Písek poprvé prohrál, nejvýraznější vítězství zaznamenaly ve 4. kole házenkářky Plzně

26/09/2021
Čtvrté pokračování měla o víkendu na programu MOL liga a o zajímavé výsledky opět nebylo nouze. Lázně Kynžvart ve druhém poločase otočily nepříznivý stav a staly se prvním týmem, který dokázal obrat o body Písek. Ve druhé třicetiminutovce rozhodla také Slavia o svém vítězství na hřišti Hodonína. Rovněž Mostu a Plzni se vydařila především druhá půle, ve kterých rozhodly o svým vysokých vítězstvích. Jediné nedělní utkání mezi českými celky dopadlo lépe pro Olomouc, která triumfovala v Porubě.

IUVENTA MICHALOVCE – HC DAC DUNAJSKÁ STREDA 31 : 17 (17:10) | 24. 9. 2021

4. kolo odstartovalo na Slovensku, kde se hrála repríza loňského finále. Úspěšnější byly Michalovce, které nedaly Dunajské Stredě šanci a připsaly si čtvrtou výhru v této sezóně. Jsou tak jediným stoprocentním celkem a tím pádem také nadále vévodí průběžné tabulce. V utkání byly nejúspěšnějšími střelkyněmi Bibiana Štefaniková a Nikoleta Trúnková.

Rozhodčí: Cipov Boris, Klus Zoran

HÁZENÁ KYNŽVART – SOKOL PÍSEK 30 : 28 (13:18) | 25. 9. 2021

Ještě v prvním poločase to vypadalo, že Písek zůstane i po svém čtvrtém zápase stoprocentní. Jihočešky totiž vedly na půdě Kynžvartu po úvodních třiceti minutách o pět gólů. Domácí házenkářky ale potřetí za sebou předvedly velký obrat a slaví díky tomu své třetí vítězství v sezóně.

Gólový účet otevřela úspěšným sedmimetrovým hodem domácí Martina Weisenbilderová. Po čtyřech minutách vedl Kynžvart 4:3, vyrovnání zařídila Michaela Boorová. Kynžvartu vrátila vedení Kristýna Königová, na druhé straně opakovaně vyrovnávala Tereza Pokorná. O vedení se oba týmy přetahovaly do dvacáté minuty. V závěru prvního poločasu se Písek poprvé utrhl do výraznějšího náskoku, poslední tři minuty dokonce Sokolky vyhrály 4:0, Alena Stellnerová zvyšovala 18:13, což byl také poločasový výsledek. První gól ve druhé půli patřil rovněž Písku, následně ale dvakrát přesně mířila v dresu Kynžvartu Veronika Dvořáková, po ní Barbora Tesařová a Martina Weisenbilderová. Domácí po sedmi minutách druhé půle prohrával už pouze o dva góly a hostující lavička musela reagovat time-outem. Po něm se na chvíli dostal Písek zpátky do až čtyřbrankového vedení, Kynžvart ale dál stahoval a v sedmačtyřicáté minutě už bylo po gólu Nikoly Švihnosové vyrovnáno. Domácí házenkářky navíc nepolevovaly, s další gólovou salvou přispěchala Martina Weisenbilderová a Kristýna Königová a necelé čtyři minuty před koncem už na tabuli svítil stav 29:24. Písek už stihl jen korigovat, první porážku v sezóně ale neodvrátil.

„Jdeme dál! Zahráli jsme lepší druhý poločas, ve kterém jsme si věřili. V tu chvíli měl soupeř obrovský problém nám dát branku. Děvčata jsem nabádal, že i minus 5 branek se dá zvládnout. První poločas jsme bohužel zahráli špatně takticky, neudrželi jsme zejména jejich údernou levou stranu. Zasloužené vítězství! V průběhu poločasové přestávky jsme vyřešili herní situace, které jsme nezvládali a jednoduše to klaplo. Byli jsme údernější, těžili jsme z výborné obrany. Podpořila nás výbornými zákroky Adéla Srpová, která si zaslouží pochvalu. Byla vidět skvělá symbióza obrany a brankářky,“ rozplýval se po zápase nadšený trenér Peter Sabadka.

