Historický triumf plzeňského DHC! Západočešky vyzvou ve finále českého PLAY-OFF MOL Ligy Most

07/05/2022 | soutěže
Baník Most nezaváhal a Černí Andělé si znovu zajistili účast v českém finále. Na rozdíl od předchozích let ale nebudou o mistrovský titul hrát proti pražské Slavii, ale proti Plzni. Západočeské DHC si účast ve finále vybojovalo na úkor nováčka soutěže, Kynžvartu. Házenkářky lázeňského města sice před svými fanoušky vyhrály o tři góly, v celkovém součtu jim ale postup o jeden jediný zásah historický postup utekl.

HÁZENÁ KYNŽVART – DHC PLZEŇ 24 : 21 (13:13) | 7. 5. 2022

Už před začátkem semifinálové série bylo jasné, že jeden z týmů zapíše do kroniky největší úspěch ve své historii, účast v národním finále by byla pro oba západočeské celky premiérou. Za postupem vykročily lépe hráčky Plzně, které na domácí palubovce vyhrály o čtyři góly. V odvetě už byl úspěšnější soupeř, Kynžvart ale vyhrál pouze tříbrankovým rozdílem, o jeden jediný gól tak postoupila právě Plzeň.

Hráčky Kynžvartu se chtěly, jako v průběhu celé sezóny, opřít o své fanoušky a domácí prostředí, ve kterém trápily řadu interligových celků. Už v úvodních minutách si vybudovaly mírný náskok, na 4:2 zvyšovala Marija Božović. Už o pár chvil později se dvěma góly blýskly jak Kristýna Königová, tak Annamaria Patrnčiaková, která ve třinácté minutě upravila stav na 8:4 a vymazala plzeňský náskok z prvního zápasu. Třemi góly v řadě však vzápětí kontrovala největší zbraň Západočešek, Veronika Galušková. Po jejích brankách navíc zamířila přesně také Pavlína Lásková a ztráta hostů byla v tu chvíli pouze jednobranková (9:8). Patrnčiaková sice vrátila svému celku výraznější vedení, s rychlou odpovědí ale znovu přispěchala Galušková, dvě a půl minuty před koncem vyrovnala Denisa Franzová a Kynžvart musel v posledních vteřinách dokonce zachraňovat remízu.

Domácí celek měl po návratu z šaten půl hodiny na smazání čtyřgólového manka. Vstup do druhé půle, které kralovaly obrany a brankářky, ale vyšel lépe Plzni. Po osmi minutách hry vedly hostující házenkářky po brance Anny Šmrhové poprvé v utkání o dva góly (16:18). Tím ale Plzeň vystřílela téměř všechny poslední náboje a ve zbytku utkání musela těžit především z defenzivy. Hostům se ale před vlastním brankovištěm dařilo udržet soupeře na uzdě, Kynžvart se do vedení vrátil znovu až jedenáct minut před koncem utkání (20:19). Po následném time-outu přetáhly nejtěsnější náskok na svoji stranu naposledy Plzeňačky, Linda Galušková vstřelila ve čtyřiapadesáté minutě poslední plzeňský gól. Od té chvíle končil míč v síti pouze na jedné straně. Po zásahu Tesařové a Švihnosové se z křídla prosadila Kristýna Königová. Reprezentační křídelnice ale o pár desítek vteřin později trestuhodně přestřelila v trháku brankovou konstrukci. Se závěrečným hvizdem se ještě stihla prosadit Nikola Švihnosová, Kynžvartu ale nakonec jeden gól k postupu chyběl. Velká radost vypukla na lavičce plzeňského DHC, které si zahraje s Mostem o mistrovský titul.

„Na komplexní hodnocení je velmi brzy. Rád bych pogratuloval Plzni k postupu do finále. Asi nám to nebylo souzené. Děvčata bych rád pochválil. V další sezóně určitě chceme přijmout další výzvy, bereme to jako realitu. Výzva bronzu je před námi. Budeme se snažit a uděláme vše pro to, abychom udělali medaili pro nás, pro Kynžvart,“ hodnotil utkání domácí trenér Peter Sabadka, jenž stále může se svým týmem vybojovat medaili.

