly pouze plzeňské hráčky. Pavlína Kepková z protiútoku zvyšovala na 6:1, později Pavlína Lásková na 9:3, v domácí bráně se několikrát vytáhla Karin Řezáčová. Do šaten šly Západočešky s šesti góly k dobru. ZORA nemohla být spokojená se vstupem ani ve druhé části zápasu, góly Terezy Fryčákové zdaleka nestačily na snížení ztráty, která naopak stále rostla. Poslední naděje Olomouce utnula Veronika Galušková, která se po návratu do Plzně představila přítomným divákům 8 vstřelenými góly. Domácí tým navnadil své fanoušky do dalších zápasů desetigólovým vítězstvím.

Výsledek 28:18, poločas 13:7. Rozhodčí: Pražák Martin, Šulc Jakub

DHC SLAVIA PRAHA 24:30 DHC SOKOL PORUBA | 4.9.2021

Pouze jedna domácí tvrz v prvním kole MOL ligy padla. Házenkářky Slavie na domácí palubovce nestačily na Porubu, která pod novým trenérem Alešem Trojkou úspěšně zahájila svojí cestou interligovým ročníkem 2021/22.

Do vedení o čtyři góly se přitom dostaly v prvních minutách Slávistky. Julie Franková zvyšovala na 4:0, ještě před desátou minutou ale bylo srovnáno. Střelecky při chuti byla na straně hostů Petra Tichá a Eliška Desortová, díky čemuž se Poruba dostala do vedení. Na poločasových 13:17 snížila slávistická Veronika Duranková. Ve druhém poločase Slávistky snížili dokonce díky své nejlepší střelkyni, Magdaléně Svobodové, na rozdíl 2 branek. Oddychový čas Aleše Trojky měl ale svůj efekt, ostravské hráčky byly za pár minut zpět v pětibrankovém trháku. Také závěr patřil Porubě, gólový účet završila třicátým gólem Adéla Baumbachová.

„Pro mě to tady na Slavii byla vítězná premiéra, kočky byly úžasné, parádní zápas. Slavia hrála fantasticky, mají tam mladé holky, rychlé, agresivní, ale i přesto jsme to zvládly, takže klobouček dolů před holkami,“ pochvaloval si po zápase trenér hostů, Aleš Trojka. Jeho protějšek už tolik důvodů ke spokojenosti neměl. „Dá se to zhodnotit jednoduše, i složitě. Rozdíl byl určitě v bráně, my jsme nevyužili spoustu šancí, brankářky Poruby dne měla svůj den. Vstup jsme měli dobrý, vedli jsme 4:0, jenže jsme si začali nejspíš myslet, že se to nějak vyhraje samo. Zahodili jsme možná deset, dvanáct čistých šancí, myslím si, že to rozhodlo,“ litoval kouč pražské Slavie, František Urban. „Nedokázali jsme dodržet nějaké věci v taktice. To, co nás začalo trápit v závěru přípravy, pokračovalo dneska dál. Dokázali jsme pak stáhnout na 2 góly, načež jsme buď neproměnili šanci, nebo jsme udělali individuální chybu. To dá soupeři křídlo. Poruba dnes byla o krok napřed, my jsme zahráli špatný zápas,“ pokračoval zklamaně domácí trenér.

Výsledek: 24:30, poločas 13:17. Rozhodčí: Hanák Michal, Pavlíček Luboš

DHK BANÍK MOST 41 : 22 KPR RUCH CHORZÓW | 4. 9. 2021

Jednoznačná záležitost byla k vidění na severu Čech. Český mistr přivítal nováčka soutěže na svém hřišti „čtyřicítkou“ a suverénně vykročil za touženou obhajobou. Na mostecké soupisce nechyběla možná nejvýraznější hvězda celé ligy, Iveta Korešová.

Už od prvních minut bylo jasné, kdo bude na palubovce udávat tempo, Černí andělé „vletěli“ do utkání s obrovskou vervou a v desáté minutě zápasu už vedli o sedm branek. Gólově při chuti byla Adéla Stříšková, střelba se ale rozložila mezi téměř celý kádr Baníku. Rychlé tempo pokračovalo i po přestávce. Polskému týmu se podařilo potrestal několik chyb domácích, nedokázal se ale už dotáhnout na méně než třináctibrankový rozdíl. Jediné větší nebezpečí představovala pro mosteckou obranu pouze Polina Masalova, která se v utkání prosadila celkem devětkrát. Most si bez větších starostí došel pro vítězství a dva body, jedinou kaňkou na výkonu Černých andělů byla snad jen červená karta za třetí vyloučení pro Tatianu Šutranovou.

