Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Nominace pro MS v Egyptě: Trenéři reprezentace představili 35 jmen širšího kádru pro světový šampionát 2021

20/11/2020 | reprezentace
Trenéři české reprezentace Jan Filip a Daniel Kubeš předložili Mezinárodní házenkářské federaci seznam jmen 35 hráčů, kteří v lednu 2021 v Egyptě mohou zasáhnout do bojů 27. mistrovství světa 2021. Pevná kostra týmu, dlouholeté stálice i mladé talenty… Kdo může reprezentovat českou házenou na blížícím se světovém klání?
Nominace pro MS v Egyptě: Trenéři reprezentace představili 35 jmen širšího kádru pro světový šampionát 2021

 

Standardně se na vrcholné mezinárodní akce vždy nominovala osmadvacítka hráčů. Letošní rok je ale ve spoustě věcí zcela jiný, a tak je to jiné i s nominací pro světový šampionát 2021, kam mohou trenéři nově nominovat pětatřicet hráčů. Jen hráči z tohoto pětatřicetičlenného výběru mohou nastoupit na mistrovství světa v lednu 2021.

Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš se ve své nominaci opírají o stabilní členy reprezentačního kádru posledních sezón, ovšem jednotlivé posty doplňují o mladé talentované hráče z domácí soutěže.

„Základ týmu opět tvoří hráči, kteří byli třeba na EURU 2020. Od té doby jsme se prakticky nesešli a osa hráčů, kteří dobře znají náš herní systém, je přirozeným základem týmu,“ vysvětlil úvodem jeden z dvojice českých trenérů Jan Filip.

Hned ale doplnil, že stejně tak je výběr rozšířen o řadu mladých hráčů, pro které by vrcholná akce mohla být jednou z prvních velkých mezinárodních prověrek. „Jsou tam i mladí hráči, které sledujeme dlouhodobě a řekli si o nominaci svými výkony v Extralize. Současně jsou to hráči, kteří si prošli mládežnickými reprezentacemi. Třeba Jonáš Patzel je dokonce ještě v dorostenecké reprezentaci. Jsou to mladí hráči, které chceme postupně do týmu zabudovávat. Kdo z nich bude mít šanci dostat se na mistrovství světa, bude záležet na tom, jak se budou dále prosazovat v domácí soutěži i na tom, jak se předvedou na přípravném kempu v prosinci.“

 

 

V nominaci jsou ale i „noví“ zkušenější hráči. Například Radim Chudoba. „Na podzim se ukázalo, že mu přesun do Frýdku-Místku pomohl. Leváků je celkově málo a tak může být alternativou na pozici pravé spojky. Celkově jsme se snažili pozice rozdělit rovnoměrně i s ohledem na Covid, abychom na jednotlivých postech v případě toho, že někdo vypadne, měli výběr dostatečně široký, ideálně alespoň po pěti hráčích,“ vysvětloval český trenér.

„Na levém křídle máme hráče čtyři s tím, že někteří mladí hráči jsou schopní na této pozici alternovat. O nominaci jsme přemýšleli totiž i tak, aby hráči byli schopní odehrát více utkání za sebou. Je jiné hrát na šampionátu zapas ob den po čtrnáct dní, než odehrát nárazově kvalifikační dvojzápas. Z toho důvodu v nominaci někteří hráči, jimž by zdravotní stav takovou zátěž nedovolil, nefigurují,“ přiblížil další z aspektů Filip.

 

Prosincový kemp dá šanci hráčům z domácí soutěže, do Egypta poletí 20 házenkářů

Přihlásit se hlasitěji o svou letenku do Egypta by pak třeba právě mladíci z Extraligy měli mít v prosinci na přípravném reprezentačním kempu. „Doufáme, že se nám podaří v prosinci uskutečnit přípravný kemp. Toho by se měli účastnit právě především hráči z domácích soutěží a hráči ze zahraničí, kteří již budou mít přestávku v soutěžích, na rozdíl od Německa, kde soutěže poběží až téměř do konce prosince a hráče z německých lig tak až na případné výjimky budeme mít k dispozici až po Novém roce,“ přiblížil Filip.