„Bylo to hodně napínavé a těžké utkání. Gratulujeme soupeři, byl to skvělý výkon. Myslím si, že obě strany odváděly skvělou práci na hřišti,“ stihl během oslav se svými svěřenkyněmi plzeňský lodivod, Richard Řezáč, stručně pochválit obě strany.

Rozhodčí: Kavulič Radoslav, Pavlát Dalibor

DHK BANÍK MOST – DHK ZORA OLOMOUC 27 : 22 (13:10) | 7. 5. 2022

Bez větších problémů si ve druhém semifinále pojistily postup favoritky z Mostu. Z Olomouce si Černí Andělé přivezli pětigólový náskok, stejným rozdílem zvítězili i před domácím publikem. Hanačky ale nedaly svému soupeři nic zadarmo a do posledních minut bojovaly o co nejlepší výsledek, na svém výkonu by tak mohly svěřenkyně Libora Malínka stavět v bitvě o bronzové medaile, kterou svede Olomouc s Lázněmi Kynžvart.

Na úvodní dvě branky Mostu odpověděly hostující hráčky stejnou mincí, Nikola Jansová vyrovnala na 2:2. Baník si vzal posléze vedení zpět, za stavu 4:3 navíc Olomouc zahodila dvakrát šanci na vyrovnání ze sedmimetrového hodu, namísto toho zvýšila vedení domácích Iveta Korešová. Do výraznějšího trháku se dostaly Černí Andělé poprvé po dvaceti minutách hry, dvakrát za sebou se prosadila Lucia Mikulčík a ze sedmičky byla přesná znovu Korešová (11:6). Stejná hráčka vstřelila také poslední dvě branky domácího týmu v prvním poločase, úspěšné byly ale v ofenzivě opakovaně také Hanačky. V poslední minutě úvodního dějství snížila Tereza Fryčáková na 10:13 z pohledu ZORY.

Situace byla ještě veselejší už po třech minutách druhé půle, po brance Kuxové a Kubálkové vyrovnala Kubáčková na 13:13. Most musel znovu zabrat, čehož se nejlépe zhostila Valerie Smetková, třemi góly v rozmezí několika minut vrátila Mostu vedení o čtyři góly. Šance na postup Olomouci pomalu zhasínala, na dobrý výsledek nikoliv. Do poslední desetiminutovky přesto vstupovaly po dalších brankách Korešové a Marcely Skácelové Hanačky se ztrátou šesti branek. Do konce zápasu stihla Olomouc stáhnout manko alespoň o jednu branku, postup a vítězství ale jasně patřilo Mostu.

„Začátek druhého poločasu nám utekl podobně jako v Olomouci, ale hráli jsme celkově dobře, kontrolovali jsme pivota, fungovala nám obrana i v souhře s brankářkou, rychlé protiútoky, takže v tomto smyslu bylo všechno, jak mělo. Jsem rád, že jsme uspěli a postoupili, těšíme se na finále proti Plzni,“ hodnotil postup do svého prvního finále mostecký trenér Adrian Struzik.

Spokojený byl i přes porážku také jeho protějšek, Libor Malínek. „Musím pogratulovat Mostu k postupu, ale i přes prohru si myslím, že jsme předvedli velmi dobrý a kvalitní výkon, nemáme se za co stydět. Hráli jsme důstojnou partii, ať doma, tak tady, kdy jsme domácí trápili až do nějaké čtyřicáté minuty, kdy jsme srovnali a mohli jít do vedení, ale to se nám bohužel nepodařilo. Most zákonitě trestal a tam se zápas rozhodl, ale já musím hráčky pochválit za bojovnost a za přístup. Myslím, že je to dobrý základ pro boj o třetí místo.“

Rozhodčí: Brzósková Kateřina, Sovová Marta