„Jsem spokojený, jak s výsledkem, tak s předvedenou hrou. Hodně jsme běhali, hráli hodně dopředu, což je přesně to, co jsme chtěli. Chorzów znám, vím, co se od nich dá čekat, ale v podstatě je nám jedno, kdo proti nám na palubovce stojí, pro nás je podstatné, že hrajeme svou rychlou hru a dáváme hodně branek, a to se v tomto utkání podařilo. Zápas jsme si užívali, vím, že v Mostě mají lidé rádi házenou a dokážou vytvořit skvělou atmosféru a my chceme udělat všechno proto, aby si jí užili. Samozřejmě jsem byl nervózní, protože to byl první zápas v novém týmu, začátek sezony, ale já to vždycky hodně prožívám, i když na druhou stranu to mám rád, dává mi to energii,“ svěřil se Andrian Struzik po svém prvním soutěžním zápase v roli trenéra Baníku Most.

Výsledek: 41:22, poločas 24:10. Rozhodčí: Tomáš Deml, Michal Dvořáček

IUVENTA MICHALOVCE 42 : 15 HK HODONÍN | 4. 9. 2021

Žádné drama se nekonalo ani v Michalovcích, kam přijel HK Hodonín. Jihomoravský celek přivezl na palubovku slovenského mistra jen 11 hráček, které se mohly pokusit jen o zázrak. Ten ale nepřišel, o vítězi se rozhodlo už v úvodních minutách a Michalovce vykročily do MOL ligy nejvýraznějším vítězstvím ze všech zápasů prvního kola.

Od úvodního hvizdu patřila palubovka pouze domácímu týmu, Iuventa se brzy dostala do vedení 7:0. Teprve za tohoto stavu se poprvé prosadil také Hodonín, dva góly v řadě vstřelila ve prospěch českého týmu Klaudia Cygan. Hráčky Michalovců se ale nijak zaskočit nenechaly, přidávaly jeden gól za druhým a s poločasovým hvizdem vedly o patnáct gólů. Vyrovnanější pasáž se hrála na začátku druhého poločasu, Simona Višňovská v desáté minutě druhého dějství snižovala na 27:11. Michalovce ale brzy znovu chytly slinu a začaly navyšovat své vedení. Patnáctý gól hostujícího týmu vstřelila ze sedmimetrového hodu Michaela Smějová, odpovědět stihla ještě před závěrečným hvizdem Alena Dvorščáková.

Výsledek: 42:15, poločas 23:8. Rozhodčí: Daňo Jozef, Sabol Ondrej

DUNAJSKÁ STREDA 26 : 23 LÁZNĚ KYNŽVART | 4. 9. 2021

Ani druhý nováček nedokázal svého protivníka zaskočit a z úvodního střetnutí vyšel bez bodu. Hráčky Kynžvartu se ale rozhodně za svůj výkon nemusí stydět, na palubovce vicemistra Slovenska a bronzového týmu loňské interligové sezóny prohrály o 3 góly.

Kynžvart si vybral nováčkovskou daň hned v prvních minutách. Kata Juhos v sedmé minutě zvyšovala na 5:0 ve prospěch Dunajské Stredy. Hrozivý start ale nechaly české házenkářky za hlavou a vrátily se do zápasu, na vyrovnání ale ani zlepšený výkon nestačil. Házenkářky Dunajské si držely bezpečný odstup a s poločasovým hvizdem vedly o 6 gólů. Ve druhém poločase navíc začal rozdíl ve skóre narůstat, ještě 10 minut před koncem prohrávaly hráčky Kynžvartu o 8 gólů. Závěr zápasu ale patřil hostům, konkrétně Martině Weisenbilderové, Čerstvá posila interligového nováčka vstřelila 4 góly v řadě, svým sedmým zásahem stanovila konečné skóre utkání.

Výsledek: 26:23, poločas 13:7. Rozhodčí: Haščíková Rebeka, Kellner Stanislava

HC PSG ZLÍN 34 : 16 TATRAN STUPAVA | 4. 9. 2021

Poslední zápas sobotního programu překvapení nepřinesl, házenkářky Zlína potvrdily proti slovenskému nováčkovi roli favorita a na domácí palubovce oslavily vysoké vítězství. Z úspěšného startu do sezóny se radovaly jak hráčky, tak jejich nový trenér.

Ivo Vávra na lavičce Zlína mohl pozorovat, jak jeho svěřenkyně postupně navyšují svoje vedení. Slovenský tým se držel v hale Datart se svým hostitelem pouze do stavu 4:3, poté se český celek utrhl do výraznějšího gólového rozdílu. Michaela Kolářová zvyšovala po čtvrthodině hry na 10:4, o deset minut později Michaela Daňková dokonce na 15:6! Zlín dokázal v utkání využít celý svůj hráčský kádr, gólově se minimálně jednou prosadila každá ze třinácti hráček, která se do pole dostala. Nejvýraznější gólový přínos měla po závěrečném hvizdu na kontě Natálie Herbočková, více než 5 vstřelených gólů jí ale určitě radost udělaly dva body, které Zlín na úvod soutěže vybojoval na úkor slovenského nováčka.

Výsledek: 34:16, poločas 17:9. Rozhodčí: Fukala Přemysl, Mohyla Radek