„V druhém poločase nám bohužel odešlo úplně všechno, odešla nám obranná činnost, v útoku jsme byli ustrašený a vlastními chybami jsme se dostávali do velkého tlaku, který jsme bohužel neunesli. Je jasné, že každý soupeř je těžký na domácí půdě. Gratuluji domácím k vítězství! Bohužel si myslím, že jsme udělali příliš mnoho chyb na to, abychom tady odsud odvezli body,“ litovala po zápase trenérka Písku, Kateřina Hromádková.

Rozhodčí: Pražák Martin, Šulc Jakub

DHK BANÍK MOST – HANDBALL PSG ZLÍN 40 : 26 (19:17) | 25. 9. 2021

Zápas dvou rozdílných poločasů byl k vidění v Mostě. Zlín se totiž držel téměř celý první poločas ve vedení. Most žádné překvapení nedovolil a dominantním způsobem rozhodl ve druhém poločase o své čtvrté výhře v sezóně, která obhájkyně titulu posunula na druhé místo průběžného pořadí.

Hráčky Zlína chtěly napravit svůj špatný výkon proti Hodonínu a na mostecké palubovce se jim to od prvních minut dařilo. Po sedmi minutách vedly hostující hráčky 5:2! V následujících minutách držela svůj tým v tříbrankovém náskoku Veronika Štipčáková, až v patnácté minutě Valerie Smetková dvěma góly snížila na 8:9. V pozici vedoucího týmu byly hostující hráčky naposledy v pětadvacáté minutě, na 15:14 upravila skóre Lucia Mikulčík. První poločas ukončil gól Veroniky Andrýskové. Hned v úvodu druhého poločasu Zlín ještě jednou a naposledy vyrovnal, pak už měly zápas v režii pouze hráčky Mostu. Adéla Stříšková zvyšovala na 23:19, Charlotte Cholevová po čtyřiceti minutách hry na 26:21. Černí Andělé si největší gólovou hitparádu schovali pro své fanoušky na závěrečnou desetiminutovku. Úspěšná byla Adéla Stříšková, Lucia Mikulčík, Valerie Smetková i Marie Poláková. Házenkářky Baníku Most vyhrály o čtrnáct gólů a naladily se tak na reprízu finále, která je čeká v dalším kole.

„Jsem moc rád, že jsme vyhráli a nastříleli 40 gólů. Vítězství jsme dosáhli díky obrannému systému 3-2-1, 4-2 a 3-3, který je sice náročný, ale holky ho zvládly a za to jsem moc rád,“ ocenil své svěřenkyně domácí trenér Adrian Struzik. „Moc dobře jsme věděli, jaký soupeř proti nám stojí. Pětatřicet minut jsme hráli dobře a byli vyrovnaným soupeřem, což je dobré vzhledem k tomu, že jsme tým, který se zatím tvoří. Holky jsem za utkání pochválil a věřím, že se budeme posouvat i nadále,“ hledal především pozitiva trenér Zlína Ivo Vávra.

Rozhodčí: Hájek Milan, Kozler Tomáš

HK HODONÍN – DHC SLAVIA PRAHA 22 : 29 (15:12) | 25. 9. 2021

Překvapení se málem událo také ve Veselí nad Moravou. Házenkářky Hodonína, které v místní hale našly dočasné domácí prostředí, vyhrály nad pražskou Slavií první poločas. Hostující hráčky ale ve druhém poločase skóre otočily a po závěrečném hvizdu oslavily nakonec jednoznačně vyhlížející vítězství.

