Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Devátý triumf v řadě, Most slaví titul! Bronz uhájila olomoucká Zora

21/05/2022
Medaile jsou rozdány! V sobotu 21. května se definitivně rozhodlo o majitelích všech cenných kovů. V Mostě k žádnému překvapení nedošlo, domácí tým vyhrál i druhé střetnutí jasným rozdílem a potvrdil tak svoji dominanci v rámci českého mistrovství. Mnohem napínavější byla bitva o třetí místo, která byla k vidění v Lázních Kynžvart. Nováček soutěže sice vyhrál, ztrátu z prvního utkání ale nesmazal. Bronz tak míří na Hanou.

DHK BANÍK MOST – DHC PLZEŇ 32 : 19 (16:10) | 21. 5. 2022

Baník si z Plzně přivezl jedenáctibrankový náskok a dalo se očekávat, že v domácím prostředí budou chtít Černí Andělé podobný výkon minimálně zopakovat. Naproti tomu se plzeňské házenkářky plánovaly důstojně rozloučit s nadprůměrnou sezonou. Most nakonec před zaplněnou tribunou vyhrál o třináct gólů a společně se svými fanoušky oslavil devátý titul Mistra ČR. Slavilo se ale také na druhé straně, stříbrná medaile je historicky největší úspěch plzeňského DHC Plzeň.

Utkání bylo vyrovnané do páté minuty, kdy Linda Galušková vyrovnávala svoji druhou přesnou trefou na 2:2. Od té chvíle se ale skoro deset minut hrálo jen na jednu stranu, plzeňskou brankářku začala zasypávat jedna střela za druhou. Přesně mířila opakovaně Barbora Kroftová, Iveta Korešová i Lucia Mikulčík. Vše završila Katarína Kostelná gólem na 10:2. Po time-outu, který si za tohoto stavu vzala hostující lavička, se přece jen síly vyrovnaly. Na každý inkasovaný gól našla Plzeň odpověď, Denisa Franzová snížila pět minut před koncem úvodního dějství na 8:13. Situace byla pro hosty ještě o něco veselejší několik desítek vteřin před sirénou, když po úspěšně proměněném sedmimetrovém hodu v podání Veroniky Galušková trefila cíl také Andrea Vlachová, světelná tabule v ten moment ukazovala skóre 14:10. Do poločasu ještě stihla náskok domácích dvěma góly vylepšit Iveta Korešová.

Ve druhé půli se jako první prosadila Lucia Mikulčík, stejná hráčky v pětatřicáté minutě zvyšovala vedení domácího celku na 19:10. Po ní se rozstřílela také Katarína Kostelná, ztrátu Plzně mírnila Pavlína Kepková. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny zápasu si Most bezpečně udržoval desetibrankové vedení, Valerie Smetková zvýšila na 25:15. Sporadicky vídaná situace následovala hned vzápětí, Plzeň během dvou minut zahrávala tři sedmimetrové hody a všechny proměnila nejlepší střelkyně tohoto ročníku MOL ligy, Veronika Galušková, která se po roce znovu postavila Mostu ve finále. Na rozdíl od předchozích ročníků ale nikoliv v dresu Slavie Praha, nýbrž DHC Plzeň. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, po třech plzeňských gólech následovaly tři přesné střely z ruky Adély Stříškové a Valerie Smetkové. O poslední plzeňský zásah v utkání i v celém ročníku se postarala Anna Šmrhová, na druhé straně se stejné „pocty“ dostalo Adéle Stříškové. Most si bez problémů došel pro vítězství a další mistrovský titul do sbírky.

„Myslím, že jsme odehráli dobré utkání, koncentrace týmu byla velmi dobrá, obrana nám fungovala a jsem velmi rád, že se tímto způsobem zúročila naše práce za celý rok. Jsem rád, že jsme mohli zakončit sezonu tímto způsobem a že nás přišlo podpořit tolik diváků, se kterými můžeme oslavit můj první titul v Mostě,“ hodnotil zlaté utkání trenér Adrian Struzik.

„Dnešní zápas už byl víceméně formalita, protože doma jsme utkání nezvládli, stejně jako tentokrát. Je znát rozdíl mezi oběma týmy, Mostu patří gratulace k vítězství. Myslím, že v utkání bylo k vidění i pár hezkých akcí z obou stran, vypíchnul bych poslední nahazovačku Mostu se zákrokem naší brankářky, to jsou akce, které se lidem musí líbit a proto házenou hrajeme. Teď si všechno v klidu zanalyzujeme a budeme se chtít posunout. Pokud se dostaneme do play-off i v příštím roce, budeme chtít být důstojnějším soupeřem,“ nastínil hned po zápase plzeňský lodivod Richard Řezáč, že jeho ambice rozhodně nebudou mít sestupnou tendenci.

