MOL Liga: Michalovce mistrem! Plzeň se skvělým finišem probojovala do play off, slaví i Olomouc

14/04/2022 | soutěže
Poslední 26. kolo MOL Ligy se neslo ve znamení boje o postup do play off. Na dvě volná místa se tlačily tři celky, Olomouc v přímém souboji o vyřazovací boje přehrála písecký Sokol, který nedotáhl ke zdárnému konci velmi dobře rozjetou jarní část nejvyšší soutěže. Mezi čtyřku nejlepších celků se probila také Plzeň, která porazila Chorzów a čtvrtou výhrou v řadě se vyšvihla do semifinále.

IUVENTA MICHALOVCE – HÁZENÁ KYNŽVART 33:25 (21:14)

Most musel v souboji o první příčku na dálku doufat v zaváhání Michalovců. To nepřišlo. Slovenský celek si poradil v atraktivním souboji s Kynžvartem, který nakonec i přes mohutné stahování náskoku Dunajské Stredy končí čtvrtý. Duel se přitom vydařil Veronice Dvořákové a Kristýně Königové, obě produktivní Západočešky vstřelily čtyři branky.

Na straně domácí Iuventy ale stejnou měrou táhly produktivitu Vladimíra Bajčiová a Ivana Godečová. Ráz utkání určila první půle, v níž slovenský celek nasázel dvacet branek. Kynžvart i přes zlepšený výkon po přestávce na body nedosáhl. Mrzet ho to ale nemusí, premiérovou sezonu v nejvyšší soutěži zakončil se zdviženou hlavou a 32 vybojovanými body! Michalovce slaví interligový titul.

DHC SLAVIA PRAHA – HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 26:25 (15:14)

Se vztyčenou hlavou uzavřela program MOL Ligy také Slavia, ta v předposledním kole výrazně zkomplikovala cestu za postupem do play off olomoucké Zoře, teď porazila Šaľu. Ve vyrovnaném zápase rozhodovaly maličkosti. Slovenské hráčky se postupem času dostaly do vedení 5:1 a 6:2, ale Pražačky se nevzdávaly.

Zásluhou time-outu Jana Salače a branek Anny Jestříbkové, Martiny Weisenbilderové i Terezy Vostárkové pomalu začaly stahovat manko. Vyrovnáno bylo těsně před koncem první půle, kdy sešívané hráčky udeřily třikrát v řadě zásluhou Weisenbilderové, Nikoly Motejlové a Adriany Míšové.

I když do druhého poločasu naskočil lépe slovenský soupeř, slávistky zůstaly ve hře a ve 48. minutě je poslala poprvé do vedení Jestříbková - 22:21. V nervózní koncovce vedl pražský celek pět a půl minuty před koncem už o dvě branky, ovšem Šaľa dokázala ještě vyrovnat na 25:25. Rozhodující gól zapsala až Motejlová v čase 57:33. Slavia ukončila základní část na devátém místě.

SOKOL PÍSEK –DHK ZORA OLOMOUC 20:27 (10:11)
Klíčový souboj o play off svedl Písek s Olomoucí. Bylo zřejmé, že vítěz bude brát vše. Sokol nezvládl předchozí střetnutí s Plzní, k udržení nadějí na play off potřeboval neprohrát. O důležitosti utkání vypovídala také první půle, v níž bylo skóre po celou dobu vyrovnané. Vedení vystřelily Zoře až tři branky v řadě během samotného závěru, trefily se postupně Nikola Jansová, Martina Přikrylová a Michaela Polášková.

Jak Hanačky uzavřely první poločas, vstoupily také do toho druhého. Třemi rychlými zásahy navýšily vedení na 14:10 díky dvěma trefám Štěpánky Hejlové a další brance Nikoly Jansové. Od té doby už Zora vedení nepustila a náskok ještě navyšovala. Ve 49. minutě přidaly olomoucké házenkářky další tři góly bez odpovědi, góly Jansové, Kláry Kubálkové a Natálie Kuxové Písek definitivně zlomily. Zora vyhrála 27:20 a vybojovala si účast v play off.