Cesta za body se pražskému týmu nerodila jednoduše, vstup do utkání měly lepší domácí hráčky. Po devíti minutách hry a gólu Petry Jadamíkové vedl Hodonín 5:2. Slavia následně vyrovnala, na 6:6 upravila skóre Vendula Fryčáková. Pražanky se pak na chvíli dostaly i do vedení, dva góly za sebou vstřelila Adriana Míšová. Ještě před poločasovou přestávkou se ale do mírného náskoku dostal znovu domácí tým, po gólech Nikoly Kalinové a Laury Víchové zvyšovala Petra Jadamíková na 15:12. Slávistky si byly dobře vědomi, že ztráta s Hodonínem by mohla být vzhledem k vývoji v tabulce opravdu kritická a podle toho vypadal druhý poločas. Tereza Vostárková už po pěti minutách druhé části utkání vyrovnávala na 17:17, následně dostala Slavii poprvé do dvoubrankového vedení exhodonínská Barbora Vavroušková. Zřejmě definitivní hřebíček do pomyslné rakve zatloukla Tereza Vostárková, která poslala pražský celek svými góly do vedení 27:21. Na to už nebyly schopné domácí hráčky zareagovat. Slavia vyhrála a získala druhé dva body v sezóně.

„Díky Bohu za dva body, pro nás určitě důležité, které nám pomůžou i psychicky. Vstup do prvního poločasu jsme měli trochu bázlivý, trápilo nás proměňování vyložených šancí, v obraně chyběla agresivita. V šatně jsem musel o poločase trochu zvýšit hlas a zřejmě to zabralo. Ve druhém poločase už děvčata předvedla velmi solidní výkon. Výkon ve druhé půlce by měl být pro nás nyní odrazový můstek výš, zpátky už jít nemůže, už musíme jít pouze nahoru,“ přeje si trenér pražské Slavie František Urban.

„Měli jsme excelentní první poločas, kdy jsme Slavii drželi na uzdě a nedovolili jsme ji téměř nic. Klíčem byla výborná obrana i důraz v útoku. Ve druhém poločase Slavia rapidně přidala a nám bohužel začaly docházet síly. Diváci se určitě měli na co dívat, několik hráček nastoupilo po angíně a bylo jasné, že takové tempo nevydrží. Výkonu celého týmu si rozhodně vážím,“ chválil své svěřenkyně také trenér poraženého celku Antonín Střelec.

Rozhodčí: Suchanek Tomáš, Pluhař Pavel

AHT HC TARTAN STUPAVA – DHC PLZEŇ 17 : 34 (9:13) | 25. 9. 2021

Plzeňský celek během týdne v předehrávce potrápil Most a vzhledem k aktuální fazóně si jely Západočešky na Slovensko pro dva body. Úkol také splnily, nováčka ze Stupavy porazily o sedmnáct gólů a po pěti odehraných zápasech patří plzeňskému celku třetí místo.

Až do patnácté minuty se hostujícímu týmu nedařilo utrhnout se od svého soupeře. Patrícia Tornócziová vyrovnávala na 5:5, poté se plzeňské DHC konečně dostalo do prvního výraznějšího vedení. Na 10:5 zvyšovala Anna Šmrhová, poslední gól prvního poločasu vstřelila Pavlína Kepková. Ta rovněž otevřela gólový účet poločasu druhého, který se hostujícímu týmu vydařil skvěle. Pavlína Lásková v devětatřicáté minutě zvyšovala už na 21:11 ve prospěch svého týmu. Náskok stále narůstal, prosazovala se Veronika Galušková i například dorostenka Nikola Melicharová. Alespoň poslední gól patřil domácímu týmu, Adela Horváthová snižovala na 17:34, což bylo také konečné skóre zápasu. DHC Plzeň získalo další dva body, v příštím kole se potká s týmem z Kynžvartu.

