Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Přestupová bomba: Další Čech v Kielu! Tomáš Mrkva podepsal u německého rekordmana dvouletou smlouvu

27/09/2021 | zahraničí
Od léta 2022 bude v brance kielských Zeber, dvaadvacetinásobného mistra Německa a čtyřnásobného šampiona Ligy mistrů, vedle legendárního Niklase Landina nastupovat český reprezentant Tomáš Mrkva. V pondělí dopoledne to oznámil na svém webu německý klub. Český brankář, odchovanec Baníku Karviná, působí v Německu od roku 2010, od roku 2019 nastupuje v dresu bundesligového Bergischer HC. V Kielu podepsal dvouletou smlouvu.
Přestupová bomba: Další Čech v Kielu! Tomáš Mrkva podepsal u německého rekordmana dvouletou smlouvu

 

„Asi jako pro každého házenkáře je to pro mě to nejvíc, co může člověk v házenkářském životě dosáhnout. Při vší úctě k ostatním týmům, Kiel je to největší, co může být. Znamená to pro mě splněný dětský sen, asi jako pro každého, kdo kdy začínal hrát házenou. Jsem proto moc rád, že to teď můžu prožít,“ řekl pro Český svaz házené Tomáš Mrkva.

„Hodně lidí se mě ptalo, jestli mě nabídka z Kielu překvapila. Samozřejmě, když přijde nabídka z Kielu, tak to člověka překvapí,“ usmívá se sympatický brankář. „Mě navíc překvapilo i to, kdy se to celé začalo řešit, protože první kontakty proběhly už na začátku srpna. Nikdy dřív se mi nestalo, že bych o smlouvě na nějaké angažmá jednal tak brzy, zpravidla začínáme jednat třeba v říjnu nebo v listopadu,“ přiblížil běžnou praxi zkušený reprezentant.

 

 

Přestože působí v německé Bundeslize již třetí sezónu, bude nové angažmá jedním z vrcholných momentů kariéry. „Kiel je Kiel. Když člověk v házenkářském světě řekne tohle jméno, každý zpozorní. Člověk je pořád v záři reflektorů a já se na novou zkušenost ohromně těším. Na klubové úrovni to pro mě bude určitě vrchol,“ řekl karvinský odchovanec.

Tuto sezónu odchytá v Bergischeru. Kielu se upsal na dva roky, angažmá v Kielu mu započne v červenci 2022. „Zatím jsme smlouva na dva roky, doufám, že se mi bude dařit a třeba tam zůstanu déle,“ směje se Mrkva. „A samozřejmě je to výzva. Půjdu tam v úplně jiné roli, než jakou jsem měl v Bergischeru. Nechci říct, že to tu na mě stálo, ale bylo důležité, abychom s kolegou podávali kvalitní výkony. V Kielu bude moje role jiná, ale i v tom je to výzva. Když se dostanu do branky, musím fungovat okamžitě, aniž bych se dlouho rozkoukával. Role se změní, ale já se na to těším a jsem na to připravený. Doufám, že to vyjde!“

 

 

„Tomáš perfektně zapadá do našeho ideálního profilu,“ řekl generální ředitel THW Kiel Viktor Szilagyi. „Zná Bundesligu, má mnoho mezinárodních zkušeností a trvale dobré výsledky. Jeho vývoj v posledních letech nás přesvědčil, že je správnou volbou,“ dodal Szilagyi. Dvojici vytvoří český reprezentant s Niklasem Landinem.

Tým Kielu vede jako trenér legendární český házenkář Filip Jícha, v týmu působí i další z úspěšných českých reprezentantů Pavel Horák.

Tomáš Mrkva se narodil v roce 1989 v Havířově, házenkářskou kariéru započal v Baníku Karviná, kde sbíral zkušenosti z Poháru EHF i Ligy mistrů. V roce 2010 odešel do Německa, nejprve nastupoval v dresu ASV Hamm, později za Frisch Auf! Göppingen a HBW Balingen-Weilstetten. V roce 2019 přestoupil do Bergischer HC. V reprezentaci debutoval ve 20 letech, celkem v národním týmu odehrál již téměř 130 utkání.