Oslavy mohou započít.

Foto + Foto TOP: Jan Pimper (DHK Baník Most)

Rozhodčí: Valášek Mojmír, Vychodil Jaroslav

HÁZENÁ KYNŽVART – DHK ZORA OLOMOUC 26 : 25 (12:13) | 21. 5. 2022

Zatímco karty v souboji o zlato byly rozdané už po prvním utkání, boj o bronz se stal otevřenou záležitostí. Kynžvart si s sebou z Olomouce sice přivezl čtyřbrankové manko, v domácím prostředí ale dokázal nováček soutěže vyhrát s řadou soupeřů i mnohem vyšším rozdílem. Zároveň mohly házenkářky Kynžvartu ve své premiérové sezóně mezi elitou přidat ke stříbrné medaili z Českého poháru žen další cenný kov. Motivace ale byla také na druhé straně, ZORA přišla v minulé sezóně o finále jen o skóre, k bronzové medaili chyběly dva góly. A po závěrečném hvizdu to byly právě Hanačky, kdo se mohl z medailového úspěchu radovat.

Na první gól si museli diváci počkat až do páté minuty, kdy se prosadila Annamaria Patrnčiaková, odpověď přišla z ruky Magdy Kašpárkové. Úvodní čtvrthodina patřila defenzivě a brankářkám na obou stranách, v sedmnácté minutě vyrovnávala hostující Iva Závišková na 5:5. Třetí gól Marije Božović na chvíli vrátil do jednobrankového vedení domácí celek, vzápětí ale sedmimetrový hod proměnila Nikola Jansová a po dalším gólu Záviškové byla Olomouc poprvé v zápase ve vedení. Po celý zbytek prvního poločasu se oba týmy doslova přetahovaly o každý gól, za celý první poločas si ani jedna strana navíc nebyla schopna vypracovat dvou nebo více brankové vedení. V závěru první půle se Kynžvart střelecky spoléhal na Katku Dresslerovou, poločasový výsledek pak zařídila na druhé straně Tereza Fryčáková.

Po změně stran se poprvé dostal jeden z týmů do vedení o dva góly. K nelibosti domácích fanoušků to byla Olomouc, která díky Valentině Kapsové vedla 14:12. Tento stav však nevydržel dlouho, Kristýna Königová dvěma góly přispěla k obratu, na jehož konci byla Tereza Michalcová a vedení Kynžvartu 16:15. Domácím házenkářkám nicméně stále chybělo několik gólů ke smazání manka, které nabraly na palubovce soupeře. Namísto navyšování vedení ale přišel pravý opak, Olomouc si vzala dvougólový náskok zpět. Čas byl proti nováčkovi soutěže, Veronika Dvořáková v sedmačtyřicáté minutě vyrovnala na 20:20. ZORA nedávala svým soupeřkám sebemenší šanci nebo naději na trhák, když už si Kynžvart vydobyl vedení, bylo maximálně jednobrankové. Zlom nastal až tři minuty před koncem. Veronika Dvořáková zvýšila na 25:23 a po úspěšné obranné práci mohl jít domácí tým znovu do útoku. Kontaktní gól ale Kynžvart nevstřelil, což okamžitě potrestala Magda Kašpárková. Po její brance navíc začala časomíra odpočítávat poslední šedesát vteřin zápasu. Nic víc už se nestalo, Olomouc dokráčela pro bronz, domácí tým skončil v českém play-off, stejně jako v MOL lize, na čtvrtém místě.

„Nejprve gratulace týmu DHK Zora Olomouc. Myslím, že když zhodnotím toto utkání, hrálo se do posledních chvil, hrálo se nahoru a dolů a do poslední minuty bylo o co hrát. Naši skvělí diváci nás hnali až do samotného konce. Důvod, proč jsme dnes smutní, je víceméně utkání na půdě DHK Zora Olomouc, kde se nám nepodařilo hrát naši hru. Na začátku sezony jsme byli velkým překvapením, v druhé polovině už si nás soupeři více hlídali a bylo to mnohem těžší. Pro nás je neuvěřitelná účast ve finále Českého poháru. Věřím, že i příští rok se sejdeme v naší naplněné sportovní hale a naše úspěchy minimálně zopakujeme,“ zhodnotila nejen poslední zápas, ale také celou úžasnou kynžvartskou sezónu brankářka Adéla Srpová.

Hostující trenér, Libor Malínek, byl v pozápasovém hodnocení velmi strohý, radost z bronzové medaile ale byla patrná. „Utkání bylo velmi vyrovnané až do poslední minuty. My jsme stále měli vidinu náskoku čtyř branek. Štěstíčko přálo nám, ale nervy to byly.“

Rozhodčí: Friedel Pavel, Kučerka Tomáš