Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Česko – Angola 25:28. České házenkářky další čtvrtfinálovou účast na MS tentokrát pravděpodobně nezopakují

03/12/2025 | reprezentace
Reprezentační výběr žen nedokázal navázat na pondělní vysokou výhru s Kubou a ve středu nestačil na Angolu, které podlehl 25:28. Tato porážka znamená, že se český tým s největší pravděpodobností po zápasech s Norskem a Jižní Koreou se šampionátem rozloučí.
Česko – Angola 25:28. České házenkářky další čtvrtfinálovou účast na MS tentokrát pravděpodobně nezopakují

FOTO: David Švarc (Česká házená)

WOMEN’S IHF WC 2025: ČESKO – ANGOLA 25:28 (13:15) | 3.12.2025
Nejvíce branek:
Desortová 6, Kafka Malá 5, Kordovská 4 – Nenganga 8, Kassoma 7, Machado 5
Rozhodčí: Alexei Covalciuc – Igor Covalciuc (oba MDA)
Sedmimetrové hody: 2/2 – 6/2
Vyloučení:
3:2
Diváci: 1925

Sestava a branky Česka: Novotná, Wizurová – Kordovská 4, Pejšová 1, Šustáčková 1, Desortová 6, Franková J., Smetková 3, Franková A., Vávrová 1, Holečková, Zachová, Kafka Malá 5, Kubálková K., Jestříbková 1, Cholevová 3

Sestava a branky Angoly: Alberto, Paulo E. M. – Nenganga 8, Tati, Mario 1, Machado 5, Rosario 1, Paulo H. 3, Santos, Kassoma 7, Quizelete, Mateus, Venancio, Belo, Nunda, Guialo 3

Úvod utkání byl opatrný, mírně navrch měly ale hráčky z Angoly. V 7. minutě snižovala Markéta Šustáčková na 2:3, byla to však na dalších sedm minut poslední branka českých házenkářek a po dalším direktu Albertiny Da Cruz Kassoma vedly Afričanky rázem 8:2. Češky dokázaly na nepříznivý stav zareagovat a po patnácti minutách snížila na rozdíl čtyř branek Veronika Vávrová – 4:8.

Ještě veselejší pohled na výsledkovou tabuli byl ve 22. minutě, kdy Eliška Desortová upravila na 9:11. České naděje na bodový zisk držela v brance národního týmu skvělá Sabrina Novotná, jež opět několika vynikajícími zákroky trýznila soupeřky. „Přijde mi, že se pořád točíme v začarovaném kruhu. Pořád taháme za kratší konec a pak se to snažíme zvrátit, chybí nám trochu drive, je tam nervozita a stres,“ nastínila brankářka francouzských Mét. Do konce prvního poločasu se už skóre výrazně nepohnulo a Angola si odnesla do kabin dvoubrankový náskok 15:13.

Po přestávce se stále držel český celek na dostřel. Po pěti minutách druhého dějství ztrácely po trefě Veroniky Kafky Malé svěřenkyně trenérů Daniela Čurdy a Tomáše Hlavatého na Afričanky už jen jednu branku - 17:18. Další osmiminutovou pasáž bez vstřelené branky ještě Česko přestálo prakticky bez úhony. Po brance Elišky Desortové z kraje 44. minuty prohrávaly naše hráčky 18:20.

„Jsme velmi zklamané, protože jsme na Angolu měly, hrály jsme hodně jedna na jednu, z čehož pramenily zbytečné technické chyby a potom jsme znervózněly. Měly jsme obrovské problémy s jejich pivotkou a mohly jsme celkově hrát trochu chytřeji v obraně,“ litovala nejlepší česká střelkyně v tomto zápase.

Trápení v ofenzivě tímto ale nekončilo. V dalších minutách si Angola vytvořila rozhodující náskok. Sedm minut před závěrečným hvizdem už soupeřky vedly 24:18 a bylo po nadějích. V závěru se ještě český tým nadechoval zásluhou Veroniky Kafky Malé k senzačnímu obratu, když vsítila tři branky v krátkém sledu za sebou – 22:25. Dvě minuty před koncem však stejná hráčka selhala v samostatném úniku a o vítězi tohoto klání bylo definitivně rozhodnuto.

„Na začátku jsme byli velmi laxní, neproměnili jsme jasné šance a na mistrovství světa se takhle nedá hrát. Po přestávce jsme mohli utkání zlomit na svoji stranu, ale nepovedlo se nám to a Angola nás opět rozhodila takovou rozvážnou hrou. Nebyli jsme schopni ubránit pivotku, a i když byla velká, tak existují techniky na úspěšnou obranu. Velmi nás to mrzí, ale musíme pracovat i nadále,“ dodal trenér Tomáš Hlavatý.

Pro národní tým tento výsledek znamená, že se s největší pravděpodobností se světovým šampionátem v neděli rozloučí a čtvrtfinálovou účast z předchozího mistrovství světa nezopakuje. V pátek 5. prosince čeká na české reprezentantky od 20:30 Norsko a v neděli 7. prosince od 15:30 Jižní Korea.

Výsledky českého týmu v základní skupině na mistrovství světa žen 2025:
Švédsko – Česko 31:23 (17:13)
Brazílie – Česko 28:22 (12:15)
Česko – Kuba 44:21 (21:10)

Výsledek českého týmu v hlavní fázi na mistrovství světa žen 2025:
Česko – Angola 25:28 (13:15)

Program českého týmu v hlavní fázi na mistrovství světa žen 2025:
pátek 5.12. Česko – Norsko (20:30, ČT sport)
neděle 7.12. Jižní Korea – Česko (15:30, ČT sport Plus)