 

 

Další společná příprava na mistrovství světa pak bude odvislá od konkrétního programu dohrávky kvalifikačního dvojzápasu o EURO 2022 proti Faerským ostrovům. EHF totiž rozhodlo, že dvojzápas proti ostrovanům mají Češi sehrát v termínech 6./7. a 9./10. ledna 2021. „Pro nás je určitě lepší odehrát zápasy s Faerskými ostrovy právě v lednu, kdy budeme mít k dispozici široký kádr hráčů, než někdy v jarním termínu, když poběží soutěže a budeme mít na přípravu na kvalifikační utkání méně času. Rozhodnutí EHF se proto nabízelo a my jej vítáme,“ řekl trenér.

A ještě jedna z novinek otevírá další možnosti pro úvahy o konečné nominaci pro světový šampionát a současně dává větší naději i domácím talentům. Zatímco v uplynulých letech standardně na mistrovství Evropy cestovalo šestnáct nebo sedmnáct hráčů, do Egypta odcestuje dvacítka nominovaných. „Tím se nám zase otevírá další prostor. Pravděpodobně budeme chtít jet se třemi brankáři a pak budou ještě dostupná další dvě místa navíc. Některé z nich by právě mohli obsadit mladí hráči, pro které by šampionát mohl být obrovskou zkušeností. Čím dřív se nám do systému zapojí, tím lépe. Bude záležet na nich, jak se s tím poperou,“ uzavřel Filip.

 

Nominace 35 hráčů pro 27. mistrovství světa v Egyptě – leden 2021:

Brankáři: Martin GALIA (NMC Górnik Zabrze, POL), Filip HERAJT (Talent Plzeň), Šimon MIZERA (HC ROBE Zubří), Tomáš MRKVA (Bergischer HC, GER) Karel ŠMÍD (Talent Plzeň)

Pravá křídla: Tomáš ČÍP (CS Minaur Baia Mare, ROU), Jan CHMELÍK (Talent Plzeň), Miroslav JURKA (HC ROBE Zubří), David POLOZ (HSC Suhr Aarau, SUI), Jakub ŠTĚRBA (TSV Bayer Dormagen Handball GmbH, GER)

Levá křídla: Jakub HRSTKA (DRHV 06, GER), Milan KOTRČ (CS Minaur Baia Mare, ROU), Ondřej ŠAFRÁNEK (Talent Plzeň), Marek VANČO (HC Elbflorenz 2006 e.V., GER)

Střední spojky: Tomáš BABÁK (Bergischer HC, GER), Roman BEČVÁŘ (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER), Patrik FULNEK (KH ISMM Kopřivnice), Daniel KŘÍSTEK (HC Dukla Praha, CZE), Ondřej ZDRÁHALA (Al Wakra Sport Club, QAT)

Levé spojky: Pavel HORÁK (THW Kiel Handball-Bundesliga GmbH, GER), Matěj KLÍMA (HC Dukla Praha), Jonáš PATZEL (HC Dukla Praha), Vojtěch PATZEL (HCB Karviná), Adam PTÁČNÍK (TJ Sokol Nové Veselí), Jaroslav TRKOVSKÝ (HK FCC Město Lovosice), Dominik SOLÁK (HCB Karviná)

Pravé spojky: Radim CHUDOBA (SKP Frýdek-Místek), Stanislav KAŠPÁREK (MOL-PICK SZEGED, HUN), Dieudonné MUBENZEM (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Tomáš PIROCH (HC Kriens-Luzern, SUI)

Pivoti: Jan MOJŽÍŠ (TV Emsdetten, GER), Leoš PETROVSKÝ (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER), Vít REICHL (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Petr ŠLACHTA (EHV Aue, GER), Štěpán ZEMAN (HSC 2000 Coburg, GER)