DHK BANÍK MOST – HK HODONÍN 34:25 (19:13)

Nejúspěšnější český celek základní části musel pro udržení naděje na první místo bezpodmínečně vyhrát. Před vlastními diváky proti Hodonínu diktoval tempo již od začátku. Baník se postupně dostal až do vedení 8:0, na němž se podílela dvěma trefami Katarína Kostelná. Hostující hráčky se prosadily teprve po 15. minutách hry zásluhou Sáry Drexlerové! Po ojedinělé brance následovala další smršť. Podruhé v krátkém časovém sledu se prosadila Adéla Stříšková, třetí branku v zápase přidala Kostelná a na dvojciferný rozdíl zvyšovala Marcela Skácelová - 11:1!

Hostující hráčky však začaly postupem času ztrátu umazávat a mimo jiné zásluhou pěti branek Laury Víchové o poločase prohrávaly jen o šest branek, což byl vzhledem k děsivému začátku duelu z jejich pohledu velmi příznivý výsledek. Most ale pokračoval, pálila Charlotte Cholevová a třikrát za sebou Lucia Mikulčik. Na druhé straně držela prapor produktivity hlavně Víchová, která nasázela v zápase celkem 10 gólů, na straně Baníku byla s devíti brankami nejúspěšnější střelkyní zase Adéla Stříšková. Mosteckému celku nakonec body k zisku prvního místa nepomohly, Michalovce svůj těsný náskok na čele tabulky uhájily.

„Byl to těžký zápas hlavně z pohledu motivace hráček. Věděli jsme, že jsme v utkání favorit, že skončíme v MOL lize druzí, je před námi reprezentační sraz, kam část týmu zamíří. Byl možná trochu znát rozdíl v koncentraci oproti poslednímu zápasu proti Kynžvartu. I tak jsme ale vyhráli devítibrankovým rozdílem. Chtěli jsme ale především chtěli dát šanci hráčkám, které jinak dostávají méně prostoru a myslím, že ukázaly, že mají možnosti. V jednu chvíli byly na palubovce čtyři hráčky, kterým je osmnáct let a pro ně jsou podobná utkání důležitá,“ komentoval duel trenér Baníku Adrian Struzik.

Foto + Foto TOP: Jan Pimper (DHK Baník Most)

KPR RUCH CHORZÓW – DHC PLZEŇ 22:28 (11:13)

Stíhací jízdu zahájila před koncem základní části Plzeň. Západočešky vyhrály pět zápasů v řadě včetně klíčových utkání s Pískem a Chorzówem, odměnou je jim účast v play off! Právě dva body totiž posunuly DHC do vyřazovacích bojů, které si zahrají proti Kynžvartu.

„Letošní cíl jsme si splnili předčasně – liga je zachráněna postupem do play-off. Musím pochválit děvčata, že zápas zvládla hlavně v hlavě, i když vstup do utkání nebyl optimální a trvalo nám než jsme naskočili. Pak už jsme udávali tempo hry a postupně navyšovali skóre. Své zkušenosti posbíraly i dorostenky vedle zkušenějších hráček, které je podržely v důležitých okamžicích. Teď zregenerujeme a připravíme se na konečnou fázi – play-off. Bude to pro tým úplně nová zkušenost,“ hodnotil závěr základní části pro klubový web kouč Richard Řezáč.

V duelu s polským sokem táhlo produktivitu DHC hlavně trio Veronika Galušková (8), Andrea Vlachová (6) a Denisa Franzová (7), nejlepší střelkyní Chorzówa byla s pěti přesnými zásahy Natalia Stokowiecová.

Semifinálové dvojice Národního PLAY-OFF MOL Ligy žen:
První zápas: 30. dubna: DHK Zora Olomouc – DHK Baník Most, odveta: 7. května DHK Baník Most – DHK Zora Olomouc
První zápas: 30. dubna: DHC Plzeň – Házená Kynžvart, odveta: 7. května: Házená Kynžvart – DHC Plzeň