„Utkání jsme zvládli, ale nerodilo se to lehce. Bylo to utkání dvou poločasů. Museli jsme v kabině zvýšit hlas, abychom děvčata aktivovali. Asi se na nás podepsal středeční zápas a neměli jsme tolik energie. To se v poločase povedlo změnit a zápas jsme začali hrát v tempu,“ hodnotil průběh utkání trenér Richard Řezáč. „Dobře se do zápasu zapojila Nikola Melicharová. Výborně četla hru v obraně, v útoku přidala velice důležité branky a dokázala uvolňovat i své spoluhráčky. V zápase dostaly příležitost všechny hráčky, ale bohužel ne všechny mě přesvědčují, že mohou být platnými posilami v důležitých utkáních. Máme radost ze zisku dalších dvou bodů a máme další motivaci pracovat.“

Rozhodčí: Bočáková Barbora, Janošiková Lucia

DHC SOKOL PORUBA – DHK ZORA OLOMOUC 23 : 30 (9:13) | 26. 9. 2021

Jediný nedělní zápas s českou účastí se hrál v Porubě. Olomouc, psychicky podpořená svým prvním vítězstvím z minulého kola, hrála na půdě klubu, který by rád konečně znovu sesbíral nějaké body. Počkat si bude ale muset Poruba ještě minimálně týden, ZORA v Ostravě vyhrála o sedm gólů.

Silvie Polášková otevřela utkání dvěma góly, hostující hráčky ale brzy vyrovnaly a Natálie Kuxová otočila stav na 3:2 pro Olomouc. Tereza Fryčáková ve čtrnácté minutě zvyšovala na 5:3, poté ale Poruba skóre otočila. Vedení vrátila hostujícímu týmu Anna Možíšová, pět minut před koncem prvního poločasu Tereza Fryčáková zvyšovala na 10:7. Celý první poločas ukončila Denisa Krajčovičová a do druhé půle šly tak házenkářky Olomouce s čtyřbrankovým náskokem. Poruba chtěla na domácí palubovce bojovat o oba body, většinu nadějí ale téměř zbořil hned úvod druhého poločasu. Olomouc během tří minut vstřelila čtyři góly, dva z nich Natálie Kuxová, což donutilo trenéra domácích za stavu 9:17 k oddychovému času. Po něm se konečně Poruba prosadila, na gól Petry Tiché navázala Eliška Desortová. Poruba se opakovaně přiblížila na rozdíl čtyř gólů a čtvrt hodiny před koncem utkání tak stále měla šanci na obrat. Pasáž mezi osmačtyřicátou a pětapadesátou minutou ale rozhodla o tom, že dva body si odvezou hráčky do Olomouce. Hostující hráčky totiž zmíněnou fázi zápasu vyhrály 6:0, čtyři minuty před koncem vedly o deset gólů a o vítězství tak již přijít nemohly. Poruba pouze snížila, ani potřetí v řadě ale na body nedosáhla. Obhájkyně bronzové medaile zůstávají ve spodních patrech tabulky a po čtyřech zápasech mají jen 2 body, naopak Olomouc po nevydařeném úvodu soutěže stoupá nahoru.

„Bojovnost holkám nechyběla, rvaly se o každý míč, ale hodně jsme se trápili v útoku, nefungovaly nám kombinace a střelba nebyla úplně nejlépe připravena. Ve druhém poločase v úvodu jsme vypadli z role a vše, co jsme si v šatně řekli, dopadlo úplně opačně. Místo, abychom náskok Olomouce stáhli, tak nám soupeř odskočil. Ještě jsme měli jeden úsek, kde, kdybychom šance proměnili, mohli jsme se dotáhnout na jednu, dvě branky, ale to bohužel nevyšlo. Myslím, že tento výsledek je na domácí utkání velmi krutý. Pevně věřím za celý tým, že jsme si to špatné v sezóně vybrali, teď se to otočí a budeme podávat lepší výkony," hodnotil utkání trenér domácích Aleš Trojka.

Rozhodčí: Špunar Jiří, Šlezingr David

KPR RUCH CHORZÓW – HK DUSLO ŠAĽA 29 : 33 (17:16) | 26. 9. 2021

Celý program zakončilo utkání mezi polským Chorzówem a Šaľou. Oba týmy měly před zápasem na kontě jediný bod za remízu a oba by určitě rády konečně oslavily vítězství. Úspěšnější byl nakonec hostující celek, který sice prohrál první poločas o jeden gól, ve druhém ale urval první dva body.